Nad FAMUFESTEM visel od zavedení vládních nařízení spojených s koronavirovou pandemií velký otazník. Organizátoři ale rychle reagují na jejich postupné rozvolňování a oblíbená přehlídka studentských filmů se bude konat 20.–24. května v prostorách Kasárny Karlín a online.

Původní termín 36. ročníku FAMUFESTU byl na konci března. Pak přišlo omezení volného pohybu osob a konání filmové přehlídky studentů pražské FAMU se stalo nejistým. S postupným ústupem koronavirové pandemie však organizátoři mohli zůstat věrni hlavní myšlence festivalu – důležitosti setkávat se. Ačkoliv proběhlo v programu letošní přehlídky mnoho nezbytných změn, i letos se diváci mohou těšit na prostory a atmosféru pražského kina. Místo původního Kina Pilotů se novým centrem festivalového dění stává Kasárna Karlín. Právě tam proběhnou veškerá promítání vně online programu. Vzhledem k tomu, že se do kina dostane jen omezený počet diváků, budou vybrané snímky dočasně zveřejněny i ve virtuální filmotéce na webu ​www.famufest.cz.

Původní plán z hlediska promítaných snímků se nemění. 52 soutěžních filmů v jedenácti tematických blocích se utká o přízeň letošní poroty vedené Klárou Issovou. Nutné změny proběhly v doprovodném programu. Březnová verze festivalu nabízela mnoho koncertů a přednášek, které se za současné situace konat nemohou. Ani o tato zpestření však návštěvníci zcela nepřijdou. K dispozici pro ně bude online přenos hudebních koncertů, záznam debat z plánovaného Industry programu, virtuální výstava i prodej festivalového merche.

Jednou z hvězd, jež se měly březnové podoby festivalu zúčastnit, je Grímur Hákonarson. Režisér islandského původu, kterého mohou čeští diváci znát především jako autora snímku Daleko od Reykjavíku. Nemůže sice dle původního plánu do Prahy osobně přicestovat, ale spojí se s Prahou skrze videokonferenční platformu Zoom. A nebude jediný. Pro kompletní program navštivte webové stránky FAMUFESTU.

Pokud bude situace v dalších měsících příznivá, během léta se již klasickou formou uskuteční v univerzitních a letních kinech ozvěny festivalu. Vstupenky na jednotlivá promítání budou brzy v prodeji v síti GoOut.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit