Seděl v klidu hned vedle vany, která byla plná krve. Jeho oběť vykrvácela a on si užíval pohled na mrtvé tělo. Patrick Mackay, nebo jak si sám přezdíval Franklin Bollvolt I., byl anglický sériový vrah, který v 70. letech zabil až jedenáct lidí. Silně věřil v nacistickou ideologii a chtěl, aby se ho lidé báli a pamatovali si ho jako Adolfa Hitlera. Média o něm v té době psala jako o “ďáblově žáku”.

Roku 1952 se v Anglii v Midllesexu narodil malý Patrick Mackay, syn násilníka a alkoholika Herolda Mackaye, který ještě v době, kdy byl Patrick v matčině lůně, mlátil svou ženu do břicha. Patrick se v raném mládí pak často stával obětí otcova fyzického zneužívání.

V deseti letech mu zemřel otec a poslední slova, která pronesl byla: “Nezapomeňte být dobří.” Patrick nesl jeho smrt velmi těžce a i dlouho po ní tvrdil s otcovou fotkou v rukách, že stále žije. Pak začal trpět nepředvídatelnými a náhlými záchvaty hněvu, které se projevovaly šikanou mladších dětí, zabíjením a upalováním svých domácích mazlíčků a fascinací ze smrti. Jako mladý se poprvé dostal k soudu, protože zapálil katolickou školu. Od soudu odešel jen s podmíněným odsouzením. V 15 letech ho psychiatr Dr. Carr diagnostikoval jako “chladného psychopatického zabijáka” a byl uvězněn v psychiatrické léčebně, protože se nedlouho předtím pokusil zabít svou matku, tetu a malého chlapečka. Po nějaké době byl Mackay z psychiatrické léčebny propuštěn i proti doporučení zaměstnanců.

Kromě drog a alkoholových dýchánků se Mackay vzhlédl i ve fašistické ideologii. Kromě fotek z druhé světové války a nacistické svatyně, kterou měl v pokoji, si opatřil i oblek připomínající staré německé uniformy jednotek SS. Vymyslel si také pseudonym, pod kterým chtěl být známý jako spasitel a světový diktátor, Franklin Bollvolt I.

V roce 1973 se Patrick na nějakou dobu spřátelil s katolickým knězem Anthonym Creanem. Jejich přátelství ale netrvalo dlouho, protože mladý psychopat kněze okradl. Policie ho brzy dopadla, ale od soudu odešel s příliš nízkou pokutou jako drobný zloděj.

Ten stejný rok se Patrick Mackay pustil do zabíjení. Usmrtil minimálně dvě ženy, a to Heidi Mnilk, kterou vyhodil z jedoucího vlaku a Mary Hynes, kterou ubil v jejím domě.

V následujícím roce zabil Stephanie Britton a její malou vnučku. O pár dní později podle jeho vlastní výpovědi shodil z Hungeford Bridge tuláka. Patrickovi se ještě v tom samém roce podařilo chladnokrevně zabít minimálně jednu ženu z Chelsea. Policie v té době jen marně hledala souvislost mezi vraždami. Patrick Mackay si mezitím stále běhal na svobodě a užíval alkoholu a drog.

Následujícího roku žil Patrick na severu Londýna se svým přítelem. Prohlašoval, že je posedlý démony a kvůli jeho chování ho z domu, kde bydlel, vyhodili. On se však pokusil dům vykrást. Byl dopaden policií a za vloupání si odseděl šest měsíců. Po návratu z vězení začal své zabijácké pohnutky směřovat na starší obyvatele, které si vyhledával kolem londýnské oblasti Finsbury Park. Obzvlášť chladnokrevnou vraždou přišla o život Iva Davies, která byla usmrcena sekerou. Začátkem roku 1975 uškrtil Patrick ve svém bytě starou vdovu a všechno směřovalo k závěrečnému vyvrcholení, které nikdo nečekal.

Foto Patricka Mackaye pořízené ve fotobuňce nedlouho před vraždou kněze.

O pár dní později navštívil Patrick svého starého známého. Byl jím katolický kněz Anthony Crean, kterého v minulosti okradl. Kněz, aniž by to tušil, měl prožít v budoucích minutách výslovná muka. Nejdříve ho Patrick napadl tupou stranou sekery a roztříštil knězi lebku tak, že mu obnažil mozek, kterého se v psychopatické agónii dotýkal. Pak ho nechával pomalu vykrvácet do vany a ten pohled si vychutnával.

Kněz Anthony Crean

Za necelé dva týdny si pro Patricka Mackaye, jinak přezdívaného Franklina Bollvolta, přišla policie a on se ke všemu bez problému přiznal. Zajímavé je, že kvůli nedostatku důkazů byl nakonec odsouzen jen ze tří vražd. V listopadu roku 1975 byl odsouzen k doživotnímu odnětí svobody a trest si odpykává ve své cele dodnes.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?

CZECHMAG STORE