Smíchovský industriální prostor MeetFactory připravil na srpen v pořadí již třetí letní divadelní projekt. Po úspěšném a oceňovaném představení Autoatlas Ukrajiny a loňské inscenaci O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru přichází do třetice projekt Bůh by řekl: bože, vy jste divný, jehož režie se ujali Aleš Čermák a Viktorie Čermáková. Čermáková se po zkušenostech z Národního, Švandova či Strašnického divadla nezalekne ani alternativnějšího prostoru.

Plně autorský projekt Viktorie Čermákové, Aleše Čermáka a Matěje Samce je volně inspirován současnými americkými autory Davem Eggersem – Srdceryvné dílo ohromujícího génia a Justinem Torresem – My, zvířata.

03

Cesta tří sourozenců (Matěj Nechvátal, Aleš Bílík a Lída Němečková) kteří zažívají po smrti rodičů krušné chvíle, nudí se a uvažují o životě i existenční nejistotě.

Autoři dělí příběh na dvě části. Divadelní a filmovou. Aleš Čermák se soustřeďuje na linku divadelní, kde sleduje vztah dvou bratrů. Pod taktovkou Viktorie Čermákové vznikl film, který sleduje osud sestry, která jednoho dne bez rozloučení odešla za svým snem, ale realita je poněkud odlišnější. Postava sestry je také jedním z propojujících prvků divadla a filmu, protože ji vidíme vystupovat v obou částech.

22_5_pod_mostem_pred_zbraslavi10-600x

Jde o jisté sociální drama, které ukazuje odraz výchovy a stylu života a následného vypořádávání se s minulostí, ale zároveň i současností. Dvorek bývalé sklárny, který se nachází přímo pod dálnicí, je místem pro site specific (umění zasazené do kontextu určitého prostoru, kterým je přímo vymezováno; nejčastěji se jedná o nepřenosné umělecké projekty spočívající v oživování opuštěných chátrajících budov). Tato umělecká forma závisí na konkrétním místě, jeho atmosféře a historii, jež jsou zároveň prvotním zdrojem inspirace pro vznik příběhu či pro ztvárnění souvislostí. Právě ono prostředí a dokonalý genius loci dotváří atmosféru emočně velmi silného příběhu. Originalitu a sílu představení podtrhl také živý hudební doprovod Petra Skaly.

28_29_meet01016-600x

Symboliky, kterou je dílo protkáno, je možná v obou částech použito zbytečně moc. Současně je škoda, že příběhy sourozenců nemůžeme sledovat v širší rovině a divák tak nevidí úplně “pod pokličku” veškerým zamotaným a složitým souvislostem. Pak mu některé věci unikají, anebo nad nimi až moc přemýšlí a snaží se hledat provázanost tam, kde není. Interpretace je tak velmi individuální.

Co musím pochvalně vyzdvihnout je samotný kritický text. Ten má místy opravdu silný duchovní přesah a v některých divadelních i filmových momentech diváka doslova mrazí. I přes ostrou kritiku společnosti a bezvýchodnost situace ponechávají autoři prostor pro odpuštění a smíření.

Máte poslední jedinečnou možnost zažít atmosféru na vlastní kůži při derniéře, která je již tento čtvrtek 25.8. ve 20:30 hod. Tak doražte a podělte se s námi o Váš zážitek v komentářích.

Rezervace lístků zde.

                         foto: Z.M a MeetFactory

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit