Opuštěný barokní palác Hrzánů z Harasova na rohu Celetné a Kamzíkovy ulice v listopadu zabydlí studenti a studentky umění a designu. Přehlídka mladého umění Pokoje 2022 představí tvorbu studentů 13 vysokých škol z celé republiky a letos poprvé také ze čtyř zahraničních univerzit – z Maďarska, Polska, Slovenska a Německa. Site-specific výstavní projekt s doprovodným programem odstartuje 11. listopadu a potrvá do 20. listopadu.

Unikátní přehlídka Pokoje 2022 letos již po jedenácté představí výběr mladého umění a designu v netradičních prostorách. Do otevřené výzvy se přihlásilo 60 uskupení z  uměleckých škol z celé České republiky, z nichž pořadatelé vybrali návrhy zastupující třináct institucí. Letos poprvé je doplní také tvorba studentů a studentek čtyř zahraničních vysokých škol – Maďarské univerzity výtvarného umění, Akademie výtvarných umění ve Varšavě, Akademie umění v Banské Bystrici a Bard College z Berlína.

Skupiny studentů a studentek napříč ateliéry dostanou k volné tvorbě celý jeden pokoj paláce, originálně pojatých pokojů tak bude k vidění celkem dvacet tři. Nápadité projekty vystavujících zaplní také chodby a další zákoutí barokní perly, která běžně bývá pro veřejnost uzavřena.

Tématem letošního ročníku jsou “Okraje/Edges”. Společné téma slouží jako jednotící rámec výstavy i jako prvotní inspirace pro vystavující k promýšlení jejich instalací. Ve vybraných výstavních projektech se tak objevují site-specific díla pojednávající například o aspektech sociálního vyloučení nebo postavení queer lidí ve společnosti, či projekty zaměřené na tenkou hranici mezi lidským vnímáním a potenciálem umělé inteligence. Další účastníci své záměry pojímají mnohem formálněji či abstraktněji.

Do přehlídky jsou zapojené ateliéry jak čistě uměleckých, tak designových škol, rozptyl zaměření ateliérů se tak pohybuje od sochařství, přes průmyslový design nebo filmový střih až po nová média, textilní tvorbu či malbu. Celkem se na ojedinělém výstavním projektu budou podílet zhruba dvě stovky studentů minimálně ze šesti evropských zemí. V jednom z pokojů se představí i studenti a studentky z řad válečných uprchlíků z Ukrajiny, které pod svá křídla vzala Akademie výtvarných umění v Praze.

Jako téma letošní přehlídky jsme vybrali Okraje. Naším cílem bylo dát prostor opomíjeným tématům a uměleckým projevům, které stojí na periferii, mimo hlavní proud. Nadto jsme analogicky k tématu letos poprvé překročili hranice naší republiky a přizvali jsme k účasti i studenty a studentky umění ze zahraničních škol,” říká umělecká ředitelka Pokojů Kamila Huptychová, která profesně působí též v Museu Kampa a v minulosti se podílela například na výstavách v Zóně pro umění 8smička v Humpolci či v pražské galerii NIKA.

Otevírací doba a adresa:

  • Palác Hrzánů z Harasova, Celetná 12, Praha 1
  • Vernisáž: 11. 11. 2022 od 18:00
  • Otevřeno: 12. – 20. 11. 2022 od 10:00 do 21:00

Vstupenky jsou k dostání v prodejní síti GoOut a na místě.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit