Každý z nás má zafixované puzzle jako hračku, se kterou si hrál, když byl malý. A ještě aby ne. Vždyť puzzle u dětí napomáhají k rozvoji mozku, jemné motoriky a naučení se trpělivosti. Ale skládačky nejsou pouze jejich doménou.

Puzzle (podomácku vyslovováno pucle) mají pozitivní efekt i na podstatně starší skládače. Uklidňují, zpomalují stárnutí mozku, snižují riziko dušeních emocí a může se jednat o určitou formu meditace.

Takovéto skládačky jsou tady s námi už od 18. století, když si v tehdejším Londýně řekli „Tyjo, to je ale pěkný obraz. Měli bychom ho rozstříhat a pak dát znova k sobě.“ (poznámka autora: neručíme za pravdivost citace). Takto směšně znějící nápad se postupem let stal celosvětovým fenoménem. Z počátku se na této skládačce vyskytovaly hlavně motivy krajin, domů či hradů. S přibývajícími lety a s dokonalejší technologií se začaly tisknout i puzzle s digitálními fotografiemi, optickými klamy anebo v trojdimenzionální podobě.

Jednou z předností puzzle je možnost je skládat jak sám, tak v kolektivu. Z činnosti, kdy se člověk soustředí aby našel správný dílek se ve mžiku oka může stát zábava pro celou rodinu. Pokud tedy nepatří vaše rodina zrovna mezi netrpělivé choleriky, kteří nemají rádi puzzle. Narozdíl od běžných deskových her, u skládaček po úspěšném složení vítězí všichni a hlavní cenou je skvělý pocit z dobře odvedené práce.

Výhodou těchto skládaček je věkové omezení. Ono totiž neexistuje. V dnešní době se vyrábějí puzzle jak pro ty nejmenší, tak i pro ty nejstarší. K sehnání jsou kupříkladu pucle s krtečkem pro dítě, 3D Star Wars puzzle pro manžela či manželku a pazl s motivem krajiny pro prarodiče. Holt i když se jedná o jeden a ten samý princip spojování dílků, může být zábavou pro každou generaci.

Samozřejmě trojdimenzionální puzzle patří k těm nejsofistikovanější. Dílky nejsou pouze ploché, ale různě zakřivené, aby po složení vytvořily třeba Eiffelovu věž. Ale nemusíme se držet při zemi s papírovými skládačkami. 3D puzzle se vyrábějí i z pevného plastu, ze dřeva, z kovu, z krystalů anebo pro fajnšmekry se vyrábějí puzzle, které svítí.  Pro nejmenší jsou zde naopak velké pěnové puzzle, kde nehrozí riziko spolknutí dílků. Pokud si teda vaše ratolest neumí dislokovat čelist jako had.

Ale to není z daleka všechno. Skládaček existuje nepřeberné množství. Puzzle se můžou dělit na základě velikosti dílků, jejich počtu či podle motivů. Krajinové puzzle, puzzle s motivem Marvel superhrdinů, puzzle s postavami ze Star Wars, puzzle, které mají 20 nebo 10 000 dílků, zkrátka jistě tato hra bude bavit každého.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit