Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu Cirkopolis je tady. Spojení prvků současného tance, fyzického, vizuálního divadla a různé žánry současné hudební scény. Pro fanoušky nového cirkusu, ale i nezasvěcené, je od pondělí do soboty připraven bohatý program.

Od pondělí 13.2. do soboty 18.2. si můžete vybrat ze čtyř představení zahraničních souborů nebo se zúčastnit doprovodného programu. Festival probíhá v pražském Paláci Akropolis a v Divadle Ponec.

Taival

Festival zahájil v pondělí večer finský soubor Nuua s představením Taival, které propojuje současný tanec, žonglování a vizuální divadlo. Jde o velmi přesahový projekt jehož témata divák rozkrývá postupně a mnohé spojitosti poodhalí až po delším čase, několika diskuzích a detailním rozboru nevšedního zážitku.

Technika

Hlavním výrazovým prostředkem je tanec, na který postupně navazuje akrobacie a žonglování. Představení velmi silně doplňují zvukové efekty a hudba. Vystupující postupně poodhalují některé myšlenky i za pomoci slova v doprovodných monolozích. Společně vytvářejí syrové představení na téma kontroly, manipulace a bolesti, které je směsicí černého humoru a zvláštnosti. V některých kouscích se vystupující nebojí zajít za hranice bolesti. Například dřevěné kolíčky na obličeji nebo tělo zalité voskem. Velmi nebezpečné je také používání vodítek a obojků, kdy po výkonu namoženou krční páteř dokáže napravit snad jen výborný fyzioterapeut. Doufejme, že je vše důkladně nazkoušené a vystupující po představení žádné podobné následky nemají.

Nevšední zážitek

Osobitá zpověď finské skupiny umělců, kteří jdou za fyzické limity a s nadsázkou sdílí svoji zkušenost s divákem. Jde o nevšední představení člověka, lidského těla, vlastních možností, gest a funkcí. Přítomnost účinkujících, kteří jsou na téměř prázdném jevišti po celou dobu, se mísí se zesílenými zvuky jednoduchých akcí a přináší divákům neskutečně silný zážitek. Víme, kdo jsme my sami? Není bolest stejně poetická jako krása? Jak daleko smíme zajít bez toho, aniž bychom si ublížili?

Představení mělo premiéru 20 a 21. října a od té doby sklízí jen samý úspěch. Taival je již druhým druhým finské skupiny Nuua, která je laureátem ceny CircusNext z roku 2013.

O skupině

Skupina Nuua byla založena finským cirkusovým umělcem Olli Vuorinenem a brazilským akrobatem Luisem Sartorim v roce 2012. Představení pro tři performery iniciovali Olli Vuorinen a Jouni Ihalainen, oba absolventi pařížské Académie Fratellini. Ke spolupráci na projektu přizvali Coline Froidevaux – talentovanou francouzskou akrobatku a tanečnici se specializací v disciplíně hand-to-hand.

Pro režii oslovili režiséra a performera Pau Portabellu, kterého pražské publikum zná z představení Fet a Ma (Cirkopolis 2014) a vznikla tak jedinečná sestava kreativních umělců. Během zkoušení Olli prodělal závažné zranění ruky, a tak jej na jevišti nahradil agrentinský žonglér a performer Nahuel Desanto.

Hrají: Jouni Ihalainen, Nahuel Desanto, Coline Froidevaux

Režie: Pau Portabell

Závěr přehlídky bude patřit zatím tajnému představení Cirkopolis vol. 4, které bude v průběhu celé akce zkoušet mezinárodní tým. Premiéru i derniéru bude mít 18. února.

Součástí festivalu budou semináře a mezinárodní workshop pro cirkusové lektory. V jeho rámci se uskuteční setkání FACE Network – Praha tak bude hostit přes 25 profesionálů z cirkusové Evropy. Bližší informace jsou na www.cirkopolis.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit