V nové sezóně představí Divadlo MeetFactory hned čtyři nové inscenace. Performerka Halka Třešňáková představí svůj režijní počin V oku smyčky a režisér Filip Nuckholls se zhostí režie současného neměckého románu Počátek veškeré lásky o stalkingu. Natália Deáková naváže na úspěšnou inscenaci Hoří adaptací románu Irvina Welshe a Petra Hůlová s Viktorií Čermákovou pracují na divadelní úpravě díla Strážci občanského dobra, jehož premiéra uzavře už devátou sezónu Divadla MeetFactory. Kromě čtyř nových inscenací ve vlastní produkci zbyde od září 2016 do června 2017 samozřejmě také dost prostoru na stávající repertoár i tvorbu hostujících souborů.

První premiéra sezóny proběhne 17. prosince a půjde o autorský projekt Halky Třešňákové, Niny Jacques a Matěje Samce s názvem V oku smyčky. Halka Třešňáková, která v minulosti s divadlem MeetFactory spolupracovala na řadě projektů (naposledy O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru) se v loňském roce představila v Divadle Disk jako nadějná režisérka. Projektem V oku smyčky, jehož tématem je sebevražda a úvahy o ní, ve své režijní dráze pokračuje. V inscenaci se představí Ivana Chýlková, Kateřina Nováková či Kryštof Krhovják. Jedním ze základních inspiračních zdrojů autorského projektu je poslední dílo rakouského spisovatele a esejisty Jeana Améryho Vztáhnout na sebe ruku, ve kterém autor tvrdí, že je nutné, aby společnost přiznala sebevrahům stejná práva jako jiným menšinám.

Druhá premiéra proběhne koncem února 2017 a půjde o dramatizaci loni vydaného románu současné hvězdy německé literatury Judith Hermannové Počátek veškeré lásky. Křehké dílo o stalkingu, nejistotě lidského štěstí a strachu o vlastní bezpečí bude režírovat Filip Nuckolls v nově opravené a pro divadelní potřeby vybavené zkušebně MeetFactory, která bude sloužit kromě jiného právě pro uvádění komorních inscenací.

V dubnu 2017 naváže režisérka Natália Deáková na svou úspěšnou práci v MeetFactory z konce minulé sezóny (inscenace Hoří) a ujme se režie divadelní adaptace románu Irvina Welshe Pohlavní životy siamských dvojčat. Děj předlohy se odehrává v prostředí fitness center a autor v něm kritizuje západní způsob nahlížení na sebe sama, posedlost vlastním tělem a zdravým životním stylem a na druhé straně naprosto prohnilý a zhuntovaný stav zdraví duševního.

Na závěr sezóny pak připravuje Petra Hůlová vlastní adaptaci románu Strážci občanského dobra. Režie se ujme Viktorie Čermáková, a tvůrkyně tak navážou na úspěšnou inscenaci Česká pornografie, která vznikla podle jiné knihy Petry Hůlové Umělohmotný třípokoj. Hlavní postava v románu Strážci občanského dobra, který nahlíží českou společnost očima poražených, vnímá předlistopadový svět jako sice nedokonalý, ale nejlepší ze všech možných světů. Proměnu společnosti po roce 1989 pak oproti tomu chápe jako dobu, která je naplněna tolika omyly, že je třeba aktivně a třeba i násilím vnutit ostatním svou představu o společenském dobru. „O tom, že je toto téma v současné době velmi důležité, svědčí řada událostí v poslední době, kdy jako by si obyčejní lidé čím dále tím méně rozuměli s tzv. pražskou kavárnou a kdy hrozí, že ze vzájemného nepochopení budou vznikat čím dále tím fatálnější konflikty,“ vysvětluje dramaturg Divadla MeetFactory Matěj Samec.

Z přehledu nově plánovaných inscenací je jasně patrné, že divadelní sezóna 2016/2017 bude mít v Divadle MeetFactory stejně jako sezóny předchozí jasně definovanou dramaturgickou koncepci. ,,Zaměřujeme se na adaptace současné prózy i autorské projekty, hodně stavíme na slově a usilujeme o moderní divadlo, které se odvažuje otevírat nové cesty. Ve vlastní produkci uvedeme čtyři nové premiéry, budeme ale poskytovat také prostor pro tvorbu hostujících souborů. a zúčastníme se několika divadelních festivalů,” dodává Matěj Samec.

Výjezdní program Divadla MeetFactory zahrnuje každoroční účast na tuzemských i zahraničních divadelních přehlídkách. Nejinak tomu bude i v nadcházející sezóně 2016/2017. ,,V rámci mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni jsme 10. září uvedli inscenaci Hoří, 6. října vyjedeme s inscenací Tsunami blues na festival Divadlo bez bariér v Ostravě. V úterý 25. října uvedeme inscenaci Třetí lež na festivalu Malá inventura v Opavě a s inscenací Nespavost hostujeme začátkem listopadu na Mezinárodním divadelním SkupiFestilu v makedonské Skopji,“ popisuje produkční Divadla MeetFactory Dominika Andraško.

Důležitou součástí provozu Divadla Meetfactory  je také koprodukční program, v rámci kterého smíchovská scéna poskytuje prostor pro tvorbu mladým divadelníkům se zajímavým rukopisem. V nadcházející sezóně tak uvede inscenaci Ondřeje Škrabala a Jakuba Rálka Bunkr a následně pak také projekt Veroniky Kyrianové Proč postihl amok pana R.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit