Po necelých třech letech se do Prahy s oceňovaným čerstvým albem „Strangers“ vrací americká zpěvačka Marissa Nadler. „Strangers“ vyšlo v květnu u respektovaných labelů Sacred Bones (USA) a Bella Union (Evropa), podobně jako v případě minulého počinu „July“ jej produkoval Randall Dunn, známý svou prací pro tvrdě rockové veličiny – např. Earth, Sun o))) nebo Wolves In The Throne Room.

Novinka znovu reflektuje zpěvaččiny folk-rockové kořeny a ozvěny americké gotiky či jižanských epických příběhů, ale nově je obohacuje o mohutný zvuk kompletní kapely a daleko bohatší rytmickou složku. Marissa Nadler s pětičlennou doprovodnou kapelou vystoupí ve středu 14. prosince v  pražské MeetFactory. Večer otevře americká harfenistka Mary Lattimore, která představí nové album inspirované filmem „Le Révélateur“ režiséra Phillipe Garrela.

Rodačka ze státu Massachusets Marissa Nadler je na západ od našich hranic jasně zářivou hvězdou už několik let. Alba Songs III: Bird On The Water z roku 2007 a o dva roky později následující Little Hell byla poctěna nominacemi na mnoho výročních cen. Právě na těchto deskách se Marissa proměnila z velké naděje na skutečnou stálici, což beze zbytku potvrdilo následující album July, první na labelech Sacred Bones a Bella Union. Marissa ve své tvorbě nechává rozeznít inspirace jmény jako Joni Mitchell, Judee Sill, Leonard Cohen, Townes Van Zandt nebo dokonce Dirty Three, ve svých písních ovšem dosahuje vysoce originálního tvaru, který se navíc stále přirozeně vyvíjí a formuje. Základem jí je klasický anglikánský folk, vzhledem k výběru gotických témat občas mírně inklinuje až k pagan-metalu. Její niterný a zdánlivě křehký vokál pak odkazuje k dream-popovým pavučinám, pročež v jejích písních snadno zaslechneme podobnou naléhavost a opravdovost jako u Elizabeth Frazer (Cocteau Twins) nebo Lisy Gerard (Dead Can Dance).

102515_sacredbones_marissanadler_sandyhook_ebruyildiz_306-2-2_1_1-600x

Na albu Strangers se Marissa opět spojila s respektovaným producentem Randallem Dunnem, který díky barevnému, vzdušnému a jasně čitelnému zvuku dodal jejím příběhům a kompozicím další nečekané dimenze. Na albu se objevuje podobně hvězdná sestava jako na minulém počinu July – Eyvand Sang (spolupracovník Mikea Pattona nebo Johna Zorna), Phil Wandscher (Jesse Sykes, Whistkeytown) nebo klávesista Steve Moore (Earth), které doplňuje bubeník Steve Nistor (Laura Veirs, Gnarls Barkley). Na konci září pak vyšlo digitálně vydané EP Bury Your Name, které obsahuje osm nevydaných písní z nahrávacích sessions Strangers.

mary_lattimore_by_sarah_cooper-600x

Harfu Mary Lattimore můžeme slyšet z alb Thurstona Moorea (Sonic Youth), Kurta Vilea, Steve Gunna nebo Wrekmeister Harmonies, klasicky vzdělaná umělkyně pracuje hlavně ve dvojici s kytaristou a producentem Jeffem Zieglerem (mj. War on Drugs). Společně vydali v roce 2014 oceňované album Slant of Light, které letos v létě následoval soundtrack ke snímku režiséra Phillipe Garrela z roku 1968, obojí na prestižním labelu Thrill Jockey. Melancholické a pohádkově zasněné album Music Inspired by Phillip Garrel’s Le Révélateur spojuje křišťálově čisté tóny harfy s decentním elektronickým předivem a pavučinou nejrůznějších samplů. Dvojice momentálně pracuje na dalším albu, které by mělo vyjít začátkem příštího roku.

Ve smíchovské MeetFactory se Marissa Nadler a Mary Lattimore na jednom pódiu sejdou už ve středu 14. prosince od 20:30.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit