Jaké byly nejlepší a nejvýdělečnější filmy roku 2014? Které filmy byly nejstahovanější na iTunes? Pojďme společně nahlédnout do světa filmů z roku 2014!

Nejlepší film

Rok 2014 přinesl světové kinematografii bezpochyby mnoho skvělých, ne-li famózních děl. Jaké byly ale ty nejlepší? Abychom zachovali objektivitu, nebudeme uvádět pořadí, ale pouze 10 nejlepších filmů (seřazených podle data uvedení do kin), které se podle kritiků a uživatelů ve všech možných žebříčcích umístily vždy na těch nejvyšších příčkách.

Grandhotel Budapešť (7. března)

Hodnocení: ČSFD – 80 % | IMDB – 8,1 / 10

Americko-německo-britská koprodukce přinesla originální pohádkový příběh o indickém portýrovi a jeho životu ve velké části točící se okolo Grandhotelu Budapešť. Režisér a scénárista Wes Anderson chtěl původně do hlavní role obsadit všemi známého Johnyho Deppa, ten ale musel z časové vytíženost nabídku odmítnout.

Na hraně zítřka (6. června)

Hodnocení: ČSFD – 86 % | IMDB – 8,0 / 10

Děj se odehrává v blízké budoucnosti, na planetě Zemi, kterou pustoší mimozemská rasa – tzv. Mimikové. Hlavní roli Billa Cayge si zahrál “akčňákovský” specialista Tom Cruise po boku herečky Emily Blunt v pozici členky speciálních jednotek, která má proti Mimikům bojovat. Pokaždé, když Bill Cage zemře, probudí se na stejném místě v tentýž den, a má tak jako jediný možnost zvrátit nepříznivý osud pro naši planetu.
Příběh je zfilmován podle knižní předlohy All You Need Is Kill, podle které se měl původně film jmenovat.

Hvězdy nám nepřály (6. června)

Hodnocení: ČSFD – 79 % | IMDB – 8,0 / 10

Snad nejdiskutovanější film mezi teenagery, rozplakal nejednu dívku a chlapce, ale i zástupce jiných věkových kategorií. Smutný příběh natočený podle stejnojmenného knižního bestselleru spisovatele Johna Greena pojednává o dvojici mladých studentů, které zákeřná nemoc spojila do vztahu upřímné lásky. Společně poté prožívají chvilky, o kterých ví, že jsou pro ně jedny z posledních. Spisovatel John Green úzce spolupracoval s produkcí a při natáčení byl vždy přítomen na placu.

Chlapectví (11. července)

Hodnocení: ČSFD – 79 % | IMDB – 8,3 / 10

Film Chlapectví (v originále Boyhood) je vskutku výjimečným dílem už jen proto, že byl zpracováván po dobu 12 let. Výjimečnost je ale hlavně i v emocích, které jsou z filmového plátna cítit na míle daleko. I toho největšího cynika musí příběh dospívajícího chlapce a jeho příbuzných oslovit. Matka chlapce (Patricia Arquette) se mnohokrát dožadovala o ukončení její role, navrhovala do filmu dokonce i svou sebevraždu, nakonec však vydržela až do konce natáčení.

Zmizelá (3. října)

Hodnocení: ČSFD – 85 % | IMDB – 8,3 / 10

Zmizelá (Gone Girl) je opět dalším skvělým filmovým zpracováním knižní předlohy, dalšího bestselleru, spisovatelky Gillian Flynn. Zkušený a oblíbený režisér David Fincher si na snímku dal opravdu záležet, do hlavních rolí obsadil jen ty nejlepší a známé umělce (například Ben Afflecka, Rosamunde Pike či Neil Patrick Harrise) a velkolepé dílo s napínavým příběhem plným zvratů (plným je snad i slabé slovo) je na světě. Filmu prospívá skvělá kamera (Jeff Cronenweth) a doplňuje emotivní hudba od tvůrců Trent Reznora a Atticus Rosse.

Divoké historky (4. října)

Hodnocení: ČSFD – 85 % | IMDB – 8,3 / 10

Povídková komedie v koprodukci Argentiny se Španělskem je jedním z nejvtipnějších počinů roku 2014. Film tvoří 6 jednotlivých příběhů, které spojuje téma lstivosti, nespravedlnosti a křivd. Tato černá komedie byla mimojiné promítána i na filmových festivalech v Cannes či Karlových Varech, kde sklidila obrovský úspěch. Například právě v Cannes vyvolal desetiminutový potlesk!

Whiplash (10. října)

Hodnocení: ČSFD – 87 % | IMDB – 8,7 / 10

Hudební drama mladého režiséra Damien Chazella pojednává o životě 19letého jazzového bubeníka Andrew Neimana, kterého si zahrál Miles Teller známý především z filmu Project X. V této diametrálně odlišné roli představuje mladíka, jenž se toužebně snaží dostat na vrchol toho, co ho baví nejvíce – jazzové hudby. Nastupuje na prestižní hudební konzervatoř, kde ale naráží na přísného profesora a dirigenta, který mu jeho cestu značně ztěžuje. Zajímavostí pro někoho může být, že film byl natočen za 19 dní a hlavní hrdina Miles Teller, který na bicí hraje od svých 15 let, musel i tak pro svoji roli trénovat až 12 hodin týdně.

