Letních kin vyroste s příchodem teplých dní a nocí po celé republice více než hub po dešti. Obzvlášť teď, když letní kina mnohdy skýtají bezpečnější a příjemnější možnost opět zhlédnout filmy na stříbrném plátně. Jaká je nabídka tzv. “letňáků” v hlavním městě a které z nich jsou nejlepší?

Češi jsou jako národ pejskařů stejně náruživí také jako národ milovníků různých možných venkovních scén, ať už se jedná o divadla, kina či koncerty. Samotný fenomén letních kin je nesmírně zajímavý, ve většině případů se totiž do “letňáku” chodí stejnou měrou jako pro program, také pro prostor a zážitek samotný a stejně tak je klíčovým faktorem přízeň či nepřízeň počasí. V letním kině jsme ochotni odpustit mnohé, špatnou technickou kvalitu i blbý film, často se na programu objevují rozverné letní komedie, o které bychom jinak ani pohledem nezavadili.

letňák
Evergreen, DOX

Hlavní město nabízí nespočet možností letních projekci, nejenže se dá v Praze spolehnout na každoroční stálice, letos přibylo i mnoho nových zajímavých promítacích prostor s alternativní dramaturgií. Mezi nejatraktivnější prostory bezpochyby patří nový prostor, který vznikl na střeše galerie DOX hned vedle známé vzducholodi. Evergreen kino vzniklo ve spolupráci s Febiofestem a přináší projekce pozoruhodných autorských projektů z několika posledních let ve stylu silent cinema.

letňák
Letní kino u Keplera

Letní kino u Keplera sice již několik let patří na pražskou kulturní mapu, avšak letos přišlo s novým konceptem tématických double features, které slovy organizátorů se snaží propojovat snímky z odlišných konců žánrové spektra v campovo-arthousovou symbiózu. Další novým místem je naopak nedaleké Autokino Strahov, které provozuje tým, jež stojí za kiny Světozor nebo Přítomnost.  Nenechte se zmást, do kina mohou mimo aut přijít lidé i bez něj, jsou zde pro ně přichystané retro pohovky a křesla. Nedávno dokonce kino přivítalo i premiéru snímku, jež definici “letňákového filmu” splňuje přesně do puntíku – australského diváckého hitu Než skončí léto.

Po několikáté se letos konají i letní projekce pod záštitou Goethe institutu a Das filmfestu s názvem Das sommerkino, které letos zavítají na holešovickou Kinopláž a do Containallu ve Stromovce. Díky Národnímu filmovému archivu si před pár týdny odbyl premiéru kultovní porevoluční muzikál Kouř, který je dalším z ideálních snímků do letního kina. Na opomenutý klenot 90. let si můžete zajít např. do Kasáren Karlín nebo letního kina Meetfactory.

Zatímco klasická kina strádají, těm letním se daří o to víc. Musíme jen doufat, že brzy se kryté scény s těmi pod širým nebem dostanou opět do rovnováhy.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit