Během posledního červnového víkendu se v Bratislavě uskutečnil další ročník úspěšného Bratislava Street Art Festivalu (BSAF). V rámci akce přijali organizátoři spolu se svérázným slovenským fotografem a videomakerem Lousy Auberem, který spolupracoval již se jmény jako Rytmus, Majk Spirit, Ego, Vladimir 518, MØ a dalšími hvězdami, extra výzvu. Vytvořili největší streetartovou stěnu v regionu střední Evropy s názvem Hotel Kyjev Deconstructed.

Vzniklé dílo bude žít i mimo budovy ve formě limitované módní kolekce z dílny Lousy Aubera a inovativního streetwear retaileru Footshop, který podporuje spolupráci s umělci v celém středoevropském prostoru, kde působí.

Hotel Kyjev je jedním ze symbolů předrevolučního období v Bratislavě. Jeho fasáda se však po dlouhém období změní na umělecké dílo. Během uplynulých tří let vedly organizátoři množství jednání, aby se mohlo přistoupit k realizaci tohoto neobvyklého uměleckého počinu.

Extra výzva

“Podoba hotelu Kyjev se brzy změní v rámci plánované rekonstrukce. Právě tento mezičas jsme chtěli využít k realizaci největšího streetartového díla na Slovensku, tak v regionu střední Evropy. Jsme rádi, že společnost Footshop nám jako hlavní partner BSAF 2018 podala pomocnou ruku, a spolu tak můžeme čelit největší výzvě tohoto druhu. Nikdy nebyla v naší zemi pomalovaná větší plocha, jak to bude teď. Toto dílo se tak zcela určitě zapíše do dějin,” říká Tomáš Lukačka, organizátor BSAF 2018.

Footshop už dávno nenabízí pouze exkluzivní tenisky. Je známý i módními spoluprácemi v Praze, Budapešti a Bratislavě. Tentokrát se rozhodl spojit s organizátory a podpořit dílo designované fotografem Lousy Auberem. Auberova tvorba je populární nejen překryvy do různých médií, ale i konceptuálním přístupem k projektům. Je proto přirozené, že se rozhodl držet svých zásad a při tomto jedinečném projektu pracuje s elementy street artu, s prvky architektury, či minimalismem. Při tvorbě tohoto projektu bylo jedním z jeho hlavních cílů respektovat původní dílo autora budovy – Ivana Matušíka. I proto projekt “Hotel Kyjev Deconstructed” samotnou stavbu a její západní fasádu reinterpretuje namísto toho, aby ji využil jako prázdné malířské plátno.

Šité na Slovensku

Footshop a Lousy Auber zároveň přicházejí s limitovanou módní kolekcí – Hotel Kyjev capsule collection. Její hlavní myšlenkou je, aby “art piece”, tedy dílo Hotel Kyjev Deconstructed žilo i mimo samotné budovy. Na základě toho se můžete těšit na stylové mikiny, trička, kšiltovky či dresy. Budou unikátní především reprodukcí samotného díla, které Lousy vytvoří na fasádě. Půjde o limitovanou edici s vlastními střihy. Všechny produkty kromě kšiltovek jsou šité na Slovensku: “Jsem nesmírně potěšen se spoluprací se značkou Footshop. Na všech produktech se bude objevovat design s nápisem a logem hotelu Kyjev. Kolekce tak bude v souladu se samotným dílem,” řekl její spoluautor Lousy Auber.

Footshop investováním do vzniku díla, a kolekce samotné, podpoří streetartové umění. “Čím také dokazujeme, že street art a street wear jdou dohromady. Nemohli jsme prostě při takové příležitosti chybět. Už nyní se však chystáme na další spolupráce s umělci v oblasti módy či umění,” dodává Tomáš Velický, brand manager Footshopu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit