Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu Cirkopolis je tady. Spojení prvků současného tance, fyzického, vizuálního divadla a různé žánry současné hudební scény. Pro fanoušky nového cirkusu, ale i nezasvěcené, je od pondělí do soboty připraven bohatý program.

Od pondělí 13.2. do soboty 18.2. si můžete vybrat ze čtyř představení zahraničních souborů nebo se zúčastnit doprovodného programu. Festival probíhá v pražském Paláci Akropolis a v Divadle Ponec.

Taival

Festival zahájil v pondělí večer finský soubor Nuua s představením Taival, které propojuje současný tanec, žonglování a vizuální divadlo. Jde o velmi přesahový projekt jehož témata divák rozkrývá postupně a mnohé spojitosti poodhalí až po delším čase, několika diskuzích a detailním rozboru nevšedního zážitku.

Technika

Hlavním výrazovým prostředkem je tanec, na který postupně navazuje akrobacie a žonglování. Představení velmi silně doplňují zvukové efekty a hudba. Vystupující postupně poodhalují některé myšlenky i za pomoci slova v doprovodných monolozích. Společně vytvářejí syrové představení na téma kontroly, manipulace a bolesti, které je směsicí černého humoru a zvláštnosti. V některých kouscích se vystupující nebojí zajít za hranice bolesti. Například dřevěné kolíčky na obličeji nebo tělo zalité voskem. Velmi nebezpečné je také používání vodítek a obojků, kdy po výkonu namoženou krční páteř dokáže napravit snad jen výborný fyzioterapeut. Doufejme, že je vše důkladně nazkoušené a vystupující po představení žádné podobné následky nemají.

Nevšední zážitek

Osobitá zpověď finské skupiny umělců, kteří jdou za fyzické limity a s nadsázkou sdílí svoji zkušenost s divákem. Jde o nevšední představení člověka, lidského těla, vlastních možností, gest a funkcí. Přítomnost účinkujících, kteří jsou na téměř prázdném jevišti po celou dobu, se mísí se zesílenými zvuky jednoduchých akcí a přináší divákům neskutečně silný zážitek. Víme, kdo jsme my sami? Není bolest stejně poetická jako krása? Jak daleko smíme zajít bez toho, aniž bychom si ublížili?

Představení mělo premiéru 20 a 21. října a od té doby sklízí jen samý úspěch. Taival je již druhým druhým finské skupiny Nuua, která je laureátem ceny CircusNext z roku 2013.

O skupině

Skupina Nuua byla založena finským cirkusovým umělcem Olli Vuorinenem a brazilským akrobatem Luisem Sartorim v roce 2012. Představení pro tři performery iniciovali Olli Vuorinen a Jouni Ihalainen, oba absolventi pařížské Académie Fratellini. Ke spolupráci na projektu přizvali Coline Froidevaux – talentovanou francouzskou akrobatku a tanečnici se specializací v disciplíně hand-to-hand.

Pro režii oslovili režiséra a performera Pau Portabellu, kterého pražské publikum zná z představení Fet a Ma (Cirkopolis 2014) a vznikla tak jedinečná sestava kreativních umělců. Během zkoušení Olli prodělal závažné zranění ruky, a tak jej na jevišti nahradil agrentinský žonglér a performer Nahuel Desanto.

Hrají: Jouni Ihalainen, Nahuel Desanto, Coline Froidevaux

Režie: Pau Portabell

Závěr přehlídky bude patřit zatím tajnému představení Cirkopolis vol. 4, které bude v průběhu celé akce zkoušet mezinárodní tým. Premiéru i derniéru bude mít 18. února.

Součástí festivalu budou semináře a mezinárodní workshop pro cirkusové lektory. V jeho rámci se uskuteční setkání FACE Network – Praha tak bude hostit přes 25 profesionálů z cirkusové Evropy. Bližší informace jsou na www.cirkopolis.cz.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?