Lea a její adoptivní sestra Su jsou skoro stejně staré, ale odmalička představují naprosté protiklady: zatímco Lea je rebelka a prudká povaha, Su je vzorná dcera a příkladná studentka. Když se společně vydají na Mallorcu do prázdninového rezortu Magaluf, který je proslulý svými kluby a nevázaným nočním životem, má jejich matka Ruth starost především o Leu. Z výletu se ale nevrátí Su. Ta je na útěku, skrývá se, pronásledována strachem a výčitkami svědomí.

  • Název: Virál
  • Autor: Helen FitzGeraldová
  • Překladatel:Lukáš Novák
  • Nakladatelství: Kniha Zlín
  • Vydání: 2016
  • Počet stran: 255

Sestry odjely užívat si prázdnin a divokých večírků na Mallorcu spolu s dalšími kamarádkami. Drogy, alkohol, zábava, sex. Na jedné párty v tamním nelepším baru Magaluf vznikne video, na kterém je zachycena Su, jak v nočním klubu v opilosti provozuje orální sex hned s několika muži. Video se nezadržitelně šíří po internetu a Su plna vzteku a studu volí cestu útěku. Zklamala rodinu, přátelé i svého přítele. Kdo všechno už video viděl? Spolužáci, babička, teta, sousedé, známí, spolupracovníci rodičů, celé Glasgow, celý svět? 20.000, 50.000, 200.000 zhlédnutí….

Ruth, matka obou dívek je velmi úspěšná glasgowská soudkyně. I ji dceřina aféra ovlivní život. Výsměch obžalovaného před celou síní a kolegy přivádí zkušenou soudkyni opravdu k šílenství. Neudržitelné záchvaty vzteku. Ale na koho? Na dceru, že udělala tuto nechutnost, na sestru, která ji v klubu dostatečně nehlídala? Či snad na manžela, který Ruth tak ochotně pomáhá napravovat škody a očišťuje dobré jméno celé rodiny? Koho má jako soudkyně specializovaná na restorativní spravedlnost (náprava činů mladistvých) potrestat?

Kyby se podobný incident odehrál zhruba před deseti lety, druhý den by si o něm vykládali maximálně účastníci tamního baru. A to jen ti, kteří by si na předchozí noc plnou alkoholu dokázali vzpomenout. Dnes stačí, aby někdo incident natočil a umístil na web. Strhující lavina sdílení na sociálních sítích a přeposílání videa je takřka nezastavitelná. Video je nejen téměř všude, ale díky jeho šíření není možné jeho stažení z internetu nijak zabránit. Jak se s takovým tlakem vypořádá dosud fungující rodin rodina a jakým nástrahám musí čelit? Postupně zjišťujeme, že i Oliphantovi mají kostlivce ve skříni a začnou vyplouvat na povrch nemilé situace, od kterých už se rodina dávno odpoutala. Celé situaci navíc nepomohou média, které věc ještě více nafouknout a pospojují se starými křivdami.

208-viral-rgb

Kniha je velmi čtivá a FitzGeraldová nezabíhá do přílišných detailů situací, ale neodpouští si odpudivé popisy a zvraty děje, kterých je v knize hned několik. Kniha je psaná formou střihu, kdy se v jednotlivých kapitolách prolíná děj z pohledu Ruth a Su, která je na útěku. Krásně tak můžeme vidět z pohledu matky a dcery, jak která přemýšlí a jakým způsobem o situaci uvažuje.

Náhlá ztráta soukromí může díky sociálním médiím a sdílení informací ze svého života potkat každého z nás. Vše, co uveřejníme na svých profilech může být jednoho dne použito proti nám. V okamžiku zveřejnění jakékoliv informace o sobě se tak pouštíme na velmi tenký led. Proto by měl příběh sloužit jako určité varování před dopadem nových médií, která jsou opravdu lehce zneužitelná.

Helen FitzGeraldová (1966)

hele-full-length-black-top-2016

Autorka úspěšných thrillerů pro dospělé i mládež, z nichž největšího věhlasu dosáhly romány Dead Lovely (2007, Smrtelně krásná), My Last Confession (2009, Poslední doznání), The Donor (2011, Dárce) nebo The Cry (2013, Pláč, Kniha Zlin 2017), který se dostal do nominace na ceny Not the Booker Prize deníku Guardian a Theakston´s Old Peculier Crime Novel of the Year, udělovanou nejlepším britským autorům v žánru krimi. Helen FitzGeraldová těží ve svých knihách z vlastních profesních zkušeností, pracovala více než deset let jako sociální pracovnice u kriminální policie. Pochází ze třinácti dětí, vyrostla v australském státě Victoria, dnes žije s manželem a dvěma dětmi v Glasgow.

foto: Helenfitzgerald.wordpress.com, Kniha Zlín

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit