Šestý ročník audiovizuálního festivalu Spectaculare se blíží mílovými kroky. Letošní přehlídka představí to nejlepší, co se za poslední rok událo v současné elektronické hudbě. Mezi headlinery jsou taková jména jako Jon Hopkins, Apparat či Luke Howard.

O úvodní valentinský večer se postará choreograf Benjamin Bertrand se svým tanečním představením Rafales, zkoumající vzdušnou substanci a prchavost mezi dvěma těly. Právě taneční performance jsou největší novinkou letošního ročníku, jenž tímto krokem expandoval mimo kinosály a taneční parket. Mimo něj se můžeme dále těšit i na intermediální performance Everywhen či na představení audiovizuálního performera Stanislava Genadieva. O ne zcela hudební program se pak postarají projekce v Bio Oko, kde bude možné zhlédnout oceňované hudební dokumenty loňského roku jako Arcadia či portrét Ryuichiho Sakamota nazvaný CODA.

Největší hvězdou dvouměsíčního programu bude bezesporu britský producent a dlouholetý spolupracovník Briana Ena Jon Hopkins, který 9. března ve Fóru Karlín představí své nové album Singularity, na němž zkoumá stavy meditace a transu. Od předchozího alba Immunity, jež vyneslo londýnskému rodákovi v pořadí již druhou nominaci na prestižní Mercury prize, se Singularity nese v poklidnějším duchu a zkoumá hranice minimalistického techna či chorálových sborů.

3. dubna pak festival zakončí ve Velkém sále pražské Lucerny berlínský producent Sasha Ring známější spíše pod přezdívkou Apparat. Původně čelní představitel berlínské IDM scény se po konci kolaboračního projektu s dvojicí Modeselktor  vrátil k sólovému projektu, na kterém kombinuje minimalistické beaty s akustickými nástroji. Na začátku jara též můžeme čekat jeho nové album, vydané nezvykle na labelu Mute.

Spectaculare

Dále se můžete těšit na australského skadatele Lukea Howarda, polského ambietního producenta Hatti Vatti, bývalého bubeníka shoegazeové legendy Slowdive Rafaela Antona Irissariho nebo cellistu Petera Gregsona. Festival Spectaculare se též nebojí experimentovat s prostory, a proto jsme se loni mohli podívat do sklepení Studia Hrdinů či nového prostoru Mono Fono, letos se budou koncerty konat mimo tradiční kluby, např. v secesním prostoru pražského Hlaholu či mekce klasické hudby, v novorenesančním Rudolfinu.

Festival Spectaculare probíhá od 14. února do 3. dubna, lístky je možné zakoupit přímo na webu spectaculare.eu či na serveru goout.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit