Team Oliks je na české scéně elektronické hudby poměrně krátkou dobu, ale i přesto se již v Brně a okolí stali terčem pozornosti. Důkazem toho je, že jejich nálepky zde jsou téměř na každém rohu a jejich “social following” dosáhne brzy již přes tisíc fanoušků. Pro ty, co o nich neslyšeli, tak se jedná o čtyřčlenou “youngsterskou” skupinu skládající se z Kevina Laureyse, Adama Illka, Olivera Šlapala a Matěje Stejskala. V budoucích měsících o nich určitě uslyšíte, ale o čem konkrétně? To nám dnes sdělí Kevin Laureys, manažer a VJ projektu, jehož jsme si pozvali na rozhovor.

Ahoj Kevine, už jsem tvůj tým trochu popsal, ale mohl by ses nám nějak krátce představit a říct, o co přesně se zajímáte?

Ahoj, jmenuji se Kevin, je mi 16 let a pocházím z Brna. V našem týmu dělám VJ (video-jockey), což jsou vlastně krátce řečeno vizuální efekty.
Zajímáme se převážně o styl, který se jmenuje Melbourne Bounce, ale hrajeme i například Trap, Bass House a žánry tvrdšího soudku. Snažíme se akce dostat na lepší úroveň, mezitím ostatní DJ’s spíše hrají pouze komerci a to, co slyší v rádiu, bez sebemenší snahy.

Kevin Laureys
Kevin Laureys

Začneme základní otázkou. Jak ses dostal k tomu, co děláš?

K vizuálům jsem se dostal minulý rok, přes mého kamaráda Olivera, se kterým teď i hraji. Jednoho dne jsme spolu seděli a on se mě zeptal, jelikož věděl, že se zajímám o hudbu, jestli bych neměl zájem s ním chodit na akce a dělat vizuály. Jelikož již první akce měla docela velký úspěch, tak jsem u této role zůstal a velice mě baví.

Mohl bys prosím blíže specifikovat tvoji funkci v týmu jako VJ?

VJ je vlastně člověk, co dělá vizuální efekty, které se hodí do hudby, ať už se jedná o různá vizuální videa, které jsou promítány na zeď, nebo jde o různé typy světel a podobných věcí. VJ se vlastně stará o všechna světla v celém klubu, zatímco naopak DJ se stará o to ostatní, o hudbu.

Adam Illek
Adam Illek

Říkal jsi, že první akce měla úspěch. Jak jste se na ni dostali? Co je zapotřebí v dnešní době udělat, aby se mohl někdo dostat na akci jako DJ?

Kontaktovali jsme promotéra jedné brněnské skupiny a domluvili se s ním, že se mu předvedeme jakožto předskokani na jedné z jejich akcí. Všechno se povedlo, jak mělo, tudíž jsme s nimi mohli dále spolupracovat.

Takže v týmu jsi ty a Oliver. Co zbylí dva členové? Jak se vaše skupina rozrostla?

Co se týče zbylých dvou členů, tak jeden z nich je primárně hudební producent, což znamená, že má větší zkušenost s produkcí hudby, nikoliv s hraním. S Oliverem společně vytváří vlastní písničky, a to právě pod naším jménem. A naším posledním, ale důležitým člověkem je Matěj. Je to takový náš hlas týmu na akcích. Snaží se vytvářet atmosféru tím, že řve do mikrofonu a navádí lidi k tomu, aby si to pořádně užili.

Oliver Šlapal (zdroj: Mike Roft Records)
Oliver Šlapal (zdroj: Mike Roft Records)

Z vašich sociálních sítí jsem pochopil, že hrajete spíše v Brně a okolí. Chtěli byste zde setrvat? Jaké jsou vaše cíle pro rok 2016?

V současné době se snažíme obepisovat i kluby z jiných měst, a dokoce i jiných zemí, abychom se dostali co nejvíce do povědomí, ale již máme nějaké bookingy v jiných městech v České republice. Tím je například Moravský Krumlov a také Praha. Dále, co se týče světa, tak se nám dokonce povedlo získat booking až ve vzdálené Kanadě, kam zamíří náš člen Oliver, takže se hrozně těšíme, co přijde dál, a snažíme se rozšířit naše sítě co nejvíce po světě. V následujících týdnech nás čekají studentské akce v Brně a začátkem prázdnin nás čeká pár akcí v blízké Evropě.

Určitě o vás tedy ještě uslyšíme. Plánujete ale také nějaké vydání vlastní tvorby?

Rozhodně i po této stránce je na co se těšit. Adam je pro náš tým velkým přínosem, zajímá se o samotnou produkci a sound design několik let. To, co společně chystáme, již brzy zjistíte. Ale prozradíme vám, že náš první release budete moci slyšet již brzy. Nejdříve náš beat zazní v lookbooku jedné brněnské značky a poté v blízké době také budete moci slyšet náš první singl.

Matěj Stejskal
Matěj Stejskal

Děkujeme za rozhovor. Je něco, co byste chtěli lidem vzkázat?

Ano, chtěli bychom vzkázat lidem, že nic není nemožné. Na podzim minulého roku nás napadl nápad, který jsme dotáhli až sem. Určitě sledujte náš Facebook a náš Snapchat: teamoliks, na kterém v létě uvidíte doslova cestu kolem světa. Podíváte se s námi na akce do blízkého Chorvatska, či Kanady.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit