Dlužíte na nájemném? S ohledem na nový občanský zákoník už se od roku 2014 neplatí poplatek z prodlení. Naopak ale musíte počítat s tím, že po vás může být požadováno zaplacení úroků z prodlení. Hrozí vám ale také možná ztráta bytu.

Na co má pronajímatel právo?

Povinnost platit úroky z prodlení vzniká ze zákona. V případě smluvních úroků je tento závazek ve smlouvě. Jako nájemník jste však díky občanskému zákoníku chráněni vůči nepřiměřeným smluvním ujednáním. V obecné úrovni platí, že úloha úroků z prodlení by měla být taková, aby vás jako dlužníka motivovala k co nejrychlejšímu zaplacení dluhu a zároveň pokryla pronajímateli náklady spojené s opožděnou platbou. Pronajímatel tedy nemůže ve smlouvě stanovit úroky z prodlení ve výši, která několikanásobně převyšuje zákonné nařízení. Pronajímatel má ve vztahu k nájemníkovi především právo na:

  • Úhradu úroků z prodlení v zákonné výši
  • Podání výpovědi z nájmu bytu

Pokud se dostanete do situace, že se zpozdíte s platbou za nájemné, je potřeba vše neodkladně řešit. V prvé řadě je vhodné starat se o své finance lépe. V opačném případě vám totiž může hrozit také to, že přijdete o byt. Neplacení nájemného včas je totiž jeden z důvodů pro výpověď nájemní smlouvy ze strany pronajímatele. Pokud navíc pronajímateli vznikne škoda, která převyšuje zákonné úroky z prodlení, může se na vás domáhat její náhrady.

Je řešením jít do vlastního?

Možná si říkáte, že rostoucí ceny nájemních bytů začínají být neúnosné. Počáteční náklady na pořízení vlastního bydlení, rozhodně ale nejsou nezanedbatelné. Navíc je tady opět zdražení hypoték. Pokud tedy máte nyní problém s platbami za nájemné, budete mít také potíž se získáním hypotéky.

Otázka bydlení je velmi palčivým tématem pro celou řadu zejména mladých lidí a rodin. V případně nájemního bytu je dobrou zprávou to, že pronajímatel rozhodně nemůže všechno, má ale dostatečné páky vám vypovědět nájemní smlouvu.

Vznik tohoto článku podpořil finanční magazín Bway.cz. Pomáhá vám lépe porozumět svým financím.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit