Návrat do chlapeckých let, který je i po tolika letech od 2. světové války do jisté míry podobný tomu dnešnímu. Nucené přestěhování z Prahy na venkov a drsná aklimatizace. O tom všem s laskavým humorem vypraví film Jana a Zdeňka Svěrákových, Po strništi bos.

Pod námětem se podepsal renomovaný Zdeněk Svěrák, kterému to ve spojení s jeho synem opravdu klape. Navíc čerpal z vlastních vzpomínek. Celkový scénář i režii už si obstaral syn Jan. Ústřední manželskou dvojici ztvárnili Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý, kteří museli filmu přinést nemalou oběť. Tereza Voříšková si kvůli roli maminky nechala zkrátit a obarvit vlasy a přibrala celých 10 kilo. Ondřej Vetchý zase shodil plnovous.  Jejich syna Edu si zahrál sedmiletý Alois Grec, jehož výkon byl opravdu velmi přirozený a přesvědčivý. Tereza Voříšková se malého talentu s radostí ujala a uplácela ho zmrzlinami tak dlouho, až jí začal důvěřovat natolik, že se k Tereze chodil mazlit. A tento vztah je ve filmu opravdu znát.

Zdeněk Svěrák při psaní neopomněl na postavu Vlka, který byl pro všechny v rodině černou ovcí. Toho ve filmu bravurně ztvárnil Oldřich Kaiser a opět dokázal, že v loňském roce po tolika letech herecké práce neobdržel Českého lva nadarmo. Jeho postava totiž ve filmu nejedná slovem, jako spíše výrazem a gesty, a to Oldřich Kaiser ovládá dokonale.

Že je Jan Svěrák uznávaným a oceňovaným režisérem, potvrdil i tentokrát. Film je opět prošpikován perfektně vystavenými scénami s vtipnými dialogy, které nepostrádají ani hlavu, ani patu. Milovníci Svěrákovo humoru si opět přijdou na své a uvidíme, jak si tento předobraz Obecné školy obstojí u kritiků a odborné komise. Už teď z toho kouká minimálně několik Českých lvů!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit