Případy komisaře Maigreta, stvořeného francouzským autorem Georgesem Simenonem, známé českým posluchačům donedávna spíše z  rozhlasových dramatizací, vycházejí v nové edici jako četba v podání Jana Vlasáka. Aktuální maigretovská řada obsahuje pouze tituly, které dosud nebyly zvukově zpracovány.

Novinka Maigret – Noc na křižovatce je už třetí audioknihou o oblíbeném vyšetřovateli, která dosud nebyla v češtině dostupná coby „mluvené slovo“! „Mohu říct, že se na našeho ,nového‘ Maigreta sám moc těším. Jan Vlasák se ve své roli posouvá projevem zase o další kousek  dále, vykračuje sebejistěji, hněte svého komisaře s nonšalancí sobě vlastní, ale přidává jemnější i rafinovanější odstíny a nenápadně rozšiřuje rejstřík maigretovské poetiky o další polohy reflektující to, co si se svojí postavou již ,odžil‘. Mám také radost, že vydáváme již třetí maigretovskou audioknihu a že se nám podařilo novým způsobem navázat a pokračovat v tradičních příbězích oblíbeného protagonisty mluveného slova. Celá trojice našich maigretovek bude před Vánocemi rovněž k dostání jako komplet 3x Maigret,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. Podle novely Noc na křižovatce byl roku 1992 natočen televizní film Maigret a noc na křižovatce, v roce 2017 se dočkala nového televizního zpracování  s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli.

V garáži na opuštěné křižovatce padesát kilometrů za Paříží leží mrtvola, jenže podezřelý se ne a ne přiznat. Tenhle Švéd je vůbec podivín –  svou sestru Elsu zamyká ve dne v noci v jejím pokoji a nepouští ji z domu… Maigret se tak ocitá v nečekaném pokušení, protože osamělá žena na něj působí záhadně a přitažlivě. Navíc je tu parta prohnaných podvodníků, tři staré vdovy se strašidelným příběhem i simulující pojišťovák. A všichni lžou.

Herec o knize

Jan Vlasák se po audioknize Maigret – Je tu Felicie, která vyšla letos na jaře, nadšeně ujal četby dalšího komisařova dobrodružství. „Maigret je pro mě vždycky nový. S každou novou audioknihou je to pro mě čerstvé, trošku jiné. Už tím, že vyprávím odlišný příběh, rozdílné okolnosti, tak mám pocit, jako by se tím trošičku proměňoval i ten komisař, ale možná je to jenom moje chiméra,“ líčí herec. „U téhle audioknihy mi připadalo, že Maigret neprodleně skočí rovnýma nohama do středu událostí. Hlavní činitel je vyslýchán hned na začátku a pak se dlouho pátrá, jak to vlastně všechno je. Výslechy trvají spoustu hodin a Maigret je tím naprosto zničený, unavený, což ovlivňuje i jeho zaujatost pro věc.

Nahrávku doprovází původní hudba, o jejíž rytmiku se netradičně stará cvakání a zvuky starého čerpadla na benzinové stanici. Melodické složce vévodí svižný akordeon, důrazně preludující ve vrstevnaté mollové tónině. Dramatickou kulisu celé skladby podporují vzdálené zvuky policejních sirén, kvílení pneumatik a „cinkot“ automobilového provozu.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.

AUDIOKNIŽNÍ TRAILER můžete zhlédnout >> ZDE.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit