Sedm českých filmových festivalů – Anifilm Liberec, MFF Praha Febiofest, Finále Plzeň, Jeden svět, Letní filmová škola Uherské Hradiště, MFDF Jihlava a Zlín Film Festival – se spojilo a založili organizaci. Díky ní chtějí lépe a efektivněji řešit problémy, kterým jsou filmové festivaly dlouhodobě vystaveny, a které v posledním roce jen zvýraznila pandemie koronaviru.

Filmové festivaly už několik let čelí mnoha problémům, které příchod pandemie nejen zviditelnil, ale také výrazně navýšil. Náklady akcí neustále stoupají, zatímco příjem stagnuje a mnoho festivalů se tak pohybuje na hraně udržitelnosti, a to i přes pevné divácké zázemí. 

Festivaly hrají důležitou roli v českém filmovém prostředí, které by bez nich jednoduše nemohlo fungovat. Proto se organizátoři sedmi velkých filmových festivalů v České republice – Anifilm Liberec, MFF Praha Febiofest, Finále Plzeň, Jeden svět, Letní filmová škola Uherské Hradiště, MFDF Jihlava a Zlín Film Festival – rozhodli založit organizaci, která bude platformou vzájemné spolupráce, a která bude hájit jejich zájmy při jednání s orgány státní správy, samosprávy a s mezinárodními vládními i nevládními institucemi.

„Založení AČFF je důležitý krok nejen k stabilizaci filmové festivalové scény v ČR. Jde o impuls pro otevření diskuse s Ministerstvem kultury, Státním fondem kinematografie a s celou oblastí české audiovize. Filmové festivaly jsou nedílnou součástí tohoto průmyslu, bez nich by tento distribuční okruh chyběl. Jsem ráda, že budeme tyto věci komunikovat jednotně, a věřím, že tato snaha povede k oživení kultury i v době post-covidové,” říká ředitelka festivalu LFŠ Radana Korená.

Je totiž jasné, že „zmrtvýchvstání” kulturní festivalové scény bude možné až tehdy, když se kulturní instituce propojí a vzájemně podpoří. Je sice trochu předčasné predikovat, jak bude česká kulturní scéna v post-covidové době vypadat. Jedním z hlavních cílů Asociace je ovšem zachovat filmové festivaly jako kulturní majáky, které přinesou všem svým divákům potřebnou dávku umění, sdílených zážitků a společných diskusí na aktuální společenská i umělecká témata. A především úlevy, že to konečně bude možné.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit