Psanci jsou prvním tuzemským westernem po několika dekádách. Zajímá Vás kde se vzala touha natočit v našich podmínkách tenhle žánr, či jakými porodními bolestmi si projekt prochází? Pak čtěte dál.

Western není pro Česko zrovna typický žánr. Co Vás vedlo k tomu natáčet právě takto koncipovaný snímek?

Měl jsem dvě možnosti, které jsem zvažoval. V rámci svého autorského vývoje jsem chtěl dělat něco, co je režijně i scénáristicky dostatečně uchopitelné a nesoustředí se na hluboké projevy psychologických pochodů apod. Proto jsem si zvolil pohádku nebo western. Dle mého názoru je to pro mladé tvůrce vhodné téma k tomu naučit se pracovat s postavami i stavbou děje. Protože ale nějaké pohádky vznikají, vyhrála nakonec touha udělat takovou pohádku pro dospělé, tedy western. Navíc jsem duší romantik, mám rád přírodu a dobrodružství. Vyrostl jsem na Foglarovi, měl jsem vlastní klub aka Rychlé Šípy, a dokonce jsem chodil do skauta. Takže western je trochu i té vlastní nostalgie.

Je v našich podmínkách těžké sehnat pro podobné projekty prostředky?

Ano, je. V zahraničí jsou mladým tvůrcům, a také novým nápadům a námětům, víc otevření. Trochu mě mrzí, že v České republice s Vámi plno lidí ani nekomunikuje. Ale to je úděl začátků. Vždy jsou těžké.

13246224_235987706774558_3791259274147131547_o

O snímku jsou povětšinou jen velmi kusé informace. Můžete nám ho trochu přiblížit?

Všechno, co potřebujete vědět je obaženo v názvu filmu. Víc zatím prozradit nemohu.

Jo…a bude to Western.

Jak se na tuto iniciativu tvářila zdejší početná westernová komunita?

Nevím, jak se tvářila, protože povětšinou s lidmi komunikuji telefonem nebo emaily, a jejich výrazy (možná naštěstí) nevidím. Nicméně westernová komunita nám samozřejmě velmi pomáhá a já jsem za to moc vděčný. Nejvíce spolupracujeme s firmou JAAN. Její majitel je skvělý člověk, který zná všechny skvělé lokace, lidi apod. Řekněme to tak, že je to takový odborný poradce filmu. Díky mu za to!

Nabídku na role přijala taková jména jako je Pavel Nový, Ivan Franěk nebo Viktor Dyk. Můžete nám říci, jak se na nabídku hrát ve westernu tvářili?

U každého ho je to jiné. V zásadě každý člověk na světě přeci rád dělá něco jiného, nového a neotřelého. To je v zásadě naše hlavní zbraň. Western se tu prostě netočí každý den. Pak už je to individuální. Pavel Nový je takový můj mentor, k filmu mě doslova přivedl a hodně jsem se toho od něj naučil. Automaticky tedy vždy mířím s novými věcmi za ním. A vždy se ho se stejnou pokorou a bázní zeptám, zda by mi s tím nechtěl pomoci a zahrát si…teď řekl prostě „S Vámi, Petře, jasně. A konečně kovbojka!“. Viktor Dyk už se mnou také natáčel, takže věděl do čeho jde. Jsem moc rád, že se rozhodl roli přijmout. Je to pro nás oba velká výzva a trávíme spolu na telefonu docela hodně času. Je ale skvělé, že můžete s hercem ladit postavu dnem i nocí. Otevře Vám to oči. Ivan Franěk byl pro film mé velké autorské přání. Jsem moc vděčný, že roli přijal. Herců tam ale bude víc…to bychom tu mohli mluvit do noci.

13220721_235949860111676_7963918744499543337_o
Produced by Menardy Art Production, photographed by Kristi Klaudy

Můžete nám něco říci o aktuálním průběhu natáčení?

Aktuálně jsme dokončili některé kamerové zkoušky a natočili předtáčky v Polské Karpaczi. Nyní dokončujeme nové promo materiály včetně videa a chystáme se doplnit cast. Taktéž zahajujeme další jednání v zahraničí. Pořád doufám, že dokážeme do projektu přivést nějakou italskou koprodukci. Myslím si, že pak by byl kurz už konečně nastaven správným směrem.

Čím si myslíte, že je Váš počin jedinečný?

Pro Česko určitě tím, že se jedná o čistou Westernovou žánrovku. Jinak je to ale popcornovka, já nejsem artový filmař. Jde mi prostě jen o to vyprávět dobrý příběh a pobavit diváka. Můžu říct, že od filmu Psanci můžete čekat akci, dobrodružství a romantickou přírodu. To je jedinečné, ne?

13220745_235912806782048_3538966991067254208_o

Film je uváděný jako česko-polský, má toto spojení nějaké konkrétní důvody ?

Každé spojení má konkrétní důvody. A dodám, že zatím je film uváděn jako česko-polský. Věřím ale, že do jara 2017 budeme uvádět ještě mnohem více koprodukcí.

Kdy by jste chtěl mít počin hotov, a kde všude bude distribuován ?

To je taková ošidná otázka. Řeknu Vám, že nejraději bych měl film hotový zítra a konečně na něj vyrazil s přáteli – diváky, a pak udělal mega afterpárty v kovbojském stylu. Bohužel realita je ale drsná, a takto velký film prostě chvíli potrvá. Nezůstane ale v šuplíku. Prostě nám držte palce a sledujte to. Bude to, co nejdříve to půjde.

Stalo se Vám během natáčení něco kuriózního nebo vtipného ?

Mně? Ani ne. Možná je tohle spíš otázka na herce nebo na složky, které mají více času sledovat okolí. Nechci tím říct, že bych se stal nudným člověkem, ale jedná se o opravdu velký projekt, který je pro mě víc než jen výzva. Přistupuji k němu se vší úctou a veškerou svou energii věnuji tvrdé práci, ať už na place nebo v přípravách.  Jen to může stát za tím, že do kin půjde skvělý film.

13220748_235949943445001_8967090232224004510_o

Psanci vznikají jako reakce na úspěch krátkometrážního snímku ,,Darlings”, který si z festivalu 48h Prague film odnesl několik cen, mimo jiné i prvé místo za nejlepší hereckou dvojici, nebo druhé místo za nejlepší snímek festivalu. Nicméně s původní komediální ,,předlohou” budou mít Psanci jen velice málo společného, a snímek tak divákovi slibuje ničím neobalenou syrovou podívanou, která Vám otevře čelisti…již brzy.  

Autor: Dominik Zýka

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit