Jako každý rok, tak i letos proběhl předposlední srpnový víkend hudební beach open air festival Finlandia Mácháč 2015. Tento rok byl ještě více speciální tím, že se jednalo o patnácté výročí festivalu, a tak si organizátoři pro tento ročník pozvali zvučná jména DJs a postarali se i o změny oproti předchozím letům. Pojďte se tedy s námi podívat, jak festival probíhal.

Pátek 

Po skoro dvouhodinové jízdě z Prahy do Doks, kde se festival tradičně koná, jsme se ubytovali již klasicky v kempu Bílý Kámen, který se spolu s kempem Klůček stává na víkend domovem pro festivalové účastníky. Bílý Kámen je ostatně v širším okolí vyhlášený a nudit se tu rozhodně nikdo nebude během celých prázdnin, protože se jedná o oblíbenou destinaci na akce pro lidi z celého Středočeského kraje i Prahy.

Ale zpátky k festivalu. Oba kempy poskytují jak pronájem chatek, tak i rozsáhlou plochu pro stany a auta, takže pro každého fanouška elektro a house hudby se tady najde místo. Lze se zde ubytovat za celkem příznivé ceny a areál obou kempů zajišťuje současně i občerstvení a především výbornou atmosféru. Pro velký zájem a vysokou účast se část z fanoušků spokojí s přespáním v okolních lesích, a tak po cestě z Bílého Kamene až na pláž Klůček můžeme potkat nadšené party mladých lidí rozmístěné témeř po celých Doksech. Po stejné lesní cestě můžeme také najít stánky s občerstvením a různými festivalovými suvenýry. Jak se člověk blíží k areálu a prochází vstupní branou, je všem hned jasné, že taková akce se u nás jen tak nevidí. Jelikož se jedná o největší domácí beach open air festival, který si postupně získává jméno u našich sousedů z Rakouska, Slovenska, Polska či Německa.
Zejména v posledních letech se organizátorům daří nalákat čím dál tím víc světová jména jako Dimitri Vegas & Like Mike, Tiesto, Axwell, Dada Life, Carl Cox, Paul Van Dyk nebo Sidney Samson. Díky tomu, že se v roce 2011 stal Mácháč dvoudenním festivalem, je možné do programu zařadit i daleko více domácích umělců. Letošní rok se od minulých let lišil hlavně tím, že zahraniční DJs byli na line upu oba dva dny. U minulých ročníků bylo zvykem, že v pátek vystupovali světoví DJs a sobotní stage  patřila pouze českým DJs. V pátek jsme tak na hlavní stagi mohli vidět hvězdy jako Madeon, Don Diablo, Cedric Gervais, Firebeatz, Franky Rizardo a Disciples, kterým předskakovali domácí DJs  Manene, Matemar a  slovenští EKG.
V pátek se ale většina lidí těšila, až odbije půlnoc a na hlavní stagi se představí Francouz Madeon, teprve jednadvacetiletý mladík, který už vystupoval například na festivalech Ultra Music Festival v Miami, Coachella v Kalifornii nebo Lollapalooza v Chicagu.  Při své hodinu a půl trvající show nezapomněl zahrát své tracky jako Technicolor, Cut the Kid, Imperium a Home. Po Madeonovi vystoupil před roztancovaný dav lidí, kterých bylo přes sedm tisíc, Holanďan Don Diablo, který se stejně jako jeho předchůdce dočkal nadšeného přivítání a lidé se skvěle bavili během celé jeho show. Po něm na stage přišel Cedric Gervais, a i přestože začal hrát v pozdních nočních hodinách, fanoušci neztráceli na své energii a užívali si tohoto francouzského DJ naplno. Posledními pátečními DJs byli holandští Firebeatz, kteří páteční hlavní stage úspěšně zakončili. Pro lidi, kteří se ještě stále cítili nabití energií a nechtělo se jim ulehnout do stanů, byla připravena oficiální afterparty, která pokračovala na disco Bílý Kámen až do sobotního dopoledne.

Sobota

Druhý den ráno, po krušné noci, bylo pro účastníky připraveno mnoho různých stánků s jídlem či pitím, aby mohli dočerpat energii na další den a večer. Návštěvníci se také díky příznivému počasí mohli jít smočit do Máchova jezera a relaxovat na pláži.
Oficiální program začal na pláži Klůček ve tři hodiny odpoledne, ale fanoušci tento čas věnovali spíše regeneraci a přípravě na večer. Těšit se mohli například na české DJs Michaela Buriana a Enrica nebo zahraniční jako Goldfish, Julian Jordan, Sander van Doorn a další. Kdo si nemohl vybrat show na hlavní stagi, pro ty organizátoři připravili neméně kvalitní Electro/Progressive stage a Techno stage, kde probíhal program oba dva dny jako na hlavní stagi a lidé tak mohli přecházet a užívat si různých DJs a žánrů.
Večerní program pak tedy pořádně nakopl Julian Jordan, teprve devatenáctiletý mladíček z Nizozemska, který má slušně našlápnutou kariéru a může jít ve šlépjejích Martina Garrixe, stejně starého DJ, jenž u nás vystupoval minulý rok v  květnu na Magnetic festivalu a dnes už hrál i na světoznámém Tomorrowlandu. Po Julianovi Jordanovi nastoupil veterán Sander van Doorn, ten dav nejprve uklidnil songem od Adama Lamberta Ghost Town, aby ho pak znovu poslal do extáze vlastním remixem tohoto letního hitu, v nasazeném tempu pokračoval a postupně začal přitvrzovat, takže si fanoušci neměli rozhodně na co stěžovat. Po něm se na stagi představili DJs Audiorockers, Richard Reynolds a Chris Sandler.
Program na pláži Klůček tak končil stejně jako minulou noc okolo šesté hodiny ranní a pro akční lidi byla znova připravena afterparty na Bílém Kameni, která tentokrát trvala až do odpoledních hodin, kdy už většina lidí kemp po užitém víkendu opouštěla.

Tento ročník se stejně jako předchozí vydařil, a i když se organizátorům nevyhnuly technické potíže a pár drogových excesů, dá se Finlandia Mácháč 2015 považovat za mimořádně úspěšný ročník, který si každým rokem získává víc a víc fanoušků. Už teď se můžeme těšit na příští – v pořadí šestnáctý ročník tohoho největšího domácího electro a house beach open air festivalu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit