I přes prvotní nejistotu se podařilo týmu Budějovického Majálesu uspořádat jednu z nejvíce očekávaných akcí v celých jižních Čechách. Pandemie koronaviru pěkně zamíchala s organizací a tento ročník se velice lišil od těch minulých. Avšak parta, čítající více než 70 studentů, se toho zhostila s odhodláním a dotáhla festival do úspěšného konce.
Něco o Budějovickém Majálesu
Budějovický Majáles je studentský nevýdělečný festival pravidelně konající se na konci měsíce května. Trvá celkem 5 dní a jeho programem jsou různé vzdělávací či dobrovolnické akce, koncerty, workshopy a mnoho dalšího. Nesmíme opomenout ani takzvanou královskou soutěž, kde se reprezentanti všech středních českobudějovických škol utkají o post krále Majálesu. Během prvních 4 dnů jim pomáhají i samotní studenti tamějších institucí a poslední den festivalu, tedy v pátek, se první trojice utká v závěrečné disciplíně. Tento rok to byl jediný Majáles, který se v republice uskutečnil.
Program
Letošní ročník byl o poznání jiný. Aby nedošlo k porušení vládních opatření, organizátoři zvolili konat BM v online prostředí a v otevřených prostorech Žižkovských kasáren. Výzvy pro krále škol a studenty byly vyhlašovány přes Instagram anebo Facebook.
Koncerty a autokino
Koncerty se konaly místy v open air areálu Žižkárny anebo byly streamované online. Fanoušci si takto mohli poslechnout kapely REK, TOSIRO, Jadran, Baby Lonely a spousty dalších. Novinkou byl i letošní autokoncert, kde hrála kapela I Love You Honey Bunny a příchozí si je mohli naladit do autorádia. Do rádia si také mohli naladit filmy Samotáři a Trhák, které byly promítány v rámci letošních autokin.
Podcasty
Online byly také vysílány rozhovory například s fotografem Petrem Hrickem, s bloggerkou Valentýnou Procházkovou (The Aprés-chic) anebo se studenty, kteří stojí za vznikem instagramového vzdělávacího účtu Politika (nejen) pro mladé. Mezi další zúčastněné patřila dvojice mladých slečen, které pod názvem Vyhonit ďábla vypráví o sexuální výchově a o bizarnostech, se kterými se setkaly. Všechny záznamy těchto i dalších podcastů jsou dostupné na Facebooku Budějovického Majálesu.
Graffity jam a Skateurbanismus
Studenti se také pustili do dobrovolné činnosti, a to do zkrášlení místního podchodu nacházejícího se u hlavního nádraží. Po dobu několika let tento prostor nebyl využíván a chátral. Organizátoři tedy nakoupili barvy a celý vymalovali motivem Majálesu. Část podchodu byla nechána streetart umělcům, kteří vyzdobili holé zdi svými graffiti výtvory. Na chvíli ožilo i náměstí Přemysla Otakara II., kde byla od pondělí do pátku výstava Skateurbanismus. Ta spojila práci Jiřího Kotala, jehož hlavním tématem je implementace skateboardových prvků do veřejného prostoru, a Martina Loužeckého stojícího za projektem Skate World Better.
Celý festival byl zakončen v pátek vyhlášením krále majálesu a následným „chill outem u K2“. Navečer se na Sokolském ostrově u zmiňovaného klubu K2 sešli organizátoři spolu s fanoušky, kde si mohli dát společně pivo a zaradovat se nad úspěšným Majálesem. Nyní se už připravují na další, již osmnáctý ročník, a všichni doufáme, že proběhne bez letošních omezení.