Birdman (17. října)

Hodnocení: ČSFD – 76 % | IMDB – 8,3 / 10

Birdman je tak trochu černá komedie, tak trochu drama vyprávějící o herci, bývalém superhrdinovi, který ztvárňoval právě roli Birdmana. Nyní se ale pokouší o něco jiného – prorazit na divadelní scéně a při svém debutu rovnou na známém Brodwayi. Premiéru si tento snímek odbyl na filmovém festivalu v Benátkách, který zahajoval.

Interstellar (7. listopadu)

Hodnocení: ČSFD – 86 % | IMDB – 8,8 / 10

O Interstellaru už jsme psali jako o filmu za hranicemi lidského chápání. Tak tomu zajisté je, někteří ho přijímají více než kladně, někteří naopak. I přes svoji rozporuplnost se jedná o jeden z nejúspěšnějších i nejvýdělečnějších filmů minulého roku. Vydělal necelých 700 miliónů amerických dolarů, čímž skončil na 10. příčce nejvýdělečnějších filmů roku 2014. Uvidíme, kolik Oscarů si navrch tento snímek odnese 22. února při udělování Cen akademie. Kdo o tomto filmu ještě nic neslyšel, jedná se o sci-fi drama s klasickým tématem blížící se zkázy Země. Na hlavách hlavních hrdinů, které ztvárnili Matthew McConaughey a Anne Hathaway, spočívá nelehký úkol – vypravit se za hranice naší galaxie a mezi hvězdami hledat místo pro nový život celého lidstva. Se svou délkou 169 minut je Interstellar (doposud) nejdelším filmem režiséra Christophera Nolana.

Kód Enigmy (21. listopadu)

Hodnocení: ČSFD – 82 % | IMDB – 8,2 / 10

Roku 1952 vtrhne do domu profesora matematiky Alana Turinga (Benedict Cumberbatch) po nahlášeném vloupání. V poutech ale nekončí zloděj, nýbrž sám Alan Turing, homosexuál, který je obviněn ze sexuálních přestupků, a má ho čekat přísný soudní proces. Nikdo si však neuvědomuje, kdo je tento člověk zač, že během 2. světové války významně pomohl k rozluštění šifrovacího stroje Enigma německých nacistů a zajisté se zasloužil za zkrácení tohoto válečného období. Scénář k filmu byl v roce 2011 zvolen nejlepším nezpracovaným hollywoodským scénářem.

Nejvýdělečnější film

Transformers: Zánik ($1 087 404 499 = 26 381 520 550 Kč)

Hodnocení: ČSFD – 57 % | IMDB – 5,9 / 10

Čtvrté pokračování série Transformers vydělal za celý rok přes 1 miliardu amerických dolarů, čímž se posunul na 10. příčku nejvýdělečnějších filmů všech dob.

Hobit: Bitva pěti armád ($915,878,000 = 22 220 116 158 Kč)

Hodnocení: ČSFD – 76 % | IMDB – 7,7 / 10

Poslední díl epického dobrodružství na motivy knihy J.R.R. Tolkiena, je sice nejkratším snímkem všech těchto příběhů ze Středozemě, vydělal však necelou miliardu dolarů a zařadil se tak na 31. příčku v žebříčku nejúspěšnějších filmů, alespoň co se výdělků týče.

Strážci Galaxie ($772 730 696 = 18 747 219 415 Kč)

Hodnocení: ČSFD – 81 % | IMDB – 8,2 / 10

Velice úspěšný jak z hlediska výdělků, tak z hlediska hodnocení, byl tento poloanimovaný akční snímek na motivy komiksu od tvůrců Andyho Lanninga a Dana Abnetta. Jednu z hlavních postav mimojiné daboval Vin Diesel.

Nejstahovanější filmy

Před nedávnem Apple vydal žebříček nejstahovanějších položek z iTunes za rok 2014, mezi kterými nesmí chybět ani filmy. Některé filmy zasahují do statistiky i přesto, že byly představeny již o rok dříve, v roce 2013.

  1. Ledové království – 2013

  2. LEGO® příběh – 2014

  3. Vlk z Wallstreet – 2013

  4. Hunger Games: Vražedná pomsta – 2013

  5. Sousedi – 2014

  6. Thor: Temný svět – 2013

  7. Captain America: Návrat prvního Avengera – 2014

  8. Na život a na smrt – 2013

  9. Divergence – 2014

  10. Strážci Galaxie – 2014

 

Co říkáte na náš výběr? Překvapil vás žebříček nejvýdělečnějších či nejstahovanějších filmů? A kolik z uvedených snímků už jste stihli zkouknout? Podělte se s námi v komentářích pod článkem nebo na naší facebookové stránce!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit