Emma Smetana je všem známá spíše jako moderátorka zpráv televize Nova. Mimo to ale Emma už nějaký ten pátek čeří hudební vody.

Zpívá od svých pěti let, hraje na klavír a od devíti let skládá i vlastní písničky. To vše jsou určitě nezbytné součásti, které společně s talentem dopomůžou k úspěšné hudební dráze. Emma se ale zpěvu na veřejnosti spíše zdráhala a skládala si doma, jak se říká, do šuplíku. K samotné dráze zpěvačky Emmě po několika letech dodal odvahu přítel Jordan Haj, který je také muzikantem. Určitým mezníkem byl také konkurz do muzikálu Lucie, větší než malé množství lásky, v němž v Hudebním divadle Karlín hraje hlavní ženskou roli už dva roky. Od té doby Emma intenzivně skládá vlastní hudbu a občasně také vystupuje s kapelou. Osudné setkání s producentem Jiřím Burianem ji však dovedlo k myšlence vydat samostatné album. To vyjde již 25. března pod názvem What I’ve Done. Vedle melancholické titulní písně obsahuje deska například i duet s Jordanem Hajem – No Fire, píseň věnovanou jako poctu Johnu Lennonovi – Wall of Kampa, či skladbu Emmina otce Jiřího Smetany.

Emma Smetana

K vidění je již klip k singlu Waiting, který je akademiky nominován na videoklip roku v letošních Cenách Anděl. Klip je odkazem Emmina oblíbeného filmu Bertolucciho Snílci a navazuje na estetiku Larse von Triera. Poněkud dekadentní videoklip se částečně odehrává na zámku, částečně v lese.

Většinu písní na albu, kde zpívá anglicky i francouzsky, složila sama a doufá, že se jí na českou hudební scénu podařilo přinést kvalitní pop západního střihu. Díky nádechu moderního popu jsou skladby přirovnávány k tvorbě Lany del Rey, Adele nebo Amy Winehouse.

Internetem v posledním týdnu proběhla hutná reakce na rozhovor pro magazín Ona Dnes, kde Emma označila kapelu Slza za prázdnou a uměle vytvořenou. Dále při své úvaze zmínila, že skupina Chinaski tvoří již dvacet let písně, které v podstatě recyklují jeden a ten samý motiv. Zda Emma zaboduje stejně jako Slza a Chinaski můžete sledovat v sobotu 9. dubna při předávání hudebních cen Anděl.

foto:
facebook.com/EmmaSmetanaMusic