Letní měsíce vybízejí k cestování, ať už jste single, máte rodinu, nebo se chystáte vypadnout někam pryč s partou přátel. S každou cestou, kdy se vzdalujete od svého domova, vyvstává spousta otázek.

Šnorchl, potápěčské brýle nebo obojí? 

Pokud jste již vyřešili otázku, co s sebou zabalit do zavazadel, máte nakoupeny letenky a zjistili jste si potřebnou výši faktoru opalovacího krému, pak přichází onen očekávaný moment. Jedete na dovolenou… Tak tedy připravujete se na cestu!

Komplikace při výběru levných letenek! 

Nízkonákladové společnosti zlevnily cenu leteckých přeprav. To ano, ale přichystejte si svou peněženku na další související náklady. Ty si v té euforii z levných letenek většina lidí neuvědomí. Do San Francisca můžete dnes letět za cenu 8969 (místo běžné ceny 16371 Kč). Má to ovšem jeden opomíjený zádrhel, který si uvědomíme, až když máme sbalené kufry. Nízkonákladové společnosti mají nezřídka odlety z letiště, jako jsou ty v Berlíně, Frankfurtu, Vídni nebo Budapešti.

K letence je tedy potřeba připočítat také cenu dopravy na letiště (pro všechny osoby). Plus cenu času, kdy „hlavní organizátor” nezřídka musí zjišťovat nejrůznější spoje, časy přestupů (vlaky, autobusy) a celkový čas dojezdu včetně časových rezerv pro všechny případy. Kdyby se něco nepovedlo, tak ať Vám neuletí letadlo. Když jde vše podle plánu, jste na místě o hodinu dříve (čekáte), když něco selhalo, jste v cíli za tzv. „pět minut dvanáct“. Zpravidla nejvhodnější spoje z klasické nabídky jezdí do zahraničí často z velkých měst, např. z Prahy, Brna, pokud bydlíte mimo, musíte tedy ještě vyřešit samotný spoj na dané místo, odkud můžete vycestovat. Někdo použije MHD, taxi nebo poprosí známého.

Dostavíte-li se k odjezdu, pak tu máte další dvě překvapení, zejména cestujete-li s malými dětmi. Představte si totiž, že se snažíte 5 či 7 hodin (Praha – Budapešť) zabavit děti, aby byly klidné a nerušily ostatní spolucestující v autobusu či vlakovém kupé. Druhou věcí, se kterou je potřeba počítat, jsou pravidelné zastávky, jež cestující hromadně využívají, na toaletu či na pouhé procházení se jako lehké odreagování od sedavé a dlouhé cesty. Pokud děti potřebují v jiný moment na toaletu, zvyšuje to nervozitu, z komfortní zóny jste hned venku a tak rodiče nezřídka své děti formují větami typu: „Nemůžeš to vydržet do další zastávky?” nebo „To jsi nemohl jít před chvílí, když jsme zastavovali?” Idylická atmosféra při cestě k Černému moři už začala a to ještě nejste v cíli – z mé zkušenosti řidiči většinou rádi vyhoví, ale samozřejmě záleží na jejich shovívavosti.

Taxikáři a doba odletu        

„Uf, stihli jsme to, jsme na vlakovém či autobusovém nádraží v cizí zemi a teď je potřeba se už jen dostat na letiště.” Ale o tom až za malou chvíli. Ještě je potřeba si uvědomit jednu skutečnost, a to, pokud nám letadlo odlétá např. v 6 hodin ráno, přičemž poslední vlak či autobus přijíždí v 11 hodin, znamená to pro nás následující komplikace:

  1. V 11 – 12 hodin večer často přestává jezdit ve velkých městech metro. Je tam večer omezený provoz linek MHD, tudíž přicházíme o nejlevnější způsob dopravy, jak se dostat na letiště.
  2. A nyní k tomu hlavnímu. Jste-li na místě o 6-7 hodin dříve, pravděpodobně vás čeká romantická noc na letištní lavičce, pokud jsme si nestačili dát alespoň pár hodinového „šlofíka” ve vlaku či autobusu (časy spojů a velké rezervy před odletem, to nejčastěji cestující podceňují). O to horší je, pokud ještě cestujete se staršími lidmi nebo s malými dětmi. Tento článek jsme proto nazvali „Proč nespíš v hotelu jako normální člověk.” I když samozřejmě je zbytečné si hotel pro přechodné stanoviště zařizovat.
  3. Třetí problém jsou taxislužby! Zkuste si jako cizinec domluvit levnou přepravu na letiště. Rovnou si tedy připravte svoji peněženku předem na eurové bankovky, kterých se budete muset později vzdát.

Nabízí se následující shrnutí: levná letenka + cena času za vyhledání všech spojů + cena za převoz do Prahy + cena za převoz vlakem či autobusem + cena za převoz taxi službou (v nejhorším případě) na letiště + „cena času a nervů” za skoro první den dovolené, kdy čekáte s hromadou zavazadel, s příbuznými, na letištních lavičkách a zbývá 6 hodin do odletu.

“Mám pocit, že si lidé někdy dělají věci zbytečně složité,” říká David Klein, majitel smluvní přepravy COOL-TRAVEL.CZ, která působí v regionu: České Budějovice, Český Krumlov a na Třeboňsku.

Ačkoliv mnoho lidí vlastní automobil, tak ten často zůstává na svém místě před domem. Mnoho řidičů, ačkoliv jezdí bez problému řadu let po českých silnicích, tak do zahraničí si netroufnou. Navíc nechávat auta na letištním parkovišti nezřídka vyjde na XY a odvézt auto za město (mimo modrých zón), nechat jej týden bez dozoru s českými „SPZtkami”, tím si majitelé říkají o problémy.

“K založení COOL TRAVEL mě vlastně přivedla skupinka známých, kteří jeli na pár dní na Moravu do vinných sklípků a nemohli se dohodnout, kdo nebude pít. Tak poprosili mě, abych je převážel z jednoho sklípku do druhého. Byla to jízda a já jsem si uvědomil, že každý potřebujeme několikrát do roka někam odvézt. V Cool Travel se snažíme, aby lidé cestovali pohodlně, vyzvedneme je v místě bydliště a jedou tou nejrychlejší cestou přímo na letiště nebo do cílové destinace. Nemusí se starat o kufry, hledat v cizí zemi, kde mají přestupovat na MHD. V cíli jsme vždy včas, nemusí spát na letišti. Mohou být odpočatí a vyrazit na dovolenou, co si celý rok plánují.”

do článku (JPEG)upraveno

Na webu Cool-travel si zákazník jednoduše může spočítat cenu jízdného. K přepravě se využívá prostorného automobilu, který pojme najednou šest pasažérů. Ceny jsou dopředu stanoveny smluvní sazbou. V případě objednávky se setkáte se vstřícným přístupem a vyškoleným personálem. Pro telefonické objednávky lze využít telefonního kontaktu 607 224 788. Přejít na web!

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit