Emma Smetana je všem známá spíše jako moderátorka zpráv televize Nova. Mimo to ale Emma už nějaký ten pátek čeří hudební vody.

Zpívá od svých pěti let, hraje na klavír a od devíti let skládá i vlastní písničky. To vše jsou určitě nezbytné součásti, které společně s talentem dopomůžou k úspěšné hudební dráze. Emma se ale zpěvu na veřejnosti spíše zdráhala a skládala si doma, jak se říká, do šuplíku. K samotné dráze zpěvačky Emmě po několika letech dodal odvahu přítel Jordan Haj, který je také muzikantem. Určitým mezníkem byl také konkurz do muzikálu Lucie, větší než malé množství lásky, v němž v Hudebním divadle Karlín hraje hlavní ženskou roli už dva roky. Od té doby Emma intenzivně skládá vlastní hudbu a občasně také vystupuje s kapelou. Osudné setkání s producentem Jiřím Burianem ji však dovedlo k myšlence vydat samostatné album. To vyjde již 25. března pod názvem What I’ve Done. Vedle melancholické titulní písně obsahuje deska například i duet s Jordanem Hajem – No Fire, píseň věnovanou jako poctu Johnu Lennonovi – Wall of Kampa, či skladbu Emmina otce Jiřího Smetany.

Emma Smetana

K vidění je již klip k singlu Waiting, který je akademiky nominován na videoklip roku v letošních Cenách Anděl. Klip je odkazem Emmina oblíbeného filmu Bertolucciho Snílci a navazuje na estetiku Larse von Triera. Poněkud dekadentní videoklip se částečně odehrává na zámku, částečně v lese.

Většinu písní na albu, kde zpívá anglicky i francouzsky, složila sama a doufá, že se jí na českou hudební scénu podařilo přinést kvalitní pop západního střihu. Díky nádechu moderního popu jsou skladby přirovnávány k tvorbě Lany del Rey, Adele nebo Amy Winehouse.

Internetem v posledním týdnu proběhla hutná reakce na rozhovor pro magazín Ona Dnes, kde Emma označila kapelu Slza za prázdnou a uměle vytvořenou. Dále při své úvaze zmínila, že skupina Chinaski tvoří již dvacet let písně, které v podstatě recyklují jeden a ten samý motiv. Zda Emma zaboduje stejně jako Slza a Chinaski můžete sledovat v sobotu 9. dubna při předávání hudebních cen Anděl.

foto:
facebook.com/EmmaSmetanaMusic

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit