V rámci The Cleopatra World Tour zavítala poprvé do Prahy americká kapela The Lumineers. Tahle banda v říjnu zahrála například před Bílým domem i končícímu Obamovi. Jejich nedělní koncert v pražské Lucerně si ovšem muselo nechat ujít mnoho fanoušků, protože lístky byly vyprodané již několik měsíců.

Vše šlo jako po másle a nedočkavé publikum již několik minut před začátkem hlasitě vyvolávalo příchod interpretů. Musím říci, že v sále byla patrná převaha cizinců, kteří statečně dorazili nejen z Evropy. Koncert začal přesně v půl deváté, jak bylo plánováno. Předskokan a kanadský pohodář Bahamas vytvořil se svou kapelou skvěle uvolněnou atmosféru, která nabudila už tak rozjásané publikum na očekávaného hlavního interpreta. Sám Bahamas, vlastním jménem Afia Jurvanen, rozhodně není žádný začátečník. Na svém kontě má již tři úspěšná alba. V roce 2015 obdržel hned dvě ceny Juno Award. A to cenu pro album roku a skladatele roku. Bahamas

V mezičase naběhlo na podium asi 5 techniků, kteří připravili a překontrolovali naladění veškerých hudebních nástrojů. A poté již, asi jen s 5 minutovým zpožděním, přišli očekávaní folkrockeři The Lumineers, kteří si svým velmi osobitým a venkovsky neomaleným stylem získali srdce mnoha hudebních fanoušků. Na koncert jsem proto šla s nemalými obavami. Pořád mi běželo hlavou, jestli je vůbec možné tuto emotivní atmosféru známou z jejich desek zopakovat i naživo? Počítala jsem se dvěma možnostmi. Buď to bude naprostá bomba, nebo propadák. Naštěstí vše zůstalo u první varianty.

The Lumineers

Během 90 minutové show představili písně z debutového, ale i nového alba Cleopatra, které vyšlo letos v dubnu. Hned při prvním songu bylo jasné, že to bude velká jízda a Lucerna se nejednou pohne v základech. Skandující a zpívající publikum doslova otřásalo vyprodaným sálem. Poté, co jako čtvrtá pecka zazněla i legendární Ho Hey, na kterou pařil každý kdo na koncertě byl, jsem si říkala, kam tahle show ještě může směřovat. Jak moc jsem se spletla.

The Lumineers

Písně za doprovodu tolika hudebních nástrojů zněly snad ještě folkověji, než v jaké podobě je známe. Když začaly znít pomalejší balady, jako např. Charlie Boy a Dead Sea, žádné oko nezůstalo suché. Emoce doslova létaly z jeviště a dopadaly na zpívající publikum, které každou píseň velmi intenzivně prožívalo. Poté přišlo překvapení v podobě zpěvu bez mikrofonu a zesilující aparatury. Sál ztichl a nechal se unášet tímto nevšedním provedením. To se neobešlo bez dobrovolníka z publika, který s velkým zápalem nadšeně držel kufřík s xylofonem. S Prahou se The Lumineers rozloučili skvělou taneční peckou Big Parade, která udělala skvělou tečku za celým večerem.

Pokud zjistíte, že ve vaší blízkosti koncertují The Lumineers, určitě neváhejte a kupte lupeny než bude pozdě. Zapráší se po nich dřív než stačíte říct Czechmag!

foto: facebook.com/TheLumineers, facebook.com/bahamasmusic

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit