Český koncept store Freshlabels otevřel svůj již v pořadí pátý kamenný obchod, tentokrát v oblíbené pražské čtvrtí Letná. Specifikum pro tento obchod je jeho zaměření na udržitelné značky a produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Design obchodu jde ruku v ruce s udržitelností a stojí za ním architektka Lenka Míková, která mimochodem navrhovala i berlínský Freshlabels Store.

Nová pobočka Freshlabels je orientovaná na ty značky, které prošly úzkým výběrem a získaly tzv. Sustainable Tag. Jan Bouška, jeden z dvojice zakladatelů Frehslabels, vysvětluje záměr, se kterým byl pátý kamenný store založen:

Obchod, kde budou jen udržitelné značky, jsme si přáli otevřít už dlouho. Je to další milník v rámci  naší dlouhodobé snahy o podporu udržitelnosti a odpovědnosti v módním průmyslu. Víc než kdy jindy je teď důležité myslet na to, co si kupujeme, a dát přednost produktům, které jsou nadčasové, kvalitní a co nejšetrnější k životnímu prostředí.”

V praxi to znamená, že značky a produkty musí nejen naplňovat představy vedení o neotřelém designu, vysoké kvalitě a férové ceně, ale zároveň řešit dopad jejich výroby na životní prostředí i zapojené pracovníky.

“Vytvořili jsme vlastní systém hodnocení, který zohledňuje různé aspekty udržitelnosti, abychom nabízeli jen opravdu udržitelné produkty a ne ty, které jsou udržitelné jen naoko.

… říká Jakub Veselský, druhý ze zakladatelů Freshlabels.

Sustainable Tag je udělován na základě odpovědí na dotazník udržitelnosti, jenž byl ve Freshlabels připravován několik měsíců a aplikován na všechny prodejní značky. Hodnotí  se celkem 7 kritérií: materiál, výroba, znalost dodavatelského řetězce, radius výroby, společenská odpovědnost firem a získané certifikáty. Aby produkt Sustainable Tag získal, musí splnit alespoň 4 ze 7 možných bodů. Barbora Geršlová, head buyer a garant udržitelnosti ve Freshlabels vysvětluje, že cílem tohoto přístupu je poskytnout co nejtransparentnější informace o produktech a informovat tak nakupující o všech detailech udržitelnosti jednotlivých značek, tyto informace jsou vždy uvedené u produktů na e-shopu a zákazník se tak dozví, jak si která značka stojí.

V nové prodejně najdete vše od oblečení, bot a spodního prádla po kosmetiku, doplňky a batohy od 30 značek, které splnily komplexní kritéria udržitelnosti. Mezi tyto značky patří například Patagonia, Veja, Armedangels, Fjällräven, Freitag, Hydroflask, Houdini, Mud Jeans, pinqponq nebo Millican.

Adresa nového Freshlabels Sustainable Store je Milady Horákové 11, Praha 7. Otevírací doba je od pondělí do soboty od 11:00 do 19:00.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit