Český umělec Jan Bican přichází s limitovanou kolekcí upcyklovaných sak Dva světy. Hlavní myšlenkou kolekce je zbořit představy o saku jako výhradně byznysovém kousku. Bican využil saka z pražského second handu 1981 a přetvořil je tak, aby zapadly do světa hipsterů. Na podporu kolekce vzniklo video, ve kterém hrají hudebníci Emma Smetana, Jordan Haj nebo Viktoriya Michshenko.

„Společnost bere saka převážně jako byznysový prvek. Ale spousta mladých dnes nechce řešit, zda jejich šatník patří na festival nebo jen na pracovní meeting. Proto jsem upravil saka tak, aby bez studu zazářily i ve světě hipsterů,“ říká Jan Bican, zakladatel značky thejbcollection.

Ten pro tvorbu použil kousky z výběrového second handu 1981. Na saka našil grafiku akrylových maleb, které původně namaloval na plátno. „Sáhnout po existujícím materiálu znělo jako geniální nápad. Proč tvořit něco nového? Vždyť drobné úpravy dají oblečení zcela nový dech. Honzův nápad jsme hned podpořili,“ říká David Homola, zakladatel second handu 1981.

Hlavní motiv na zadní straně sak představuje vizuál persony. „Je to žena v kavárně, která výrazně porušuje předem dané hranice chování. Místo na židli sedí v hrnku. Je nahá. Žije podle svých pravidel, stejně jako dnešní generace“, vysvětluje Bican. Přední stranu zdobí nášivky upozorňující na svět hipsterů. „Jde o metalové symboly draků, blesků a ohně. Jsou to věci, které do sféry byznysu běžně nepatří,“ dodává Bican.

Na podporu kolekce vzniklo i video, v němž hrají umělci Emma Smetana, Jordan Haj, Viktorie Mikschenko, ale i Petr Havránek, Martina Bechyňová a Jakub Kvapil.

Limitovaná kolekce sak Dva světy je v prodeji na webových stránkách janbican.cz a 1981.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit