EXIT Festival jako jeden z mála evropských mezinárodních festivalů otevírá své brány. Začátkem měsíce, konkrétně už 8. července, se spustí několikadenní line-up mezinárodních hvězd elektronické hudby, z nichž většina má po pandemii hrát poprvé před lidmi. Pořadatelé též doplnili program. Vedle už oznámených hvězd jakými je například David Guetta, DJ Snake, Nina Kraviz či rapper Tyga, na hlavních pódiích vystoupí i takové ikony jakými je Amelie Lens nebo britský hudebník a producent Jonas Blue.

1. Jeden z mála velkých festivalů letošní sezóny

Většina velkých evropských festivalů odložila i letošní ročník. EXIT Festival se díky úspěšnému průběhu očkování a významnému snížení počtu nových případů onemocnění Covid-19 podaří uskutečnit. Je to jedinečná příležitost užít si velký festival, který nabídne nejen špičky světové elektronické taneční hudby, ale i metalové Sabaton nebo izraelského písničkáře Asafa Avidana, jehož hit One Day zní už nepřetržitě několik let.

2. Pevnost Petrovaradín

Festival se odehrává v unikátním prostředí Petrovaradínské pevnosti v druhém největším městě Srbska, Novim Sadu. Stavba, které se často přezdívá Gibraltar na Dunaji, byla po svém dokončení v roce 1780 považována za nejsilnější pevnost Habsburské monarchie. Takový areál pro čtyřicet festivalových pódii nikde jinde nenajdete.

3. Desítky malých pódií

EXIT si dává záležet na kvalitě programu menších pódiích. Ta jsou žánrově roztříděna tak, aby se trefila do hudebního vkusu všem návštěvníkům. Omrzela vás elektronika nebo pop? Zkuste rockovou a metalovou Explosion stage, hip-hopovou Beats stage, Reggae stage nebo Fusion stage, na které najdete nejzajímavější žánrovou paletu celého festivalu.

4. V Srbsku neutratíte všechny úspory

Nemějte strach, že kvůli EXITu budete muset rozbít své prasátko. Srbská cenová hladina je vcelku nízká a velkou většinu zboží tam zakoupíte levněji než v České republice. Nemusíte se tedy bát, že by vám výlet na festival udělal černou díru do rozpočtu.

5. Dance Arena

Nejznámějším pódiem je jednoznačně mts Dance Arena, na které se představují největší světová jména elektronické hudby. Toto vizuálně propracované pódium je známé díky ikonickým parties až do východu Slunce nad Petrovaradínskou pevností. Jeden z nezapomenutelných momentů každého ročníku.

6. Balkánská a srbská kultura

Po staletí se Srbsko rozkládalo na hranici mezi východem a západem. Území Srbska bylo rozděleno mezi východní a západní polovinu římské říše, poté mezi Byzancí a Uherským královstvím a v raném novověku mezi Osmanskou říší a Habsburskou říši. Tyto překrývající se vlivy mají za následek kulturní rozmanitost po celém Srbsku.

7. 20. ročník festivalu

EXIT byl založen v roce 2000 v Univerzitním parku v Novim Sadu jako studentské hnutí s cílem bojovat za mír a svobodu v Srbsku a vzájemného porozumění a propojení mezi balkánskými zeměmi. Po všeobecných volbách v Jugoslávii v témže roce se vznikající festival přesunul do Petrovaridinské pevnosti, kde letos oslaví svůj jubilejní 20. ročník. A věřte, že na Exit festivalu se slaví každou noc až do ranních hodin.

8. Očkování a testování pro cizince

EXIT festival poskytne ve spolupráci se srbským ministerstvem zdravotnictví několik tisíc dávek vakcíny pro zahraniční umělce a návštěvníky jako výraz pomoci zemím, které mají v současné době nedostatek. Zároveň připravuje testovací centrum pro návštěvníky, kteří se nestihli otestovat před příjezdem na festival. Návštěvníci si tak nemusí obávat, že by během festivalu přišli do kontaktu s nemocí Covid-19.

Festival, který začíná už 8. července a potrvá čtyři noci, bude velkým návratem zpátky do časů před koronou. Navíc pokud budete mít zájem, tak vstupenky můžete do konce června sehnat nejen na oficiálních stránkách festivalu, ale také za české koruny na Ticketmasteru.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit