Debutové album sinks stejnojmenné brněnské noise rockové kapely vyšlo v pátek 14. května na ostravském labelu Korobushka Records. Album přímočaře, ale dynamicky reflektuje osobní pohnutky členů a všeobecné dění uprostřed dystopické reality uplynulé doby roku 2020.

Tento podivný a těžko snesitelný čas plný nejistot s sebou přinesl i těžko snesitelný nátlak na psychiku. Pocity samoty prolínající se s existenčními problémy, narušené mezilidské vztahy a dekonstrukce života, jak ho známe, se zhmotňují na eponymním albu sinks.

„Myslím, že všechna depka a nejistota začátku koronavirový krize, jsou poměrně znatelný na způsobu, jakým jsme to nahrávali. V létě sice nastalo rozvolnění, ale ta divná nálada ze vzduchu nezmizela a nebojím se říct, že se to promítlo do našeho hudebního projevu. Zdá se mi to naléhavější, než to bylo, když jsme s tím vesele jezdili po fesťácích. Léto 2020 jsme měli natřískaný, protože jsme se báli, že si po něm už zas nezahrajem. Tak jsme hráli všude, kde nás chtěli. Na nahrávání jsme pak tím pádem měli málo času a citelný bylo i určitý napětí, který mezi náma vzniklo v důsledku společnýho trávení léta.” říká frontman kapely Antonín Mika.

Album vznikalo spontánně ve zkušebně, kde se kapela scházela pokud přišel někdo s textem, nebo s novou nerozvinutou představou o finálním vyznění písničky.

„Samotný nás někdy překvapuje, že to většinou jde jako po másle. Největší zásek představovala něžná písnička White Whales – dlouho jsme nebyli schopni vymyslet, jak to ukončit, ale zároveň jsme ji nechtěli nechat nedodělanou. První songy z alba začaly vznikat v půlce roku 2019, kdy se k nám do kapely přidal Peter Štímel, který hraje na bicí. Finální formu jim dala hromada failů na koncertech, který jsme pak při tvorbě zohlednili. Postupná organická a pohodová tvorba pak vyústila v celkem chaos před nahráváním v létě 2020, kdy jsme zjistili, že máme na nahrávání volnej jen jeden víkend a do celýho alba nám ještě chybí hodně času, kterej je potřeba zaplnit. Vyřešili jsme to částečně hromadou stopek a donutilo nás to aspoň dodělat ty White Whales,” vypráví baskytaristka Vendula Pukyšová.

Kapela si nechala debut nahrát od rakouského hudebníka Nichi Mleboma, kterého dobře znají. „Nichi album taky mixoval a věnoval tomu víc času než my všichni dohromady. Jezdil s náma celý léto po koncertech a zná nás nejlíp. Proto jsme byli rádi, že na tom chtěl pracovat, a věřili jsme, že nám vidí do hlavy a ví, jak si to celý představujeme,” dodává Vendula.

Celé album do finální verze zmasteroval Wolfgang Möstl alias Mile Me Deaf a vyšlo 14. května na labelu Korobushka Records. Nyní si ho můžete poslechnout na všech streamovacích platformách.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit