Malebné prostředí u řeky Sázavy a zámeckém lesoparku ve Světlé, která jako v několika předešlých letech hostila i 17. ročník Sázavafestu. Ten lákal na hlavní hvězdy, které by šly zařadit spíše do kategorie těžké RETRO. Zklamání ale nepřišlo a ti kteří čekali velkou show, byli určitě velmi potěšeni.

První den patřil zejména domácím interpretům jako Sebastian, Slza, Lenny, Václav Neckář nebo Mandrage. Večer pak všechny probudil, stejně jako v loňském roce, Majk Spirit a H16. Páteční den otevřeli nováčci Mirai, kteří k nespokojenosti publika nestihli zazpívat svůj největší hit Když nemůžeš, tak přidej, Vašo Patejdl, Čechomor s Martinou Pártlovou, Jelen a rozpustilí Mig 21. Hlavní zahraniční hvězda, německý zpěvák a skladatel Thomas Anders a zakládající člen skupiny Modern Talking, na diváky doslova přenesl atmosféru konce 80. let a dočkal se stejného ohlasu, jako když nedávno se svým projektem vyprodal pražské Forum Karlín.

Retro sobota

Sobotní odpoledne projasnila Bára Poláková, která společně se svou kapelou přivezla i ochutnávku z připravované desky. Ta vyjde na jaře příštího roku. Čerstvá dvojnásobná maminka si na podiu pořádně zařádila a sršela energií a spokojeností a byla určitě jedním z příjemných překvapení tohoto ročníku.

Hlavní hvězdou sobotního programu byla ukrajinská zpěvačka, a vítězka soutěže Eurovize z roku 2004, Ruslana. Ta je i ve svých 44 letech stále ve formě a díky kombinaci mladistvého vzhledu, zvučného hlubokého hlasu a energii roztančila polospící a utahané publikum. Sama to na podiu pořádně rozjela a při zpěvu nezapomněla ani divoce tančit, stejně jako při svém největším hitu, Wild Dances, kterým celý koncert otevřela. Na konci došlo i na několik ukrajinských vypalovaček. Vystoupení ovšem trochu zdržovala zdlouhavými projevy, kde nechybělo ani hecování a chválení publika, které neustále obšťastňovala větou „I love you“ a  nezapomněla přidat i pár českých výrazů. Nakonec publikum s hlasitým mlasknutím podarovala mnoha vzdušnými polibky. Kdo chtěl, mohl si třeba i pro polibek přijít na následnou autogramiádu, kde se Ruslana velmi ochotně fotila s každým z příchozích fanoušků kteří podpis dostali i s věnováním.

Bára Poláková

Kolaps a zranění

Dobrá hudba, stohy jídla a dodržování pravidelného pitného (ne)alko režimu, které bylo v parném počasí opravdu nezbytné. Kdo mohl, raději našel alespoň několikacentimetrové místo  ve stínu, kde nabíral síly na další koncerty nebo je odtud poslouchal zpovzdálí. Vedro bylo po poledni tak neúprosné, že se festival neobešel bez kolapsů a tamní stan záchranářů se plnil návštěvníky, kteří to zkrátka v tomhle horku „nedali.“ Ze zdravotních důvodů bohužel na festivalu nevystoupil Miro Žbirka. Kapela Wohnout, která měla zase v minulém týdnu autonehodu, ale nakonec dorazila i přes menší zdravotní omezení. Matěj Homola tak musel odehrát a odzpívat celý koncert vsedě.

Největší českou hvězdou a zároveň velkým objevem byl Vojta Dyk se svým B-Side Bandem. Neskutečná aranžmá vlastních i převzatých písní, skvělá energie a famózní podiový koncept, kdy si díky dekoracím publikum připadalo jako by se právě ocitlo v hudebním baru, který má i vlastní barmanku. A co se při vystoupení pilo? To je otázka pro první řadu, která dostala ochutnat! O tom, že je Vojta vynikajícím zpěvákem mnozí z vás díky muzikálům nebo třeba kapele Nightwork ví, je ale obrovská škoda, že není  tolik doceněn. To se ale teď určitě změní, protože tento koncept i vystoupení diváky evidentně hodně bavil a byl skvělou tečkou za celým 17. ročníkem. Doufám, že se za tímto tělesem vypravíte na koncert. STOJÍ TO ZA TO!!!

Ahoj Sázavo, tak zase za rok!

Foto: Claire

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit