Kvalitní matrace je základ kvalitního spánku. A ten je zase základ kvalitního života. Výběr matrace byste proto rozhodně neměli podcenit. Na co se při jejím výběru zaměřit a na co si dát naopak pozor? V tomto článku odpovíme na tyto i další otázky.

Hned ze začátku je potřeba si uvědomit jednu věc. Nic jako perfektní univerzální matrace pro všechny neexistuje. Každý má jiný styl spánku a každému vyhovuje něco jiného. Při výběru matrace je potřeba zohlednit několik parametrů a nelze říct, jaké jsou ty nejlepší. V krátkosti se vám ale pokusíme popsat, co vám který o té či oné matraci poví.

Tvrdost

Alfou a omegou každé matrace je její tvrdost. Nejčastěji se rozdělují na měkkou, středně měkkou, středně tvrdou, tvrdou a extra tvrdou. Někdy můžete najít i číselná označení, kde 1 je nejměkčí a 4, nebo 5 je netvrdší matrace.

Materiál

Dalším důležitým prvkem je materiál, ze kterého je matrace tvořena. V současnosti se nejčastěji setkáte s polyuretanovou pěnou (PUR), studenou pěnou (HR) nebo paměťovou pěnou. Pružiny již dnes v matracích často nenajdete. Nejde totiž o nejšetrnější řešení pro vaše záda. Nelze ale říct, který materiál je nejlepší. Stejně jako s tvrdostí je potřeba si nejprve různé druhy vyzkoušet a poté se rozhodnout pro ten, který vám vyhovuje nejvíce. Pokud jste si ale vědomi důležitosti kvalitního spánku, pak jsou právě pro vás určeny zdravotní matrace, které s jistotou zajistí klidný a ničím nerušený spánek.

Rozměry

Třetici nejdůležitějších parametrů, na které se při výběru matrace zaměřit, zakončíme rozměry. Samozřejmě je potřeba, aby šířka a délka matrace seděla k velikosti vaší postele. Pak je tu ale výška. Jednoduše platí, že čím vyšší matrace je, tím déle vydrží. Neznamená to ale, že nižší matrace (9-10 cm) musí být ihned špatná. Opět jde o to, si toho co nejvíce vyzkoušet, a pak můžete posoudit sami.

Teď už víte, jaké tvrdosti matrací existují, z čeho se matrace vyrábí i rozdíl mezi nízkou a vysokou matrací. Možná se ale budete chtít zaměřit i na další vlastnosti, jako je například možnost snímatelného potahu nebo oboustrannost matrace. Některé totiž z každé strany nabízejí různé tvrdosti, tudíž může jedna matrace sloužit různými způsoby. Pokud stále hledáte dokonalou matraci, ale nemůžete ji najít, věřte, že na e-shopu Postele pro zdravý spánek hravě najdete to, po čem pátráte. Pokud byste si navíc chtěli zútulnit jakoukoliv místnost v době, společnost Postele pro zdravý spánek nabízí i vestavěné skříně na míru, takže vše zvládnete najednou.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit