Ibrahim Al-Hashme, který stojí za celým projektem IAH Clothing a mimo jiné je i vášnivým sběratelem highfashion tenisek, nám poskytl rozhovor o celém konceptu a nadcházející kolekci, která ponese název READY FOR WAR 0001.

Ahoj, mohl bys nám pro začátek představit, co je vůbec IAH clothing zač a za jakých okolností tento projekt vznikl?

Ahoj, v roce 2011 jsem začal tvořit s jednou nejmenovanou osobou oblečení pro sebe a chtěl jsem si zkusit, jaký to je vytvořit vlastní kus. V té době těch brandů u nás nebylo ještě tolik a díky Instagramu se lidi začali o ty moje věci nějakým způsobem zajímat. Přišli jsme s klukama někam na party a lidi už se ptali na ceny, dostupnost a vyměnovali si se mnou telefonní čísla. Takovým způsobem jsem v tom Brně začal dělat své první věci. Bylo to většinou pro lidi v mém okolí a známé. Byl jsem asi jediný v té době u nás, který něco takového dělal. Začátkem roku 2014 jsem se nepohodl s tou osobou a tak jsem se rozhodl ukončit spolupráci a začít dělat čistě vlastní věci. Tak jsem nabral pár lidí, který na tom chtěli dělat nějakým způsobem se mnou. Udělali jsme nějaké vzorové kousky, které jsme nafotili v Bratislavě. Chtěl jsem to lidem ukázat a říct jim, že takhle nějak bude vypadat IAH. Neudělal jsem žádný web a ani nějakým způsobem jsem to veřejnosti nenabídl, ale udělali jsme to jen našim přátelům a lidem, co jsou s námi skoro každý den. Všechny, co nyní IAH nosí, znám, ale touhle menší kolekcí, kterou zveřejním letos, to chci změnit. Od začátku na všem dělám s Mohamedem Al Hashme, Williamem Ebutem a Omarem Jerwanem.

Myslíš si, že jste mezi velkou konkurencí něčím výjimeční? Čím?

Ta konkurence není až tak velká. Děláme šité věci a nekupujeme předem udělané kousky. Hodně pracujeme s denimem, který se hodně objeví i v nacházející kolekci. Děláme vlastní střihy, první IAH věci neměli ani jeden potisk a vše jsme dělali z řezané kůže, takže ten rozdíl mezi mnou a ostatníma je velký. Na rozdíl od většiny věcí, co se u nás prodávají, tohle není merch ani brand. Je to můj umělecký projekt, do kterého dávám všechno. Je to nějakým způsobem i životní styl, protože to nosíme hlavně v Brně a tady ta páteř už něco znamená.

Nosí Vás mnoho českých rapperů. Mohl by ses pochlubit, s kým vším jste už spolupracovali?

Hodně se jich nabídlo, ale když jsem jim to poslal, tak nebyla žádná zpětná vazba. Proto budu jmenovat jen ty, kteří to vzali na sebe při vystoupení anebo nějakým způsobem se s tím pochlubili. Musím zmínit určitě nejlepšího rappera u nás a to je Sergei Barracuda, který to tričko nosí a ukázal se v něm na Instagramu. Poté Logic, který si ho vzal na sebe při show v Brně. Dalším je třeba Pil C, který ho měl na sobě vždycky, když jsme navštívili klub Dole v Bratislavě. V Brně tričko nosí nový rapper na scéně a můj dobrý kamarád Young Koukr.

Plánujete novou kolekci s názvem “READY FOR WAR 0001”. Co přesně Vás vedlo k tomuto názvu?

Jak jsem říkal, že jsem IAH ještě nenabídl veřejnosti a neudělal web, tak nyní to chci nabídnout všem. Ta kolekce bude hodně propracovaná, protože na ní bude dělat hodně talentovaných lidí. Videokampaň bude natáčet Mohamed Al Hashme, který stojí za projektem MĚJTE RÁDI KRYSY. O focení lookbooku se postará Tana Ka, která podle mého názoru dělá nejlepší fotky u nás a na Slovensku. Tenisky pro modely nám dali FOOTSHOP, kterým za support děkuju. Také 23:55 nám dali skvělé hodinky pro ten náš READY FOR WAR 0001 lookbook. Ten název je můj nápad a má vyjadřovat to, že tohle je první kolekce, se kterou jdeme ven a která bude nabídnuta všem. Chci si tím obhájit své místo a budu připravený bojovat s každým, jestli mi to nedovolí. Je to také tím, že některé další věci budou inspirované válkou. V téhle ještě ne, ale v další určitě. To číslo označuje pořadí kolekce. Na tuhle bude navazovat další, která bude mít označení 0002 a ta bude inspirovaná válkou.

Kolik chystáte kusů a co všechno bude kolekce obsahovat? Kde si ji budou moci zájemci koupit?

RFW0001 bude obsahovat něco kolem šesti kusů, ale na ní bude hned navazovat 0002, která bude obsahovat dalších asi pět věcí. Budou také zveřejněné menší kolekce, které budou mít věci vyrobené pouze ze semiše a tak dále. Takže těch věcí máme opravdu spoustu, ale na všem se pracuje a připravuje. Prodej bude na e-shopu, který připravujeme na RFW001. Spustíme ho začátkem srpna.

Chystáte nějakou release party nebo něco jiného? Kde?

Určitě, chceme udělat na mé narozeniny promítání kampaně, ale release party bohužel nebude. Místo toho chci udělat na podzim pop-up store, kam si pozvu i vás abyste mi udělali report. Haha 😀

Co Vaše plány do budoucna? Chystáte se celý projekt posunout nějak dál?

Uvidíme, jak bude probíhat celkový prodej po spuštění webu, ale plánuju vydat na začátku dalšího roku kolekci 0002.

Kdo stojí za celkovou grafickou stránkou a všemi návrhy? Čím se při tvorbě designů inspirujete?

IAH logo dělal Mikolas Mickey Emr a lebku jsem dělal sám. Každopádně na grafice se podílí hlavně můj bratr Mohamed Al Hashme, který nám udělal dokonce i IAH sošku. Haha :D. Inspiruju se svým životem a tím, co žijeme každý den. Těch věcí je vždycky v mé hlavně spoustu, ale jen některé věci vytvořím a některé si nechávám na další a další kolekce.

Ještě se Tě nakonec zeptám, jaké značky kromě IAH nosíš?

Givenchy, Raf Simons, Rick Owens, Nike, Adidas, Prada, Balenciaga…

Tak Ti děkuju za rozhovor a zeptám se tě ještě nakonec, zda je tu něco, co bys chtěl fanouškům vzkázat?

Hlavně aby přestali řešit nepodstatné věci a soustředili se na to, co je baví. Myslím si, že žijeme dost krátké životy na to, abychom řešili blbosti, nosili nekvalitní oblečení a jedli špatné jídlo. Děkuju každému, co nás nějakým způsobem podpořil a sleduje nás.

Rozhodně se nám nezapomeňte do komentářů zmínit, jak se celý projekt IAH Clothing a MĚJTE RÁDI KRYSY líbí Vám!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit