Slyšeli jste už o barefoot botách? Jedná se o boty, které simulují chůzi na boso. Název pochází z angličtiny, kdy slovo bare znamená naboso nebo bosý. Jedná se o relativně nový a zajímavý trend, který získává postupně na oblibě. Barefoot boty mají výhody klasických bot, kdy chrání před zraněním a zároveň přináší možnost přirozenějšího pohybu pro naše chodidla.

Proč je nosit?

V současné moderní době většina z nás používá klasickou obuv, která nás naučila nohy necítit. Normální bota totiž utlumuje jejich funkci. Nohy v ní slábnou a stávájí se de facto pasivním prvkem.

A například boty s podpatky jsou vyloženě utrpením pro naše tělo. Podpatek totiž zkracuje zadní stranu svalů nohy a tím pak mění přirozenou osu páteře.

Naproti tomu, pokud chodíme na boso nebo ve barefoot botách, tak nám naše chodidla umožňují získávat velmi cenné informace. Je jejich přirozeností vnímat terén a adekvátně na něj reagovat. Naše tělo je v přirozenější poloze a nás pak nebolí záda.

Jak poznáte barefoot boty?

Oproti klasickým botám mají barefoot boty flexibilní a měkkou podrážkou. Ta má maximální tloušťku 5 mm. Nemají také žádný podpatek a mají dostatečný prostor v oblasti prstů. To, co je typickým specifikem, je nízká váha bot.

Jak začít?

Pokud se pro nové barefooty rozhodnete, tak doporučuji nic neuspěchat. Zvolte své vlastní tempo a přecházejte na ně postupně. Nohy si totiž musí zvyknout a někdy potřebují klidně i několik týdnů.

Před prvním nákupem je dobré si nohu pečlivě změřit a obkreslit na papír. A to speciálně pokud takovou botu kupujete na eshopu. Nezapomeňte si takto obkreslit obě nohy, protože se mohou od sebe lišit.

Kde je nosit?

Barefooty můžete nosit do města, do přírody nebo s nimi můžete běhat. Dobrou inspirací je například kniha Zrozeni k běhu.

Kde barefoot boty koupit?

Na webu Ecoblog.cz si můžete přečíst recenzi na barefoot boty Be Lenka. Autor recenze si je koupil a zkoušel s nimi chodit prvních 15 tisíc kroků. Nechte se inspirovat!

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit