Letošní rok sice moc nepřál filmovým festivalům, ne všem filmovým akcím je však konec. Již příští týden začíná 7. ročník festivalu Be2Can, který každoročně představuje to nejlepší, co se v daném roce na velkém festivalovém okruhu urodilo.

Přestože se letos v května nekonal canneský festival, tradiční líheň pro artově zaměřenou distribuci, objevilo se ve festivalovém oběhu mnoho zajímavým snímků. Be2Can si každoročně klade za cíl tyto festivalové klenoty představit divákům po celé republice a nejinak tomu bude i v letošním roce, ačkoliv bohužel v lehce okleštěné verzi.

Festival zahájí nový snímek Chlast Tomase Vinterberga z oficiálního výběru Cannes 2020, který se setkal s bouřlivě pozitivními reakcemi při své premiéře na festivalu v Torontu. V hlavní roli učitele, jenž se rozhodne se svou partou přátel k dennímu užívání alkoholu za účelem sociálního experimentu ve prospěch pracovní výkonnosti, se představí čerstvý držitel stříbrné mušle za nejlepšího herce Mads Mikkelsen. Magazín Indie wire označuje jeho výkon za nejlepší za posledních deset let a nešetří slovy chvály.

Další z velkých premiér bude vítěz letošního Berlinale, íránské drama s českou koprodukční stopou Není zla mezi námi vyprávějící čtyři příběhy ze současného Íránu a zabývající se povahou smrti a nejvyšším trestem, jenž je na středním východě stále povolený. Na Berlinale se představil i dalších z premiérových snímků Perské lekce Vadima Perelmana. Fascinující příběh Žida Gillese, který se po více než tři roky úspěšně vydával v koncentračním táboře za Peršana a jako osobní učitel místního velitele tak přečkal celou válku. Dále se mohou diváci těšit na “módní reklamu” Gaspara Noého Lux Æterna, švédskou absurdní hříčku O Nekonečnosti nebo první cizojazyčný snímek japonského solitéra Hirokazu Kore-edy Pravda.

Festival Be2Can probíhá od 7. do 14.10. v pražských kinech Edison, Lucerna, Atlas a Evald a dále v téměř desítce dalších měst po celé republice.

be2can

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit