V rámci tohoto seriálu jste si už mohli přečíst o plnících perech, tak proč jedno z nich nevzít do ruky a nenapsat někomu dopis?!

Proč?

Dobrá otázka. E-mail nebo zprávu na Facebooku pošlete zadarmo, rychleji, automaticky Vám opravuje chyby a bude to krásně úhledné. Ručně psaný dopis je vlastně k ničemu. Konec článku, ahoj…. No dobře, když už o tom ten článek píšu, tak na tom asi vážně něco bude. Něco, co vyváží všechny klady elektronické pošty, které jsem uvedl před chvilkou. Podle mého je těchto důvodů hned několik, pojďme si je projít.

Náročnost

Asi se všichni shodneme na tom, že napsat dopis není nic náročného, ale přeci jen takový e-mail je určitě jednodušší. Možná si říkáte, proč by mělo to, že je napsání ručně psaného dopisu náročnější, být jeho předností. Pokud sledujete můj seriál, asi už víte, že ne vždy je nejjednodušší/nejlevnější/nejrychlejší také to nejlepší, stejně tomu tak je i u dopisu. Podívejte se na to z té druhé strany. Vaše přítelkyně určitě dostane raději dopis, se kterým jste si dali práci, než nějaký e-mail. Ta trocha snahy navíc totiž říká: „Vážím si tě natolik, že si s tím klidně tu práci dám.”

Osobitost

Písmo, papír, inkoust. To jsou věci, které e-mail nikdy nepoznal, ale pokud píšete dopis ručně, můžete si je přizpůsobit tak, abyste do něj vnesli trochu osobitosti a originality. Písmo je věc složitá a hodilo by se o něm napsat spíše samostatný článek, takže to prozatím přenechám jiným. Je zde ale několik věcí, které bych rád zmínil a třeba i něco doporučil.

Na co psát?

Prvně se zaměřme na papír. Ten se bude odvíjet od toho, čím budete psát. Pokud hodláte psát propiskou (kuličkovým perem), pak bych doporučil papír z Velkých Losin. Je to papír vyráběný ručně od roku 1596 (ano, čtete dobře, už více jak 400 let). Tato papírna vyrábí také obálky, určitě doporučuji. Bohužel, pokud hodláte psát plnícím perem, tento papír vám moc dobře neposlouží, díky způsobu výroby se prý rozpíjí. Při psaní s plnícím perem se mi dobře osvědčil papír od firmy Oxford. Je odolný proti inkoustu, který zůstane na jeho povrchu, až dokud nezaschne, takže písmo bude hezky stínované.

papir

Inkoust!

Pokud chcete psát plnícím perem a zároveň chcete něco podobně super jako papír z Losin, zaměřte se naopak na inkoust. Jednou z největších předností plnících per je právě výběr inkoustu. Pokud chcete být jen mírně extravagantní, můžete zvolit neobvyklý odstín obvyklých barev. Proč se ale držet při zemi? Například firma Diamine vyrábí inkousty, které v sobě mají částečky zlata, či stříbra. Písmo napsané takovým inkoustem se krásně třpytí a určitě ho nikdo nepřehlédne. Inkousty s touto vlastností najdete pod názvem Shimmering ink. Pokud by vám nestačilo to, že píšete zlatem, možná vás o tomto inkoustu přesvědčí fakt, že se vyrábí od roku 1864 v Anglii. Tímto inkoustem byla navíc podepsána dohoda o snižování počtu jaderných zbraní mezi Obamou a Medvěděvem, konkrétně to byl odstín Royal Blue. Já osobně s inkoustem od této firmy také píši, používám odstín zvaný Ochre (můžete vidět na úvodní fotografii).

ink

Závěrem

Myslím si, že pokud potřebujete udělat dojem nebo někoho opravdu potěšit, dopis není vůbec špatný nápad! Rady, které jsem zde uvedl, se samozřejmě dají použít například pro ručně psaný životopis. Představte si, že vybíráte člověka pro pracovní pozici podle životopisu a přistane vám na stole něco, co je napsané inkoustem s částečky zlata. Takový člověk vás bude určitě zajímat, protože nebude jeden z těch, kteří psali modrou propiskou.

Pokud se vám video či článek líbily, budu rád, když je budete sdílet, moc mi tím pomůžete! Pokud vás zajímají podrobnosti a zákulisní informace z tvoření seriálu Gentleboy, můžete mu dát odběr na YouTube, sledovat ho na Facebooku a nebo na Instagramu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit