I přes prvotní nejistotu se podařilo týmu Budějovického Majálesu uspořádat jednu z nejvíce očekávaných akcí v celých jižních Čechách. Pandemie koronaviru pěkně zamíchala s organizací a tento ročník se velice lišil od těch minulých. Avšak parta, čítající více než 70 studentů, se toho zhostila s odhodláním a dotáhla festival do úspěšného konce.

Něco o Budějovickém Majálesu

Budějovický Majáles je studentský nevýdělečný festival pravidelně konající se na konci měsíce května. Trvá celkem 5 dní a jeho programem jsou různé vzdělávací či dobrovolnické akce, koncerty, workshopy a mnoho dalšího. Nesmíme opomenout ani takzvanou královskou soutěž, kde se reprezentanti všech středních českobudějovických škol utkají o post krále Majálesu. Během prvních 4 dnů jim pomáhají i samotní studenti tamějších institucí a poslední den festivalu, tedy v pátek, se první trojice utká v závěrečné disciplíně. Tento rok to byl jediný Majáles, který se v republice uskutečnil.

Program

Letošní ročník byl o poznání jiný. Aby nedošlo k porušení vládních opatření, organizátoři zvolili konat BM v online prostředí a v otevřených prostorech Žižkovských kasáren. Výzvy pro krále škol a studenty byly vyhlašovány přes Instagram anebo Facebook.

Koncerty a autokino

Koncerty se konaly místy v open air areálu Žižkárny anebo byly streamované online. Fanoušci si takto mohli poslechnout kapely REK, TOSIRO, Jadran, Baby Lonely a spousty dalších. Novinkou byl i letošní autokoncert, kde hrála kapela I Love You Honey Bunny a příchozí si je mohli naladit do autorádia. Do rádia si také mohli naladit filmy Samotáři a Trhák, které byly promítány v rámci letošních autokin.

Podcasty

Online byly také vysílány rozhovory například s fotografem Petrem Hrickem, s bloggerkou Valentýnou Procházkovou (The Aprés-chic) anebo se studenty, kteří stojí za vznikem instagramového vzdělávacího účtu Politika (nejen) pro mladé. Mezi další zúčastněné patřila dvojice mladých slečen, které pod názvem Vyhonit ďábla vypráví o sexuální výchově a o bizarnostech, se kterými se setkaly. Všechny záznamy těchto i dalších podcastů jsou dostupné na Facebooku Budějovického Majálesu.

Graffity jam a Skateurbanismus

Studenti se také pustili do dobrovolné činnosti, a to do zkrášlení místního podchodu nacházejícího se u hlavního nádraží. Po dobu několika let tento prostor nebyl využíván a chátral. Organizátoři tedy nakoupili barvy a celý vymalovali motivem Majálesu. Část podchodu byla nechána streetart umělcům, kteří vyzdobili holé zdi svými graffiti výtvory.  Na chvíli  ožilo i náměstí Přemysla Otakara II., kde byla od pondělí do pátku výstava Skateurbanismus. Ta spojila práci Jiřího Kotala, jehož hlavním tématem je implementace skateboardových prvků do veřejného prostoru, a Martina Loužeckého stojícího za projektem Skate World Better.

Celý festival byl zakončen v pátek vyhlášením krále majálesu  a následným “chill outem u K2”. Navečer se na Sokolském ostrově u zmiňovaného klubu K2 sešli organizátoři spolu s fanoušky, kde si mohli dát společně pivo a zaradovat se nad úspěšným Majálesem. Nyní se už připravují na další, již osmnáctý ročník, a všichni doufáme, že proběhne bez letošních omezení.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit