Čím dál tím více lidí si uvědomuje, že osmihodinová pracovní doba pro ně není tím nejlepším řešením. Kratší pracovní doba nebo kratší pracovní týden se už pomalu rozmáhá v cizích zemích, je tedy otázkou, zda tento trend přijde v brzké době i do tuzemska. Některé odvážné teorie dokonce tvrdí, že by sdílené úvazky mohly být řešením, jak snížit problémy s nezaměstnaností, říká náborová specialistka Bc. Pavlína Navrátilová z pracovního portálu Personalistka.cz.

Více času pro sebe i na rodinu

Práce na plný úvazek nám bere hodně času, a to nejde jen o těch 8 hodin čisté práce denně. Započítejte do toho ještě přestávku na oběd, cestu do práce (pokud nemáte home office), přesčasy a řešení pracovních záležitostí ve svém volném čase. Když si vezmeme, že má den 24 hodin, z toho třetinu strávíme prací. K tomu přidejme dejme tomu hodinu cesty do práce a hodinu na cestu z práce. Poté nám nějaký čas zabere vaření a jídlo, nezbytné domácí práce a alespoň 7-8 hodin kvalitního spánku. Není proto divu, že už nám potom nezbývá moc času na to se věnovat své rodině, svým zájmům, dalšímu rozvoji a třeba i dalšímu vzdělávání ve svém oboru. Kratší pracovní doba nám umožňuje udělat si na sebe více času, být flexibilnější a motivovanější.

Zkrácená pracovní doba se nemusí rovnat menším ziskům

I když by to na první pohled mohlo znít nepravděpodobně, kratší pracovní doba nebo kratší pracovní týden, neznamená pro firmu automaticky menší zisky. Dokázal to i zajímavý pokus ve firmě Microsoft Japan, která zkusila zavést čtyřdenní pracovní týden. Výsledek byl překvapující, firma zvýšila svůj prodej o neuvěřitelných 40 %! Pravděpodobně to je způsobeno tím, že když má člověk dostatek motivace a necítí se v práci utlačen, je ve svém pracovním čase produktivnější a má menší sklon k prokrastinaci nebo-li hledání způsobů, jak si práci odložit nebo ulehčit.

Větší nabídka i poptávka

Zvláště mladí lidé mají dnes velkou poptávku po časově flexibilním zaměstnání a kratších úvazcích. Dále je to časté u maminek na mateřské nebo lidí co jsou v důchodovém věku. Nejvíce se se zkrácenými úvazky setkáte u oborů, které stále umožňují provoz firmy i v kratším pracovním režimu. Patří sem například administrativa, IT sektor nebo finančnictví a bankovnictví. Ale také i mnozí řidiči nebo servisní pracovníci se už častěji setkali s flexibilní pracovní dobou. Zatím je v České republice kratší pracovní doba nebo kratší pracovní týden málo rozšířený, je však dobré o této možnosti vědět a třeba již za pár let bude tento způsob zaměstnání standardem a stejně tak rozšířený jako v zahraničí.

Personalistka.cz je známý pracovní portál zveřejňující pracovní nabídky a brigády. Její inzerce práce se navíc zobrazují v největším českém vyhledávači práce Jobsi.cz a Žirafa.cz. Podnikatelům OSVČ, neziskovým a státním institucím umožňuje portál vložení inzerce práce zdarma, firmám pak nabízí výhodné cenové tarify.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit