Monogamie. Nebinarita. Sebeláska. Objevování sexuality. Sebepřijetí i přijetí společností. Nejenom o těchto tématech budou vyprávět mezinárodní snímky na letošním queer filmovém festivalu Mezipatra. Kvůli epidemiologickým opatřením se 21. ročník s názvem “Zotavení” přesouvá do on-line prostoru, kde by měl probíhat od 5. do 21. listopadu.

Festival prezentující filmy s LGBT+ tématikou, jinak známý svým bohatým doprovodným programem a divokými party, i tento rok představí široké spektrum filmů, rozdělených do několika programových sekcí. Kromě 11 hlavních soutěžních snímků se diváci mohou těšit na nejlepší výběr krátkých soutěžních filmů, sekci Retrospektiva prezentující ikonické snímky queer kinematografie i na dramaturgické unikáty zařazené do kategorie Na pomezí. Letos si poprvé přijdou na své i milovníci dokumentu, kteří budou moci zhlédnout tři snímky pojednávající o milnících historie LGBT+ komunity.

 

Zahajovacím snímkem má být pestrobarevný počin režiséra Faraze Shariata Nic ve zlým (Futur Drei), který byl tento rok oceněn prestižní Ted Award. Vypráví příběh syna íránských přistěhovalců, hledajícího vlastní identitu, přátelství, přijetí a pocit sounáležitosti v uličkách ospalého německého maloměsta. Dalšími očekávanými filmy jsou brazilské erotické drama Hic (Veto Seco), které vykresluje monogamii jako překážku k nespoutaným sexuálním fantaziím a snímek plný násilí, pomluv a lásky z argentinského předměstí s ponurým názvem Jedna z tisíce. Dokumentárním skvostem bude francouzské Děvčátko (Petite Fille), ve kterém diváci budou poznávat všechny stránky boje za pravou sexuální identitu sedmileté protagonistky.

Vybraný snímek si návštěvníci virtuálních Mezipater budou moci pustit za 80 korun na webu Aerovod.cz, ale zájemci si mohou zakoupit i cenově výhodnější akreditace. „V tomto filmovém vakuu bylo pro naše dramaturgyně a dramaturgy nepředstavitelně těžké sestavit letošní program, ale podařilo se. A musím podotknout, že máme připravený jeden z nejlepších programů, které pamatuji,” láká ředitel festivalu Radek Bláha.

Tak proč jeden večer nevyměnit Netflix za nějaký mezipatrový trhák?

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit