MeetFactory Rob Brown a Sean Booth dělají společně hudbu již bezmála 20 let. Po skromných začátcích vydali v roce 1993 u slovutných Warp Records svůj dlouhohrající, technem a industriálními zvuky nasáklý debut „Incunabula“, následovaný o rok později mnohem ambientnější deskou „Amber“. V tomto rozmezí (a na stejném labelu) se pohybovala i jejich další tvorba – zatím poslední počin, svoji mamutí, přes 4 hodiny dlouhou dvanáctou desku „Elseq 1-5“ vydali letos v květnu. A letos se také duo poprvé ukáže živě i v Praze, jejich vystoupení ve smíchovské MeetFactory má datum 9. listopadu.

Hudební kořeny rodáků z industriálního Manchesteru vězí hluboko v místní hip hopové a graffiti scéně, která na konci 80. let minulého století žila svůj acid-housový rauš. Dělat muziku jen pro parkety tehdy ještě ilegálních rave party ale ambiciózním hudebníkům nestačilo. Už jejich první dvanáctipalec Lego Feet vydaný v roce 1991 (ještě pod pseudonymem) i debutový singl Cavity Job z téhož roku (už pod jménem Autechre), ostatně ukázaly, že tady půjde o víc, než jen pořádně zapařit.

Začátky

O zlatý zápis do dějin elektronické hudby se Autechre postarali hned svým dlouhohrajícím debutem Incunabula, který vyšel v roce 1993 na kultovním labelu Warp Records. Deska, která během pár týdnů pronikla na špičku UK Indie Chart a pobláznila doslova celou Británii, položila základy nového žánru do budoucna nazývaného IDM – inteligent dance music. Nový styl oscilující mezi industriální strojovostí a ambientními polohami pak elektronické duo cizelovalo na albech Amber (1994) a zejména Tri Repetae (1995), které si od magazínu The Wire vysloužilo nominaci na nejlepší album roku. Starost o vizuální stránku rozjetého projektu svěřilo manchesterské duo v téže době tehdejšímu králi hudebního videoklipu Chrisi Cunninghamovi (Leftfield, Madonna, Aphex Twin a další) a sheffieldskému studiu The Designers Republic, které se na dalších několik let postaralo o charakteristicky minimalistické přebaly jejich desek.

autechre

Cesta stylu

S novým miléniem připravili neúnavní hledači originálních zvukových forem pro své fanoušky překvapení v podobě změny kurzu. Cestu k abstraktnějším formám techna a experimentální hudbě osvobozené od standardních rytmických forem, kterou nastoupili na albu s lakonickým názvem LP5(1998), dovršili na desce Confield (2001), jejíž bohatě strukturovaný a roztěkaný obsah znamenal rozchod z tradiční klubovou scénou. Rozkročení mezi taneční elektronikou plnou chytlavých beatů (EP Grantz Graf, 2002) a experimentální abstrakcí, ve které jsou ambientní melodie prošpikovány znepokojující disharmonií zvuků a šumů (LP Oversteps, 2010), je pak charakteristické pro celou další tvorbu slavného dua.

Aktuálně

Jejich zatím poslední deska, kterou Autechre vydali letos na jaře pod názvem Elseq 1-5, udiví nejen stopáží překračující čtyři hodiny, ale především nevyčerpatelným kreativním potenciálem, kterým Rob Brown a Sean Booth po téměř 20 letech na špičce elektronické scény vládnou. Svoji pražskou premiéru Autechre v rámci podzimního turné k nové desce odehrají ve smíchovské MeetFactory už 9. listopadu od 20:30. Nebýt u toho, rovná se životní chybě.

Upozornění: na žádost kapely proběhne koncert v naprosté temnotě.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit