Druhý den festivalu Sázavafest se nesl ve znamení nepříznivých podmínek. Zima a občasný déšť přesto diváky neodradil, a přilákal do areálu i nově příchozí návštěvníky. Celý den se nesl ve velmi uvolněném a tanečním duchu.

Páteční program festivalu rozproudil pestrý program Hudebního divadla Karlín. To s sebou přivezlo nejen interprety ze svých muzikálů, ale dokonce celý karlínský orchestr. Slyšet jste mohli písně z muzikálů Carmen, Addams Family, Jesus Christ Superstar a Bony a Clyde. Přijeli např. Václav Noid Bárta, Eva Burešová, Kamila Nývltová, Marian Vojtko, Bára Basiková, Kamil Střihavka, Jiří Korn, Bohouš Josef či Veronika Mertová. Show to byla opravdu pořádná, především duet Václava a Evy, který odboural všechny přítomné. Silné emoce vyvolala i písní Mít rád bližního svého Bára Basiková, některé přítomné dokonce rozplakala. Sečteno podtrženo, lepší rozjezd dne ani organizátoři nemohli připravit.

Poté přišla na řadu změna programu a místo Voxela vystoupil s mírným zpožděním kvůli dopravní nehodě Vladimír 518. Velkou chybou bylo, že diváci neměli možnost jinak než z internetu zjistit, že došlo ke změnám. Nedošlo ale téměř k žádným zklamáním a vystoupení Vladimíra si udrželo vysokou laťku jako standardně.

Koncert mladičkého Sebastiana Navrátila s kapelou byl pro mnohé velkým překvapením. V loňském roce získal v anketě Český slavík ​cenu za Nejstreamovanější českou skladbu. Podle projevů mladých fanynek ovšem bylo jasné, že nejde jen tak o nějakého kluka z rádií a YouTube, ale o oblíbeného idola. Zaznělo několik známých písní jako Záchranný bod, Toulavá nebo Až na to přijde, které rozezpívaly a roztančily publikum. Milý projev celé kapely zakončil i song od Atmo Music Ráno, během kterého jsme mohli vidět i rappujícího Sebastiana.

Michal Hrůza je po dvou letech od úrazu, který utrpěl po potyčce ve Stodolní, opět ve skvělé formě a známými melodiemi rozezpíval celý areál. Došlo i na písně od skupiny Ready Kirken, se kterou Hrůza natočil pět studiových alb a napsal pro ni více než padesát textů. Stejně dlouho jako Michal Hrůza se v českých hudebních vodách pohybuje i kapela Mig 21. A to již již bezmála 18 let, což bylo opravdu znát. O poznání věkově starší fanouškovská základna, která na kapelu v čele s Jiřím Macháčkem dorazila, si nepřišla zakřičet, ale v klidu a s nadhledem se pobavit, zasmát a zazpívat oblíbené pecky. A v tom přesně vidím rozdíl mezi vyzrálou kapelou, která se již nehledá, a mladými a relativně novými kapelami, ve kterých mladé dívky spatřují novodobé idoly.

Zatančit a zařádit si diváci mohli i na zahraničních kapelách M.I.N.E. (česká premiéra projektu Camouflage, která proběhla právě tady na Sázavafestu) či Skye a Ross from Morcheeba. Pomyslnou korunu tomu ovšem nasadil Graham Candy. Tento novozélanďan se díky kariéře na nějaký čas přestěhoval do Německa a díky svému zázračně vysokému hlasu si podmanil publikum i na Sázavafestu. Neotřelé taneční kreace nebraly konce a při písních She Moves či coveru Pumped Up Kicks tančil nejen samotný Graham, ale i publikum.

Majk Spirit, civilním jménem Michal Dušička, není na hudebním poli žádným nováčkem, o čemž nás přesvědčil i našlapaný dav v prostorách stage i kolem ní. Spirit získal v roce 2012 hned dvě ocenění v anketě Zlatý Slavík Objev roku a Videoklip roku. V roce 2012 se stal vítězem MTV Europe Music Awards v kategorii Best Czech and Slovak Act.Při své show, společně se skupinou, zazněly song z alb Y white, Y black i staršího Nový člověk. Nejznámější písně, včetně pecky Primetime, která má na YouTube více než 12 milionů zhlédnutí, dodal až mezi přídavky, a tak někteří účastníci i kvůli chladnému počasí nevydrželi, vehementně se rvali z předních řad dozadu a měli se k odchodu.

Voxel, alias Václav Lebeda je mladý interpret, který toho stihl už celkem hodně. V březnu 2013 byl vyhlášen jako objev roku na hudebních cenách Óčka. Na podzim 2015 se v rámci cen Český slavík Mattoni 2014 vyhrál v kategorii Hvězda internetu a získal nominaci i v kategorii objev roku. V roce 2015 vydal druhé album Motýlí efekt. Kvůli změně v programu vystoupil Voxel místo odpoledne až v jednu hodinu v noci, a tak si jeho příznivci museli počkat. Koncert sympatického kluka „z naší ulice“ s kytarou však neměl chybu. Písničkář, který připomíná rané začátky Tomáše Kluse, nadchl a roztančil všechny přítomné, kteří pak do stanů či na after party odcházeli s blaženým pocitem.

foto: Z.M.

O prvním dnu festivalu si můžete přečíst tady. Jaký bude poslední našlapaný festivalový den? Na to se těšte zítra. A jak na Sázavafest líbí vám? Napište nám do komentářů. Ahoj zítra!

 

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?