Zakoupili jste si ve vašem oblíbeném knihkupectví – recenze firem – knihu. Začali jste si číst ale přišli jste na to, že je v ní chybějící stránka. Jak se v takový moment zachovat? Stejně jako každé spotřební zboží, i knihu lze reklamovat. Ale co dělat ve chvíli, kdy jste nespokojeni s překladem knihy a nebo se v ní dokonce nachází tiskové chyby, je i tehdy reklamace knihy na místě? Povíme si co tedy správně můžete a nemůžete u knih reklamovat.

Reklamace spotřebního zboží

Veškeré zboží, co je spotřební je možné reklamovat do 24 měsíců od převzetí, což se rozhodně týká například i knih. Kvůli specifické povaze knih, ale nemusí být vždy jasno, co vada je a co už vada není. Zákon definuje vadné plnění přesně takto: vadné plnění je situace, kdy prodané zboží nemá vlastnosti, které si strany ujednaly, které prodávající či výrobce přislíbil nebo které kupující mohl rozumně očekávat”. Věc je proto považována za vadnou i v případě, že se vyloženě nehodí k účelu, pro který je určena.

Nebojte se ozvat, když objednávka není podle vašich představ

Když si zakoupíte knihu, většinou neuzavíráte písemnou kupní smlouvu. Žádné specifické vlastnosti tedy s prodejcem knih, nejsou výslovně sjednány. Pokud se ale rozhodnete zakoupit si knihu například v některém z internetových obchodů, může se nabídka lišit délkou popisu výrobku, což není dobré podceňovat. Nezapomeňte si také přečíst informace o druhu vazby či přesných rozměrech a počtu stránek, které jsou velmi důležité a pro prodávajícího závazné. To znamená, že pokud si objednáte knihu, u níž je stanovená pevná vazba, takovou taky musíte podle objednávky obdržet. V opačném případě je to rozhodně důvod k reklamaci a na nic nečekejte. Hodnocení firem můžete přidat na největším českém hodnotícím portálu Aplikant.cz. Recenze jsou zde uživateli poskytovány zcela anonymně, bez potřeby registrace a pomáhají firmám k získání zpětné vazby od svých zákazníků a klientů. Hodnotící portál provozuje společnost 123jobs Media, vývojář e-commerce aplikací a služeb.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit