Básně a povídky nejsou záležitostí jen minulých staletí, Mladí básníci jsou tu i dnes. Jedním z nich je Mikoláš Trkal, člen Mladých Básníku Pražských. A my jsme pro Vás připravili tento rozhovor, abyste se o literatuře dozvěděli něco víc.

 

Zdravím Mikoláši, ze začátku se zeptám, jak ses dostal k poezii a celkově k literatuře?

Taky zdravím, no k literatuře jsem se dostal už ve školce, zatím co si ostatní hráli a dělali pí*oviny, tak já seděl v rohu a četl jsem si. Četl jsem hlavně komiksy a tehdejší pohádkové knížky (Lví Král, Bambi, Mickey Mouse…). Se základkou se to změnilo a do 5. třídy jsem četl jen fantasy, autory jako Tolkien, Rowlingová a Sapkowski. A až na gymplu se ke mně dostala beatnická generace jako jsou Bukowski, Kerouac, Burroughs. V tý době mě začala bavit zakázaná tématika, jako jsou drogy, alkohol, zločiny a sex s děvkama. Což se asi nejvíc odrazilo ve tvorbě kterou dělám teď.
Asi od 6. třídy jsem psal básničky a povídky, které jsem schovával do šuplíku a pak jsem na netu narazil na blog Daniela Ďurecha (James Cole) a inspiroval mě k tomu, abych v září roku 2013 ty básničky a povídky, co jsem měl v šuplíku, najebal na internet a stal se slavnej.

Takže chápu správně, že máš blog… Na jakých dalších projektech pracuješ?

Blog mám – www.mikolastrkal.blogspot.com. Zde najdeš velkou část mé tvorby.
Na dalších projektech pracuju, jeden z nich je třeba TO SI PIŠ! TO SI PIŠ! je básnické uskupení, které vymysleli Mladí Básníci Pražští a chceme dělat různé workshopy pro lidi, aby se dozvěděli něco o poezii plus pořádáme autorská čtení a snažíme se co nejvíc rozšířit poezii mezi lidi.
Už asi rok pracuju na knížce a až to vyjde, budu z*urveně šťastnej.

Co jsou Mladí Básníci Pražští?

Mladý Básníci Pražský je vlastně seskupení mladých lidí z Prahy, co píšou poezii a snažej se to rozvíjet nejen sami za sebe, ale za celé uskupení. Pokud byste měli zájem se přidat, sledujte FB stránku MBP.

10333809_1443658349220579_871508517408062985_o

Ty už máš zkušenosti s autorským čtením?

Mám pár zkušeností a vystupoval jsem pod Mladejma Básníkama Pražskejma, četl jsem například v Dobrý Trafice nebo v Crossu. Každý čtení je jedinečný, máme například básnický jamy, kdy si vezmeme knížky a stojí nás na pódiu třeba 10 a čteme po větě. Je to fakt strašná p*del a doporučuju dorazit. V brzké době bohužel nic není, máme hodně práce s TO SI PIŠ!, ale když budete sledovat FB stránku MBP a nebo mojí (Mikoláš Trkal), tak se o nějaké události dozvíte.

Co si myslíš o moderní poezii?

Se*e mě. V týhle době si každej zasranej hipster myslí, že sežral svět a může o tom psát. Hovno. Sere mě, že ty lidi, co poezii píšou, to berou jako nějaký zasraný poslání, jakoby si třásli rukou se Shakespearem a přitom o tom věděj úplný hovno. Netvrdím, že jsem nejlepší nebo snad i nadprůměrnej, naopak; stojim stejně za nic jako většina mejch vrstevníků, co píšou poezii, ale snažím se zlepšovat a dostat sebe i MBP víc mezi lidi.
Já například svoje nejlepší básníčky a povídky napíšu, když seru a nebo když se nudim v MHD. Poezie dávno není něco, co by mělo zachránit svět, je to jen nástroj pro určitý lidi k tomu, aby se mohli seberealizovat a aby v sobě našli talent. Já třeba do 13 brečel, že jsem nudnej fracek a pak mi došlo, že umím aspoň něco napsat, a že nudnej nejsem já, ale ten svět a já mám aspoň o čem psát.

Řekneš nám něco na závěr ?

Já teda děkuju CZECHMAGU a nabíhejte na můj blog, nedávno vyšla nová povídka a stojí za to si ji přečíst. Podporujte poezii, čus.

Sledujte Mladé Básníky Pražské na jejich Facebooku a napište, jak se Vám líbil tento rozhovor!

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?

CZECHMAG STORE