Mladé mostecké trio Favorite Obsession vydalo v pátek 29. ledna své debutové EP Sad Disco a rovnou k němu vypouští i klip na jednu z jeho písní Green Eyes. Celý projekt se nese v duchu osobních zpovědí a hledání hranic soužití jak ve vztazích, tak v samotné kapele.

Mostecká shoegaze / dream-popová kapela ve složení Karolíny Nodesové (zpěv a kytara), Terezy Vaničkové (basa) a Jaroslava Žofky (bicí) vznikla oficiálně v srpnu roku 2018. Od té doby už stihli vydat hned několik singlů a s nahrávkou Save Me se dokonce dostali do finále Startéru Radia Wave, kde poznali kromě dalších soutěžících kapel i Sáru Vondráškovou alias Never Sol, která následně produkovala nejnovější EP Sad Disco.

Favorite Obsession není jen tak obyčejnou kapelou, což jde poznat už jen z její inspirace. Podle jednoho z členů ji skupina čerpá jak od Arctic Monkeys či Cigarettes After Sex, tak i například Marie Rotterové. Hlavní skladatelka a frontwoman Karolína Nodesová pak čerpá inspiraci převážně ze zvuku kapel a umělců šedesátých až devadesátých let, kterými jsou kupříkladu David Bowie nebo Jimi Hendrix.

EP Sad Disco je tak jedinečnou směsicí vintage zvuku s popovými vokály a osobním příběhem, který je propletený queer vztahy, monogamií/polygamií a celkově objevováním hranic sexuality a soužití dvou nebo více osob. Celý děj začíná nevěrou a končí poznáním, že si lidé ve vztazích ubližují vlastně tak trochu naschvál.

Jednotlivé skladby projektu vznikaly v průběhu let, avšak většina zvuku byla vymyšlena v prvním jarním lockdownu, teprve pár měsíců před nahráváním v čím dál oblíbenějších Golden Hive Studios.

Kapela pojala projekt audiovizuálně a ke každé písni postupně vydá i videoklip. Hned s vydáním samotného EP spatřil světlo světa vizuál pro skladbu Green Eyes, který režírovala Anastasya Cya, a jak se sama nechala slyšet, chtěla se při jeho natáčení osvobodit od strukturovaného scénáře a zkusit “jen tak hrát”. Tím vzniklo video, jež je souhrou různých intuitivních nápadů a vizuálních prvků.

EP Sad Disco vyšlo 29. 1. a je dostupné na DIY kazetě v limitované edici 30 ks nebo na streamovacích platformách kapely. Příštím větším projektem kapely by podle jednoho z členů mělo být kompletní LP, které by, pokud půjde vše podle představ, mohlo být venku začátkem příštího roku.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit