Mezinárodní soutěž obalového designu Young Package zaznamenává velký počet přihlášek ze zahraničí. Soutěže, kterou od roku 1996 vyhlašuje společnost Model Obaly, se každoročně účastní několik stovek studentů a designérů z celého světa. Letošním tématem je PACKAGE UNLIMITED podporující myšlenku obalů na více použití. Studenti odevzdávají své návrhy na víceúčelové obaly do 25. března 2016.

„Každoročně se snažíme motivovat studenty a designéry z celého světa tak, aby se nad oborem prakticky zamýšleli, uplatňovali získané teoretické znalosti a sami se tak posouvali vpřed,“ říká k hlavní náplni soutěže Radka Machalická, manažerka soutěže a šéfredaktorka portálu CZECHDESIGN.CZ.

„Oproti loňskému roku registrujeme o 40 % více přihlášek ze zahraničí. Nejvíce se zatím hlásí studenti z USA, Indie, Číny, Ruska a Velké Británie. Takový zájem mladých tvůrců ze zahraničí nás velmi těší, a to i přesto, že se na nejvyšších příčkách v posledních letech umístili převážně studenti z českých škol. Bude proto zajímavé sledovat letošní stupně vítězů“ dodává.

Slavnostní předávání
Soutěž Young Package hlásí enormní nárůst přihlášek ze zahraničí. Do 21. ročníku se hlásí hlavně umělci z USA, Indie a Číny.

ODPOVĚDNÉ TÉMA S PŘESAHEM DO EKOLOGIE

Proč zrovna PACKAGE UNLIMITED: „Obalový design má své specifické místo nejen v designu, marketingu a dopravě, ale také značnou měrou ovlivňuje životní prostředí. Papírový odpad tvoří zhruba 25% z domovního odpadu a nelze recyklovat do nekonečna. Proto jsme zvolili takové téma, které může množství obalu v odpadu zmenšit a zároveň přinese spotřebitelům další využití,“ vysvětluje Jana Vinšová, manažerka organizace CZECHDESIGN, které soutěž od roku 2009 pořádá.

STUDIO OKOLO VYTVOŘILO VIZUÁLNÍ STYL, KTERÝ SPLŇUJE PODMÍNKY SOUTĚŽE

 „Téma nás velmi zaujalo a vytvářet grafiku na soutěž s takovýmto tématem jsme vnímali jako výzvu. Chtěli jsme, aby byla grafika se soutěží více propojena, stala se její součástí. Přehnaně řečeno, aby sama splňovala kritéria a zadání,“ říkají grafičtí designéři Matěj Činčera a Jan Kloss ze studia OKOLO, kteří jsou autoři vizuálního stylu 21. ročníku soutěže. Kromě grafiky vytvořili i plakát soutěže, který plní nejen informační funkci, ale je oboustranný a po složení funguje jako obal na knihu.

Young Package 2016, grafika-Studio_OKOLO

SOUTĚŽ YOUNG PACKAGE

Soutěž je určena studentům a mladým designérům do 30 let věku. Young Package je rozdělena do dvou kategorií:

  • Do první mohou svá díla přihlašovat studenti vysokých a vyšších odborných škol stejně jako mladí designéři do 30 let.
  • Druhá kategorie je určena studentům středních škol.

Na výherce čeká odměna 75 000 Kč a jeden z nich bude po vyhlášení vybrán firmou Model Obaly na
3týdenní honorovanou stáž v jejím inovačním centru. Ostatní ocenění se mohou těšit na věcné ceny od partnerů soutěže. Také v letošním roce bude udělena zvláštní cena CZECHDESIGNU a cena poroty.

V POROTĚ ZASEDNOU ZÁSTUPCI LEGO A IKEA

V porotě 21. ročníku mezinárodní soutěže Young Package zasedne tisková mluvčí Zdeňka Pecková z IKEA a obalový designér Lukáš Brza ze společnosti LEGO. Předsedou poroty je již tradičně obalový designér Jan Činčera, zakladatel stejnojmenného obalového studia. Pětici porotců doplní také Michal Marko a Michal Šafář, kteří v soutěži v minulých letech zabodovali a umístili se na vysokých příčkách.

Soutěžící se mohou registrovat pomocí online registračního formuláře na stránkách mlady-obal.cz a poté zasílají své práce poštou na adresu organizátora. Deadline pro zaslání soutěžních prací je 25. března 2016.

www.mlady-obal.cz

Časový harmonogram soutěže:

  • Uzávěrka přihlášek: 25. 3. 2016
  • Zasedání poroty: 9. 4. 2016
  • Slavnostní vyhlášení: 30. 5. 2016

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit