Jak vypadají designové a umělecké variace lidského srdce ze skla, oblečení či šperků? Návrhářka Liběna Rochová, designér Maxim Velčovský či šperkaři ZORYA a další navrhli své originální srdce, které představí v rámci speciální výstavy Žiješ srdcem nachystané na letošní přehlídku Designblok (26. – 30. 10.). Projekt připravila nezisková organizace Loono, která je hlavním charitativním partnerem akce. Právě v její prospěch budou jednotlivé objekty vydraženy 30. listopadu v prostorách DSC Gallery, kam se výstava následně přesune.

“Výstava je součástí širší kampaně zaměřené na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a edukace, jak se zachovat, pokud se lidé s infarktem či mrtvicí setkají u sebe nebo u někoho ve svém okolí. Málokdo totiž ví, jak se o svoje srdce a cévy správně starat,” prozradila iniciátorka projektu Kateřina Vacková, která společně s dalšími studenty medicíny a lékaři stojí za organizací Loono. 

Žiješ srdcem představí různé proměny srdce od předních českých osobností designové scény, konkrétně od Liběny Rochové, Maxima Velčovského, Studia DECHEM, Janji Prokić, ZORYA, Tadeáše Podrackého, Markéty Kratochvílové, Terezy Rosalie Kladošové, Studia Vrtiška-Žák, Marie Makeevy, Michala Bačáka, Tomski&Polanski.

Například šperkařka Janja Prokić na výstavu a následnou aukci připravila speciální náhrdelník: “Je to rozpůlené stylizované srdce. Bavilo mě pracovat s tím, že si vybíráme, komu ukážeme, co ve svém srdci máme. Je to takové tajemství často i pro nás samotné, a tak bychom si měli pečlivě vybrat, s kým ho budeme sdílet. Náhrdelník je z jedné strany vidět zvenku a z druhé strany koukáme do jeho útrob. Je na nositeli na jakou stranu ho otočí, co komu ukáže.”


Časový harmonogram:

  • 25. 10. 2017 – Vernisáž výstavy v rámci zahájení Designbloku 2017
  • 26. – 30. 10. 2017 – Výstava Žiješ Srdcem na Designbloku + doprovodné workshopy a přednášky
  • 14. 11. – 30. 11. 2017 – Výstava Žiješ Srdcem v DSC Gallery + doprovodné workshopy a přednášky
  • 30. 11. 2017 – Charitativní dražba v DSC Gallery

Kromě výstavy jsou v plánu i edukační workshopy ve firmách a školách či veřejné diskuze zaměřené na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a první pomoc. Nebudou chybět ani panelové diskuze a přednášky s předními českými odborníky z oboru kardiologie, kardiochirurgie, preventivního lékařství, sportovní a spánkové medicíny. Podrobnosti k programu budou průběžně aktualizovány na stránkách www.loono.cz případně na www.facebook.com/loonocz.

“Jsme pyšní, že kampaň doprovodí i řada technologických prvků. A to nejen maskot a merchandising z 3D tisku, které jsou už teď k vidění pod oficiálním hashtagem #zijessrdcem, ale také tablety s výukovým softwarem Corinth, na kterých účastníkům ukážeme přesnou anatomickou stavbu lidského srdce i mechaniku jeho fungování,” doplnila Vacková s tím, že z Designbloku se výstava následně přesune do DSC Gallery (od 14. do 30. listopadu), kde ji obohatí dalších pět obrazů od výtvarníků jako Viktor Frešo, David Pešat, Michal Motyčka, Ašot Haas, Andrej Dúbravský, Michal Cimala. Plus tam bude představena speciální obálka časopisu Soffa, která při té příležitostí vznikne. Všech 18 děl (12 designových objektů, pět obrazů a obálka časopisu) budou následně vydraženy ve prospěch organizace Loono.

Výstava vzniká za podpory grantového programu Vpohybu Nadace Vodafone.

Organizace Loono:

Loono založila před třemi lety Kateřina Vacková. Organizace zastřešuje sedm desítek mladých mediků, lékařů a nadšenců, kteří se věnují především prevenci rakoviny prsu, varlat v kampani #prsakoule a nejnověji i prevenci zdravého srdce #zijessrdcem. Nejen ve školách a firmách pořádají pravidelné workshopy, přednášky a diskuze. Loono má své týmy v Praze, Plzni, Brně i Hradci Králové. Záštitu nad organizací poskytla 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit