Po více než třech letech se do Česka a znovu do pražské MeetFactory vrací liverpoolský producent, DJ a performer Matthew Barnes, jenž si umělecky říká Forest Swords. Tentokrát ovšem už v roli jedné z největších hvězd anglické elektronické scény. Své nové album Compassion, které vyšlo na labelu Ninja Tune, představí ve čtvrtek 28. září v MeetFactory.

Forest Swords rozetnul hudební scénu hned svým prvním EP Dagger Paths, jež ho katapultovalo na první místo žebříčku nejlepších desek roku 2010 podle prestižního FACT Magazinu. Bylo to jako blesk z čistého nebe: v době zvukově vyčištěných nahrávek totiž Matthew Barnes, jak zní jeho občanské jméno, předložil posluchačům nahrávku ovlivněnou post-rockem, ambientem, elektronikou i potemnělým folkem. Ve své hudbě povýšil organický šum a šelest na plnohodnotný hudební nástroj. Především ale do hry vrátil autentické emoce, které jsou stejně tak neuchopitelné jako univerzální.

Rychle nabytou slávou se Barnes nenechal zviklat – odmítal proud nabídek na koncertování a radši se věnoval přípravě zvukových instalací nebo produkování skladeb svých kolegů. Podepsal se pod píseň projektu How To Dress Well a připravil remix třeba pro These New Puritans. S autorským materiálem se vrátil v roce 2013 s albem Engravings, kdy přešel pod křídla předního elektronického labelu Tri Angle.

Engravings, jež Barnes kvůli atmosféře míchal na notebooku u řeky poblíž svého bydliště, představilo projekt Forest Swords jako svébytný mikrokosmos. Jde o nekompromisní manifest hudebních samotářů, kteří inspiraci nehledají u ostatních hudebníků, ale výhradně ve svém nitru. I díky tomu je deska Engravings nezařaditelná: můžeme v ní sice nacházet ovlivnění dubem, temný nátěr z ornamentálních kytarových motivů nebo těžko identifikovatelných samplů, ve výsledku ale nakonec půjde o přísně osobní deník, jenž na současné hudební scéně nemá obdobu. Trpělivost, která Matthewa Barnese provází od začátku kariéry, stále trvá, s novým albem si dal načas – nechtěl nic uspěchat. A protože vloni navíc dal přednost vydání záznamu hudby k tanečnímu představení Shrine, plnohodnotná novinka Compassion spatřuje světlo světa až začátkem letošního května.

Předchozí skladby Forest Swords jsou většinou instrumentální. Na novém albu přichází změna – do popředí se dere lidský hlas, který je často rozložený a rozsekaný, někdy trvá nepřirozeně dlouho a daleko více rezonuje. Celkově album, které bylo netradičně propagováno skrze WhatsApp, vyznívá jako jeden velký orchestrální opus, tracky se prolínají a vyprávějí jeden velký příběh složený z několika zdánlivě rozdílných světů. Reakce na aktuální politické dění ve světě nebo vzpomínky na tajemnou, historií nasáklou rodnou krajinu West Kirby… nemusíme pochybovat, že Forest Swords ve čtvrtek 28. září v MeetFactory dokáže, že Compassion je ideálním soundtrackem tohoto podzimu.

Více informací včetně možnosti zakoupení vstupenek předprodeji na www.meetfactory.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit