Kocovina. Věc, která děsí všechny starší generace. Existuje spousta rad, jak a co vám na ni pomůže. Které však ale skutečně fungují?

Znáte to. Těžký probuzení v cizím bytě vedle cizího člověka s pocitem praskající hlavy a bez absolutního tušení o tom, co se včera dělo. Kocovina. Hnusná věc, kterou si minimálně jednou za život musel projít každý. Po náročném večeru následuje tvrdá realita v podobě drsného probuzení a pak přijde celý den s bolestmi hlavy… no vlastně celého těla. Zkrátka nemůžete celý den (někdy i dva) normálně fungovat. Na kocovinu existuje samozřejmě spousta triků a fíglů, které mají za úkol předčasně ukončit vaše trápení. Na internetu je jich hned několik. Bohužel, ne všechny “triky” zabírají. Já se na tolik obětoval a většinu těchto fíglů sem vyzkoušel za vás, abych vám ušetřil zbytečné plýtvání časem.

Pijte vodu, pijte pitnou vodu

Nojo, klasika. Pijte co nejvíce tekutin. Takovou radu vám dá snad každý, protože alkohol prý způsobuje v těle dehydrataci, kterou má voda za úkol utlumit. Takže čím více budete pít vodu, tím vám bude lépe. Prý.

Výsledek:

Za sebe můžu říct, že když sem se jednoho dne ráno probudil opět s extrémní kocovinou, vypil sem hned na to několik litrů čisté vody. Asi nemůžu říct, že by mi to vůbec nepomohlo, ale nic zásadního se nestalo. Kocovina byla furt silná. Je možný, že když toho člověk vypije deset litrů, bude mu fajn, ale mně o tolik fajn po těch pár litrech fakt nebylo. Takže voda vám možná trošku pomůže, ale pokud se chcete zbavit kocoviny rychleji, budete potřebovat něco silnějšího.

Vyprošťovák

Na tohle má koule málokdo. Často se totiž říká, že od kocoviny vám pomůže buď pivo a nebo panák alkoholu, který jste pili předchozí den. Upřímně, zní to tak jednoduše, ale není nic těžšího, než si dát panáka alkoholu, když máte právě kocovinu. Mně přišlo teda příjemnější a mnohem víc stravitelnější to pivo, a tak sem to zkusil.

Výsledek:

Asi bych mohl přeskočit dlouhý úvod o tom, kolik sem toho předchozí den vypil. Upřímně to sám úplně nevím. Ale asi hodně, protože ráno sem skutečně myslel, že to byla moje poslední párty. Věděl jsem, že tuhle kocovinu, jakou sem už dlouho neměl, nepřebije jen tak ledacos. Na internetu sem se dočetl, že rychle zabere pivo a čirou náhodou jsem jedno v ledničce měl. Nebudu lhát, hodně jsem se do toho nutil, ale nakonec jsem se překonal. První loky piva byly nic moc, ale pivo sem nakonec dopil. A rád. Budete se divit, ale vážně mi to pomohlo, chvilku po konzumaci piva mi bylo o sto procent líp a mohl sem se vrátit do běžného chodu svého života. Takže sice vám chvíli potrvá, než se k tomu odhodláte, ale ve finále to bude stát za to.

Pořádný tučný a mastný žrádlo

Co sem se na internetu dozvěděl dál, že na kocovinu pomáhá jídlo s vysokým obsahem tuku, nebo jednoduše nějakej pořádnej prasáckej fastfood. Podle zdrojů to má zabránit překyselení žaludku. Pochopitelně to nemusí být jen fastfood, ale jakékoliv tučné jídlo. Jelikož miluju burgery a podobný věci, rozhodl sem se vyzkoušet variantu A, tedy dát si po kalbě pořádný jídlo v podobě hamburgeru s hranolkama.

Výsledek:

Klišé. V žaludku pocit, že každou chvíli půjde jeho obsah ven. Fuj. Mou další klasickou kocovinu sem se rozhodl jít zachránit do restaurace. Objednal sem si cheeseburger a hranolky. Za dvacet minut sem měl všechno na stole. Za chvíli to bylo pryč a musím uznat, že se mi okamžitě ulevilo. Už během konzumace onoho zázračného burgeru žaludek tak nějak zklidnil. Za mě jasná volba. 10/10.

Kefírové tornádo

Další vzácná internetová rada na kocovinu je kefír. “Odborníci” radí, že kefír opět neutralizuje žaludek a brání překyselení. Mně se už jen při pomyšlení na to, že bych po kalbě do sebe naházel byť jen trochu kefíru, dělá šoufl. Přes obrovský odpor a ještě větší znechucení jsem to zkusil. A litoval sem toho zbytek dne.

