Básně a povídky nejsou záležitostí jen minulých staletí, Mladí básníci jsou tu i dnes. Jedním z nich je Mikoláš Trkal, člen Mladých Básníku Pražských. A my jsme pro Vás připravili tento rozhovor, abyste se o literatuře dozvěděli něco víc.

 

Zdravím Mikoláši, ze začátku se zeptám, jak ses dostal k poezii a celkově k literatuře?

Taky zdravím, no k literatuře jsem se dostal už ve školce, zatím co si ostatní hráli a dělali pí*oviny, tak já seděl v rohu a četl jsem si. Četl jsem hlavně komiksy a tehdejší pohádkové knížky (Lví Král, Bambi, Mickey Mouse…). Se základkou se to změnilo a do 5. třídy jsem četl jen fantasy, autory jako Tolkien, Rowlingová a Sapkowski. A až na gymplu se ke mně dostala beatnická generace jako jsou Bukowski, Kerouac, Burroughs. V tý době mě začala bavit zakázaná tématika, jako jsou drogy, alkohol, zločiny a sex s děvkama. Což se asi nejvíc odrazilo ve tvorbě kterou dělám teď.
Asi od 6. třídy jsem psal básničky a povídky, které jsem schovával do šuplíku a pak jsem na netu narazil na blog Daniela Ďurecha (James Cole) a inspiroval mě k tomu, abych v září roku 2013 ty básničky a povídky, co jsem měl v šuplíku, najebal na internet a stal se slavnej.

Takže chápu správně, že máš blog… Na jakých dalších projektech pracuješ?

Blog mám – www.mikolastrkal.blogspot.com. Zde najdeš velkou část mé tvorby.
Na dalších projektech pracuju, jeden z nich je třeba TO SI PIŠ! TO SI PIŠ! je básnické uskupení, které vymysleli Mladí Básníci Pražští a chceme dělat různé workshopy pro lidi, aby se dozvěděli něco o poezii plus pořádáme autorská čtení a snažíme se co nejvíc rozšířit poezii mezi lidi.
Už asi rok pracuju na knížce a až to vyjde, budu z*urveně šťastnej.

Co jsou Mladí Básníci Pražští?

Mladý Básníci Pražský je vlastně seskupení mladých lidí z Prahy, co píšou poezii a snažej se to rozvíjet nejen sami za sebe, ale za celé uskupení. Pokud byste měli zájem se přidat, sledujte FB stránku MBP.

10333809_1443658349220579_871508517408062985_o

Ty už máš zkušenosti s autorským čtením?

Mám pár zkušeností a vystupoval jsem pod Mladejma Básníkama Pražskejma, četl jsem například v Dobrý Trafice nebo v Crossu. Každý čtení je jedinečný, máme například básnický jamy, kdy si vezmeme knížky a stojí nás na pódiu třeba 10 a čteme po větě. Je to fakt strašná p*del a doporučuju dorazit. V brzké době bohužel nic není, máme hodně práce s TO SI PIŠ!, ale když budete sledovat FB stránku MBP a nebo mojí (Mikoláš Trkal), tak se o nějaké události dozvíte.

Co si myslíš o moderní poezii?

Se*e mě. V týhle době si každej zasranej hipster myslí, že sežral svět a může o tom psát. Hovno. Sere mě, že ty lidi, co poezii píšou, to berou jako nějaký zasraný poslání, jakoby si třásli rukou se Shakespearem a přitom o tom věděj úplný hovno. Netvrdím, že jsem nejlepší nebo snad i nadprůměrnej, naopak; stojim stejně za nic jako většina mejch vrstevníků, co píšou poezii, ale snažím se zlepšovat a dostat sebe i MBP víc mezi lidi.
Já například svoje nejlepší básníčky a povídky napíšu, když seru a nebo když se nudim v MHD. Poezie dávno není něco, co by mělo zachránit svět, je to jen nástroj pro určitý lidi k tomu, aby se mohli seberealizovat a aby v sobě našli talent. Já třeba do 13 brečel, že jsem nudnej fracek a pak mi došlo, že umím aspoň něco napsat, a že nudnej nejsem já, ale ten svět a já mám aspoň o čem psát.

Řekneš nám něco na závěr ?

Já teda děkuju CZECHMAGU a nabíhejte na můj blog, nedávno vyšla nová povídka a stojí za to si ji přečíst. Podporujte poezii, čus.

Sledujte Mladé Básníky Pražské na jejich Facebooku a napište, jak se Vám líbil tento rozhovor!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit