Nový cirkus se v posledních letech těší velké oblibě. Není divu, že rodiče přihlašují své ratolesti k lektorům, kteří patří mezi ty nadšence, jež pro své svěřence vymýšlí první poslední. Už druhým rokem se tak pedagogové a mladí studenti Cirqueonu, centra pro nový cirkus, rozhodli připravit venkovní představení, které je inspirováno Starými pověstmi českými a které se snad ani nemůže odehrávat jinde než na Vyšehradě….

Cirqueon ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad připravil jedinečné cirkusové site specific. První tři květnové podvečery patřily zážitkovému představení Cirkusové legendy, které se odehrálo v prostorách katakomb Gorlice a parku v areálu Vyšehradu. Ti kteří dorazili mohli být svědky akrobacie praotce Čecha, námluv Kazi, siláckého Bivoje, vizionářské Libuše, strašlivé dívčí války i skoku Horymíra se Šemíkem.

Pod taktovkou režiséra Filipa Jeviče jsme se společně s mladými talenty ocitli na Vyšehradě. Za pomoci akrobacie, tance, žonglování a balančních technik jsme se vydali po stopách Starých pověstí českých, které všichni ze školních lavic dobře známe. Nyní šlo ale o netradiční a nové zpracování, které samotné příběhy velmi oživilo.

Na diváka čekala procházka magických prostor Vyšehradu s nečekanými cirkusovými obrazy. Od Cihelné brány se pak návštěvníci vydali tajemným podzemím až do samotných tajemných prostor Gorlice, kde je umístěno i šest originálních sousoší z Karlova mostu a kde samotný program vrcholil.

Společně s pilnými a neskutečně mrštnými a nadanými studenty Cirqueonu se představili i lektoři. Například Katka Klusáková a Pavla Rožníčková (Cirkus TeTy), Adam Jarchovský (Bratři v tricku) nebo francouzský lektor Marc Verhille.

foto:Klára