Výsledek:

Budu k vám zcela upřímný. Kefír sem do tohoto testu původně ani nechtěl dávat. Ale co bych pro vás neudělal, žejo. Možná bych opět přeskočil klasický scénář celovečerní sešlosti s flaškou rumu a přesuneme se rovnou až na zlé ráno. V ledničce už na mě čekal zlověstný a nechvalně prosluslý kefír. Odvážně jsem se napil. Dva loky. No a pak už jen vím, že sem proseděl další dvě hodiny u záchodové mísy. Celá včerejší strava, alkohol a KEFÍR museli okamžitě ven. Bohužel. Kefír už nikdy.

Dej si sprchu a běž se proběhnout!

Maminkovská ráda, abyste si hned po ostrém večírku šli dát ledovou sprchu a hned na to si jít zaběhat, mě vcelku zaujala. Sprcha mi přišla jako dobrý nápad, ale hned potom jít běhat? Co? Bohužel úděl redaktora je úděl redaktora, a tak jsem běžel v deset ráno vstříc osudu.

Výsledek:

Ledová sprcha byla super. Přestala mě bolet hlava, ale žaludek furt nic moc. Teď měla přijít mnohem horší část v podobě běhu. Obul sem svoje sportovní tenisky, ze kterých sem musel otřít silnou vrstvu prachu a vyrazil. Když sem uběhl tak pět set metrů, začal mi žaludek dávat silně najevo, že běh nebyl ta správná volba. Byl sem si vědom toho, že jestli ještě chvilku poběžím, bude zle. Přesto sem se hecnul a běžel dál. Po dalších x uběhlých metrech sem si byl jistý, že běh nebude úspěšný. Začalo mi být fakt hodně zle. No co, dobelhal sem se domů, osprchoval se znovu a šel spát. Takže za mě sprcha pomůže, ale běh pro mě nebyl tou nejlepší cestou. Radši si asi zas dám ten burger.

Když můžeš, tak spi

Co není zas tak úplně rada, spíš přirozený instinkt, je spánek. Spousta lidí radí, že když se ráno vzbudíte s kocovinou, prostě si lehněte a spěte dál. Zní to naporosto jednoduše, ale jak se ukázalo, usnout s kocovinou je těžší, než sem myslel.

Výsledek:

Probuzení bývají nejhorší. Pomalé a bolestivé vracení se zpět do reality. Bylo pro mě fakt těžké znovu usnout, musel sem se jít aspoň nečeho napít, abych mohl znovu spát. Po nějaké době (fakt nevím jaké) sem přece jen usnul. Probudil jsem se až odpoledne. Bylo mi sice líp, ale ne až tak zásadně, že bych mohl dělat stojky. Spánek pomohl, ale pro hlavu a žaludek to zřejmě dostatečný odpočinek nebyl. Takže pokud bude kocovina lehká, spánek by vám měl dostatečně pomoci. Pokud však jde vaše kocovina do extrému, zvolte něco užitečnějšího.

Kafe a citrón? To je vtip?

Když sem tuhle radu četl, nevěřil jsem vlastním očím. Kafe a citrón? To jako dohromady, jo? Musím vás dopředu upozornit, že já nepiju kafe ani normálně, což je, si myslím, u tohohle testu dost zásadní. Takže logicky by bylo lepší, kdybyste to sami vyzkoušeli, resp. ti z vás, co pijí kafe. Kafe jako takové se do nedávna doporučovalo jako nejlepší prostředek na kocovinu. Někdo však najednou přišel na to, že kafe vám v žádném případě nemůže pomoct, ba naopak. Posiluje kyselnatost v těle. No samozřejmě sem to musel vyzkoušet. Někde sem i četl, že se do kafe musí dát citrón, pak je zázračný nápoj na kocovinu učinný.

Výsledek:

Než sem šel konzumovat alkohol, tak sem moc dobře věděl, co mě ráno čeká. Šálek kávy s citrónem. Po pár panácích mi ten nápad přišel geniální, ale ráno mě tohle nadšení jaksi opustilo. S neobvykle tvrdou kocovinou sem postavil vodu na kafe. Jak byla voda uvařená, kromě kávy sem tam přihodil tři plátky citrónu. Nevěřícně se napil. No… čekal sem to horší. Nakonec sem to úspěšně dopil, ale vlastně se nic nestalo. Hlava mě bolela furt stejně a žaludku moje káva začala asi vadit. Možná to bylo tím, že kafe nepiju, ale kdo ví. Tudy pro mě cesta taky nevede.

Shrnutí na závěr

Test nebo výzkum, chcete-li, byl dost náročný jak fyzicky, tak psychicky (protože ještě teď mě deptá pití kefíru), ale nakonec úspěšně skončil a dopadl, si myslím, parádně. Co sem chtěl, sem vyzkoušel a vám snad nějakým způsobem pomohl. Pochopitelně může každé tělo a každý jedinec reagovat naprosto odlišně, to je doufám všem jasné. Ve finále si to tedy stejně musíte vyzkoušet sami. Tak dávejte pozor a pijte s mírou, abyste hnusné věci jménem kocovina vůbec nemuseli čelit.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit