3D tiskárny se stávají stále populárnější součástí továren i domácností. Není divu. Již dávno není takový přístroj výsadou pouze laboratoří s obrovským rozpočtem. Amatérské 3D tiskárny se dnes dají sehnat v řádech několika tisíc korun. Pokud byste si ale rádi pořídili něco profesionálnějšího třeba do masové průmyslové výroby, i pro vás najdeme řešení. Pojďte se s 3D tiskárnami seznámit.

Pokud vás někdy zaujala možnost 3D tisku, pak je nejlepší čas se na něj vrhnout. 3D tiskárny jsou totiž dostupnější než kdy jindy a jejich ovládání zvládne s trochou chuti hravě každý. Domácí kutilové si z nejrůznějších materiálů mohou vytisknout například dekorace, hračky nebo třeba domácí příslušenství. Ve firmách zase 3D tisk uplatníte pro výrobu všemožných umělých průmyslových dílů, obalů či zdravotnických pomůcek.

Jak funguje 3D tiskárna?

Aby mohla vaše 3D tiskárna něco vytvořit, potřebujete nejprve model v digitální podobě. Ten se dá navrhnout v programech jako AutoCAD či Bledner. Zpočátku se to může zdát složité, ale s trochou času a vůle je dokáže ovládnout každý. Pokud se vám ale počítačové modelování zrovna nezamlouvá, můžete pomocí 3D skeneru jednoduše naskenovat nějaký již reálný výrobek. Skener jej pak do digitální podoby převede za vás.

Jaké jsou možnosti?

3D tiskárny se dělí na několik druhů zejména podle způsobu tisku. Nejrozšířenějším typem jsou FDM/FFF tiskárny. Ty k tvoření výrobků jako náplň využívají tzv. filament. Druhů filamentů existuje nepřeberné množství. Každý se liší flexibilitou, tepelnou odolností nebo třeba vodivostí. Vybere si každý. Tiskárna jej následně roztaví a tryska z něj zformuje výsledný produkt. Jde o cenově dostupnou variantu pro domácí kutily či studenty.

Profesionálnější jsou pak SLA tiskárny, které jako náplň využívají fotoreaktivní pryskyřici, jež ozařuje laser, který zapříčiní její ztvrdnutí podle požadovaného tvaru. SLA tiskárny jsou sice přesnější a tvoří výrobky s hladším povrchem, zároveň jsou ale většinou mnohem dražší. Uplatnění proto najdou spíše v průmyslových továrnách.

Pak už se můžete rozhodnout podle dalších individuálních požadavků. Vybírat tiskárny můžete podle rychlosti tisku, tiskového rozlišení nebo třeba velikosti tiskové podložky (jak velký výrobek lze vyrobit). Možností je opravdu mnoho. Velké množství 3D tiskáren pro domácí kutily i průmyslové výrobny najdete na e-shopu ABC3D. Rádi vám při výběru poradí a nakoupit tu můžete rovnou i veškeré příslušenství pro 3D tisk.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit