Nacházení vlastní identity v rámci společnosti a genderového vyjádření. Překonávání existenciálních krizí a odlupování slupek, které na nás nabalily roky stereotypních očekávání, až do finálního procesu objevování vlastního, pravého, čistého jádra. Právě takto by se dalo ve zkratce popsat EP Anny Vaverkové Roztomilá holka.

V pětici písní probírá začátek své cesty naproti nezávislé osobnosti, která rozhoduje sama o projevech své sexuality, intelektu nebo třeba etiky.

V úvodní písni Nikdy Nikdo Nic líčí svět, ve kterém vyrůstala. Ohlíží se za dospíváním vedle svého staršího bratra v tradiční patriarchální rodině. „Když jsem vyrůstala, vždy byl kladen důraz na to, aby z mého bratra něco bylo. Byl na něj vyvíjen tlak, mnohem více než na mne. U mne, jakožto u dívky, na toto takový důraz kladen nebyl. Mohu si dělat co chci, protože přeci můj cíl by mělo být manželství a starání se o rodinu,“ říká Anna.

Druhou, titulní písní s názvem Roztomilá Holka, reflektuje Anna, jak se tyto stereotypní vlivy aplikovaly v realitě, zejména při schůzkách s opačným pohlavím. „Je to jenom, protože jsem roztomilá holka? Taky bych se ti líbila s ostrýma loktama?“ zpívá Anna na první pohled nevinně, v podtextu je však patrný náznak rebelie či pachuť feminismu.

Součástí nahrávky jsou již vydané letošní songy Sweet Spot a Ve Snu, v nichž interpretka rozebírá tematiku sexuální frustrace a identity. Zatímco Sweet Spot usiluje detabuizaci ženského orgasmu, Ve Snu se věnuje nejasným podivným snům, které zpěvačka mívala nejspíše v reakci na sexuální podněty. EP uzavírá zbrusu nová píseň Čas.

Všechny písně jsou celé berlínské provenience, kde Anna působí přes pět let. V Berlíně dala dohromady se spolužáky kapelu The Flavians, s nimiž v roce 2019 vystoupila na prestižním festivalu v britském Glastonbury.

Mimo působení v kapele se věnuje sólové hudbě, se kterou od svých 14 let veřejně vystupuje (Student Fest, Žižkovská noc, United Islands, Metronome Warm-up). Jako vokalistka nahrává a píše zpěvové linky pro producenty elektronické hudby a také působí jako tzv. session musician na klávesy a doprovodné zpěvy pro nezávislého umělce Yasha.

Anna plánuje se svým partnerem převzít letos v létě jedno berlínské komerční studio, čímž své umělecké portfolio doplní o audio inženýrství.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit