Druhý den festivalu Sázavafest se nesl ve znamení nepříznivých podmínek. Zima a občasný déšť přesto diváky neodradil, a přilákal do areálu i nově příchozí návštěvníky. Celý den se nesl ve velmi uvolněném a tanečním duchu.

Páteční program festivalu rozproudil pestrý program Hudebního divadla Karlín. To s sebou přivezlo nejen interprety ze svých muzikálů, ale dokonce celý karlínský orchestr. Slyšet jste mohli písně z muzikálů Carmen, Addams Family, Jesus Christ Superstar a Bony a Clyde. Přijeli např. Václav Noid Bárta, Eva Burešová, Kamila Nývltová, Marian Vojtko, Bára Basiková, Kamil Střihavka, Jiří Korn, Bohouš Josef či Veronika Mertová. Show to byla opravdu pořádná, především duet Václava a Evy, který odboural všechny přítomné. Silné emoce vyvolala i písní Mít rád bližního svého Bára Basiková, některé přítomné dokonce rozplakala. Sečteno podtrženo, lepší rozjezd dne ani organizátoři nemohli připravit.

Poté přišla na řadu změna programu a místo Voxela vystoupil s mírným zpožděním kvůli dopravní nehodě Vladimír 518. Velkou chybou bylo, že diváci neměli možnost jinak než z internetu zjistit, že došlo ke změnám. Nedošlo ale téměř k žádným zklamáním a vystoupení Vladimíra si udrželo vysokou laťku jako standardně.

Koncert mladičkého Sebastiana Navrátila s kapelou byl pro mnohé velkým překvapením. V loňském roce získal v anketě Český slavík ​cenu za Nejstreamovanější českou skladbu. Podle projevů mladých fanynek ovšem bylo jasné, že nejde jen tak o nějakého kluka z rádií a YouTube, ale o oblíbeného idola. Zaznělo několik známých písní jako Záchranný bod, Toulavá nebo Až na to přijde, které rozezpívaly a roztančily publikum. Milý projev celé kapely zakončil i song od Atmo Music Ráno, během kterého jsme mohli vidět i rappujícího Sebastiana.

Michal Hrůza je po dvou letech od úrazu, který utrpěl po potyčce ve Stodolní, opět ve skvělé formě a známými melodiemi rozezpíval celý areál. Došlo i na písně od skupiny Ready Kirken, se kterou Hrůza natočil pět studiových alb a napsal pro ni více než padesát textů. Stejně dlouho jako Michal Hrůza se v českých hudebních vodách pohybuje i kapela Mig 21. A to již již bezmála 18 let, což bylo opravdu znát. O poznání věkově starší fanouškovská základna, která na kapelu v čele s Jiřím Macháčkem dorazila, si nepřišla zakřičet, ale v klidu a s nadhledem se pobavit, zasmát a zazpívat oblíbené pecky. A v tom přesně vidím rozdíl mezi vyzrálou kapelou, která se již nehledá, a mladými a relativně novými kapelami, ve kterých mladé dívky spatřují novodobé idoly.

Zatančit a zařádit si diváci mohli i na zahraničních kapelách M.I.N.E. (česká premiéra projektu Camouflage, která proběhla právě tady na Sázavafestu) či Skye a Ross from Morcheeba. Pomyslnou korunu tomu ovšem nasadil Graham Candy. Tento novozélanďan se díky kariéře na nějaký čas přestěhoval do Německa a díky svému zázračně vysokému hlasu si podmanil publikum i na Sázavafestu. Neotřelé taneční kreace nebraly konce a při písních She Moves či coveru Pumped Up Kicks tančil nejen samotný Graham, ale i publikum.

Majk Spirit, civilním jménem Michal Dušička, není na hudebním poli žádným nováčkem, o čemž nás přesvědčil i našlapaný dav v prostorách stage i kolem ní. Spirit získal v roce 2012 hned dvě ocenění v anketě Zlatý Slavík Objev roku a Videoklip roku. V roce 2012 se stal vítězem MTV Europe Music Awards v kategorii Best Czech and Slovak Act.Při své show, společně se skupinou, zazněly song z alb Y white, Y black i staršího Nový člověk. Nejznámější písně, včetně pecky Primetime, která má na YouTube více než 12 milionů zhlédnutí, dodal až mezi přídavky, a tak někteří účastníci i kvůli chladnému počasí nevydrželi, vehementně se rvali z předních řad dozadu a měli se k odchodu.

Voxel, alias Václav Lebeda je mladý interpret, který toho stihl už celkem hodně. V březnu 2013 byl vyhlášen jako objev roku na hudebních cenách Óčka. Na podzim 2015 se v rámci cen Český slavík Mattoni 2014 vyhrál v kategorii Hvězda internetu a získal nominaci i v kategorii objev roku. V roce 2015 vydal druhé album Motýlí efekt. Kvůli změně v programu vystoupil Voxel místo odpoledne až v jednu hodinu v noci, a tak si jeho příznivci museli počkat. Koncert sympatického kluka „z naší ulice“ s kytarou však neměl chybu. Písničkář, který připomíná rané začátky Tomáše Kluse, nadchl a roztančil všechny přítomné, kteří pak do stanů či na after party odcházeli s blaženým pocitem.

foto: Z.M.

O prvním dnu festivalu si můžete přečíst tady. Jaký bude poslední našlapaný festivalový den? Na to se těšte zítra. A jak na Sázavafest líbí vám? Napište nám do komentářů. Ahoj zítra!

 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit