Moravskou metropoli Olomouc zahalí do pláště mladé módy Fashion Event Dotek. Již sedmý ročník této charitativní události se uskuteční 13. 4. 2019 a bude se nést v duchu subkultur. Jako již v uplynulých ročnících se i letos Fashion Event zaměří na módu, ale také design a nevšední autorskou uměleckou tvorbu. Vše se odehraje v Dotekem dosud netknutých prostorách barokní budovy bývalého jezuitského konviktu v Olomouci. Patronkou letošního ročníku je módní kritička Františka Čížková. Vstupenky jsou již v předprodeji na stránce goout.net. Výtěžek z události poputuje na podporu organizace Mamma HELP.

Promluví řečníci z odvětví uměleckého a sociálního, kteří se určitým způsobem subkulturám věnují v jejich životě. Sami totiž svým bytím vystupují z davu a tvoří si svou vlastní skupinu s identickými spřízněnými dušemi. “Chceme nahlížet na subkultury jako na zdroj identity člověka, zdroj inspirace pro umění a žití jako takové. Protože nejsou to právě subkultury, které uvádí do reality ono klišé ‘umění žít?’ Chceme lidem ukázat, jak subkultury ovlivňují obecné trendy ve společnosti a mění vnímání normálnosti, jak posouvají její hranice,” osvětlují téma subkultur manažerky projektu Nathalie Lacigová a Tereza Hadravová.

Hosté

Polská kritička a novinářka Agata Pyzik, která svými názory přispívá do britského deníku The Guardian, hudebního časopisu The Wire a dalších titulů. Studentka audiovizuální tvorby a dokumentaristka Hannah Saleh, která se zabývá tématem udržitelnosti. Vizuální umělec a zakladatel agentury New Aliens Jakub Ra. Tato a další jména jako střípky námi vybraných subkultur, která posouvají hranice. Své názory chtějí osvětlovat a šířit dál mezi osoby nimi dosud nepolíbené, a proto se o své životní zkušenosti veřejně podělí na přednáškách v rámci letošním ročníku Doteku.

Večerní Performance představí kolekce od českých i zahraničních designérů. Svojí přítomností Dotek poctí rakouský designér Iilja Milicic. Jedinou ženskou zahraniční zástupkyní bude Srbka Milica Vukadinovic, jejíž kolekce se pravidelně objevují v zemích jako je Nizozemí, Itálie či Slovinsko. Svoji tvorbu na Doteku vykreslí i italský návrhář Matteo Carlomusto, jehož kolekce byla uvedena v i berlínském Berghainu v rámci Berlin Alternative Fashion Week.

Z českých a slovenských zástupců se představí Matej Grznár, který vytvořil kolekci BE A BODY. Ta je inspirovaná barokním sochařem Gianom Berninim. Naopak hračkami se ve své tvorbě inspirovala Kristína Danieličová a její kolekce nese název PRIVATE PROTECTOR.  Touha po kráse a luxusu byla hlavní inspirací pro Tomáše Višňovského při ztvárnění kolekce TAKE THE GLOVES. Modely z jedinečných kolekcí nejen od těchto autorů se pronesou po mole umístěném v impozantních barokních prostorách kaple Božího Těla. Historický nádech kaple spolu se střípky české i zahraniční fashion scény vytvoří divákům nevšední módní a kulturní zážitek.

Vyvrcholením celého dne, po večerní Performance, bude dražba modelů z kolekce  od brněnského SALONč4, kterou návrháři vytvořili speciálně pro letošní ročník Doteku. Nově se budou dražit i designové produkty a fotografie z dílny studentů ateliéru Designu obuvi, Designu skla, Prostorového designu a Reklamní fotografie. Produkty budou k vidění také v rámci výstavy a to nejen v den události, ale již dva dny předem v prostorách Konviktu. Výtěžek z aukce pak poputuje do neziskové organizace Mamma HELP, která pomáhá ženám s onkologickým onemocněním prsu a jejich rodinám. Každá koruna, kterou se podaří vydražit tak půjde na dobrou věc.

Doprovodný program

V rámci doprovodného programu bude celý den doplněn o projekce dokumentárních filmů, animace a experimentální instalace mladých umělců napříč nejrůznějšími obory. Vystaveny budou i produkty studentů  z uměleckých oborů.

Součástí události bude i workshop #prsakoule, který se zaměří nejen na prevenci rakoviny prsu a varlat, ale také na prevenci gynekologické oblasti, prostaty, střev a kůže. Letošní ročník Doteku spolupracuje i se společností Pragulic, která umožňuje veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova. Návštěvníci se tak budou moci zúčastnit této tematické procházky městem.  Samozřejmostí je i celodenní hudební program, jehož tóny budou znít i noční ambientní procházkou a doznívat budou až v brzkých ranních hodinách.

Celý projekt pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Letošní ročník spolupracuje i s Uměleckým centrem Univerzity Palackého v Olomouci. Další novinky a informace o celém programu sledujte na webu www.fashioneventdotek.cz a na sociálních sítích Facebook a Instagram.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit