Po více než třiceti letech se na plátna kin vrací kult jménem Blade Runner s podtitulem 2049. Prokázal se snímek jako plnohodnotné pokračování nebo se zařadí mezi další zbytečná oprašování jako například únorový T2 Trainspotting?

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi, bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný.

blade runner

Původní Blade Runner i přesto, že u dobových diváků propadl, se stal jedním z kultů, jakousi modlou, kterých není radno se dotýkat, a tak není divu, že oznámení o pokračování vyvolalo rozruch či spíš zděšení. Bouřící se fanoušky však záhy uklidnila zpráva, že režie se ujal jeden z nejtalentovanějších tvůrců dneška Denis Villeneuve. Dobrou volbu potvrdili i první zahraniční kritiky, které nešetřili superlativy.

Z odstupem téměř tak velkým, jako má původní díl od sequelu, ve mě však zůstaly jen letmé obrazy – barvy, zvuky a detaily. Blade Runner 2049 se zdá být ve všem opakem původního snímku. Tam, kde BR sahal hluboko v naoko běžných až banálních rozmluvách, tam se BR 2049 vnášet velká moudra a proslovy, která však neznamenají nic. Tam, kde se sahalo k intimitě, přichází bombastičnost. Místo jemných emocí se dostavuje “ždímající” konstrukt.

Teď v bodech, protože stále po třech týdnech nejsem schopna je dostat uceleně na papír.

  • Všimli jste si někdy, jak krásně modré má Gosling oči? Máte na to 163 minut přemýšlení, a to je opravdu dost
  • Prázdné symboly, pokryté prachem času, jako whisky v Deckardově bytě
  • Najít psa, který vpadá jako Harrison Ford, to chtělo hodně úsilí
  • Oranžová a modrá se hezky doplňují, škoda, že nic neznamenají, i když vypadají krásně a Tarkovskij to není
  • Proč z toho vycouval Jóhann Jóhannson, musel natáčet Ji.hlavskou znělku?
  • Trendem všech blockbusterů poslední doby je rodina, a to už je poměrně dost unavující
  • Pokračování nutně vyžaduje interpretaci originálu a samo je doslovné jak facka
  • Konec jak z young adult dystopie naprosto zabijí onu kvazifilosofickou atmosféru pečlivě budovanou po celou dobu

#R.I.P. Descartes #R.I.P. Searle

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit